mení podmienky poberania a výšku niektorých kompenzačných príspevkov pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím.
Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím by sa mal od budúceho roka zvýšiť zo súčasných 200 korún mesačne na 300. Príspevok by sa však mal poskytovať len tým postihnutým, ktorí používajú technicky náročné pomôcky. Prestanú ho dostávať tí, čo majú iba francúzske barle. Zvýši sa aj príspevok na prevádzku auta z 500 na 700 korún. Pôvodne sa mal o 500 korún zvýšiť aj príspevok na opatrovanie. V prípade, že postihnutého opatruje dôchodca, mal dostať iba 2000 korún.
Ministerstvo práce svoj návrh zdôvodňovalo tým, že ľudia v aktívnom veku, ktorí sa starajú o blízku postihnutú osobu, si musia z príspevku platiť ešte odvody do poisťovní. Návrh poslanca Petra Bódyho však tento zámer ministerstva zmenil. Príspevok za opatrovanie bude naďalej pre všetkých 6000 korún, v prípade dôchodcov sa bude poskytovať vo výške rozdielu medzi 6000 a polovicou poberaného dôchodku. Ak teda dôchodca dostáva dôchodok 4000, polovica z toho je 2000. Dôchodca dostane príspevok na opatrovanie 4000.
Návrh zavádza aj novinku - zdravotne ťažko postihnutí sa budú podieľať na príspevku pre opatrovateľa, ak majú nejaký príjem. Rozdiel medzi ich príjmom a 1,2-násobkom životného minima uhradí opatrovateľovi sám postihnutý. Až zvyšok príspevku na opatrovanie zaplatí štát.
Postihnutí sa budú viac podieľať aj na príspevku pre osobných asistentov. Dosiahnuť by sa to malo znížením príjmovej hranice občana s ťažkým zdravotným postihnutím z trojnásobku sumy životného minima na 2,5-násobok sumy životného minima, do ktorej sa postihnutý na úhrade nákladov nepodieľa. (sita, haj)
Postihnutí rodičia tvrdia, že sú diskriminovaní. Na budúci rok budú mať nižšie prídavky na deti. Nový zákon o dani z príjmu zaviedol vyplácanie prídavku 500 korún na každé dieťa, zamestnaní rodičia si k tomu môžu znížiť daň o 400 korún. "Poznáme zdravotne postihnutých rodičov, ktorí nemôžu pracovať, pritom majú neplnoleté deti a nemajú nárok na tento príspevok," hovorí Branislav Mamojka z Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím. Podľa neho je to nepriama diskriminácia.
V rovnakej situácii sú aj rodičia postihnutých detí, ktorí sa rozhodli nepracovať, ale starať sa o svoje deti doma. Ak sú dvaja a aspoň jeden pracuje, bonus si môže uplatniť. Ak sa o postihnuté dieťa stará osamelý rodič, nárok na 400-korunový bonus nemá. "Systém rodinných prídavkov má primárne slúžiť na podporu aktivity a pracujúcich rodín s deťmi," povedal hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Martin Danko. Situáciu zdravotne postihnutých rodičov a detí podľa neho pomáha štát riešiť pomocou peňažných kompenzácií. Navyše, "rodičia zdravotne postihnutých dostávajú rodičovský príspevok šesť rokov". V prípade zdravých detí môžu rodičia zostať na rodičovskej dovolenke najviac tri roky.
Rodinné prídavky sa na budúci rok znížia aj dôchodcom, ktorí sa starajú o neplnoleté či nezaopatrené deti. Ani oni, ak poberajú iba dôchodok, nebudú mať nárok na daňový bonus. "Nepokladáme to za diskrimináciu, majú nárok na 500-korunový prídavok na dieťa, daňový bonus si uplatňujú rodičia, ktorí pracujú a platia dane," hovorí Danko. Podľa neho ministerstvo odstránilo v novom zákone o sociálnom poistení obmedzenie, že dôchodcovia nemôžu pracovať aj poberať dôchodok. Ak sa zamestnajú, dostanú aj daňový bonus.
Ak sa rodine narodí postihnuté dieťa, môže to ovplyvniť ekonomickú situáciu rodičov na celý život. Za rodiča, ktorý sa o takéto dieťa stará, platí štát poistenie na dôchodok šesť rokov, potom si títo rodičia môžu poistenie platiť dobrovoľne, inak sa im obdobie nezapočíta do odpracovaných rokov. Od budúceho roka treba platiť 26 percent aspoň z minimálnej mzdy, tá je teraz 6080.
Autor: haj/sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári