nahliadnuť do zdravotných záznamov najbližší príbuzní, osoby, ktoré s ňou žili v spoločnej domácnosti, a blízke osoby.
Pravidlá sprístupňovania zdravotnej dokumentácie, v ktorej ide o citlivé osobné údaje, nanovo upravuje pripravovaný zákon o zdravotnej starostlivosti. Doteraz sa zdravotná dokumentácia pacienta považovala za majetok zdravotníckeho zariadenia a nahliadať do nej mohol len pacient alebo jeho zákonný zástupca. To neraz spôsobovalo problémy a znemožňovalo dopátrať sa pravdy.
Nový zákon preto upravuje aj právo vyšetrovateľov a prokuratúry. Tí budú môcť nahliadnuť a robiť si výpisy zo zdravotníckej dokumentácie na účely priamo súvisiace s trestným konaním. Nahliadať do zdravotných záznamov bude môcť aj súdny znalec, ktorý koná v súvislosti s trestným konaním, a lekár vojenskej správy na účely odvodu.
Na základe overeného písomného splnomocnenia bude môcť poverená osoba nahliadnuť do dokumentácie a urobiť si výpisky. Pacient sám a jeho zákonný zástupca si budú môcť urobiť aj fotokópiu.
Zdravotnú dokumentáciu po smrti pacienta budú môcť vidieť plnoleté deti a rodičia, manžel, manželka, plnoletá osoba, ktorá so zosnulým žila v čase smrti v jednej domácnosti, alebo blízka osoba. Budú mať právo urobiť si aj fotokópie. Ambulancia je povinná uchovávať zdravotnú dokumentáciu pacienta 20 rokov, nemocnica až 50 rokov.
Všetky osoby, ktoré prichádzajú do kontaktu s osobnými údajmi zo zdravotnej dokumentácie, musia zachovávať mlčanlivosť.
Nový zákon aj naďalej predpokladá, že pri zmene lekára si zdravotnú kartu pacienta vymenia medzi sebou lekári. Lekár, od ktorého pacient odišiel, ju do siedmich dní od vyžiadania musí preukázateľným spôsobom odovzdať novému lekárovi, ktorého si pacient vybral.
Zákon chce minister Zajac predložiť v balíku svojich reformných zákonov, ak ho parlament schváli, mal by platiť od 1. apríla 2004.
* * *
Kedy nevydanie záznamov obmedzilo vyšetrovanie
* Nepružnosť našich noriem v sprístupňovaní záznamov sa ukázala napríklad počas škandálu s údajnými nelegálnymi sterilizáciami rómskych žien. Občianski aktivisti, ktorí zastupovali rómske ženy, si od nemocníc na základe podpísaných plných mocí žiadali zdravotnú dokumenáciu. Nemocnice im ju nechceli poskytnúť, čo aktivistky kritizovali v správe Telo a Duša. Bez záznamov nemohli postupovať súdne procesy o odškodenie. Problémy dostať sa k zdravotným záznamom však mali aj vyšetrovatelia, ktorí tento prípad vyšetrovali, pretože v niektorých prípadoch rómske ženy nedali na nahliadnutie súhlas.
* Aj v prípade vyšetrovania smrti šéfredaktora SME Karola Ježíka prokuratúra zastavila trestné stíhanie, lebo ministerstvo zdravotníctva im odmietlo sprístupniť závery znaleckej komisie, ktorá skúmala jeho zdravotné záznamy.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári