pričinením. V nejednom prípade im však majitelia objektov svojou ľahkovážnosťou cestu k lupu doslova vydláždia. Polícia sa rozhodla bojovať proti spomínaným parazitom, odhaľovanie tejto trestnej činnosti však nie je jednoduché.
"Preto by si ľudia mali dávať väčší pozor na svoje veci. Zlodejov totiž lákajú plné poštové schránky, zatiahnuté rolety, zatvorené a dlhší čas neosvetlené okná," dozvedáme sa od Antona Lukajka z OR PZ Košice-okolie.
Ako dodáva, zlodeji majú bystré oči i uši a neunikne im takmer žiaden podnet k možnému lupu. "Honosné vizitky s titulmi na dverách, vystatovanie sa majetkovými pomermi alebo keď sa niekto pochváli, že odchádza na dlhší čas mimo domu, sú lacné informácie pre zlodejov. Práve tieto skutočnosti neraz tvoria spojivko medzi krádežou a prípravou na ňu. Zlodej sa má totiž čas pripraviť na to, aby prekonal aj kvalitné bezpečnostné zariadenia."
V Košiciach prebieha tento biznis na základe tipov od tretích osôb. Niekto sa náhodou ocitne v honosnejšom byte a podá hlásenie skupinke vykrádačov. Tí si už len zmapujú terén a ruka je v rukáve.
Zlodejov väčšinou podľa A. Lukajka odradia bezpečnostné dvere s kvalitnými zámkami či byt zabezpečený mrežami. Hoci aj to sa dá prekonať, väčšinou však nemajú čas sa hrať. No štatistiky hovoria jasne, väčšina vykradnutí bytov prebieha v dopoludňajších hodinách. Lupiči si z času na čas vyjdú aj v noci, no nemajú radi silné svetlá. Hoci sa hovorí, že pod lampou býva najväčšia tma.
"Pomohlo by, ak by si ľudia nainštalovali pred vchody silné osvetlenie, ktoré by svietilo počas noci. V prípade, ak niekto opustí svoj byt na dlhší čas, poradil by som mu, aby si nainštaloval niekoľko časovačov, ktoré budú zapínať a vypínať svetlá v rôznych časoch počas noci. Svetlo zapálené 24 hodín v kuse tiež nie je žiadnou výhrou, každý si domyslí, že dom či byt je prázdny. Ľudia by si mali urobiť zoznam cenností a elektroniky, prípadne ich označiť neviditeľným atramentom. A samozrejme, používať priezory na dverách, len tak vie majiteľ bytu, či niekomu môže otvoriť, alebo nie."
Zlodeji však robia oveľa viac, než kradnú. "Ak sú pristihnutí pri čine, môžu byť nebezpeční. Preto ak niečo vyzerá podozrivo a človek zbadá rozbité okno, nemal by chodiť dnu, ale zavolať políciu. Zbytočne riskovať nemá cenu."
A čo robiť v prípade, keď zistíte, že vás niekto "vybielil"? "Samozrejme, že okradnutý je v šoku, mal by ho rýchlo prekonať a volať políciu. Do jej príchodu na nič nesiahať, aby sa stopy nezničili. Radšej by sa mal zamyslieť a spomenúť si aj na maličkosti, či nejaké podozrenie. Zistiť u susedov, ako sa mali veci počas neprítomnosti, či sa niekto cudzí nepohyboval v okolí."
Špecifikom sú rodinné domy v dedinách. Ľudia sú priveľmi ľahkovážni, často nechávajú otvorené okná i vstupné brány. Šikovným zlodejom potom nie je problém prekážku prekonať.
Posledným veľkým prípadom v tejto oblasti je, keď skupinka tínedžerov chodievala vykrádať domy na okolí. Chlapci, z ktorých najmladší mal len 13 rokov, ukradli veci za viac ako 1,8 milióna korún. "Stretávali sa v internetovej kaviarni a v hlave im skrsol plán ako si privyrobiť. Začali vyberať domy, maximálne do druhého poschodia to poľahky zvládli a do tašiek si nabalili veci, ktoré predávali do záložní."
Perličkou je, že chlapci ani netušili, že v jednom dome ukradli briliantový prsteň za takmer 100-tisíc korún. Nevedeli, čo s ním, a tak ho darovali svojej trinásťročnej kamarátke Ivane. Na jej ruke ho kriminalisti nakoniec našli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári