Arcidiecézna charita spolu s mestom, ktoré prenajalo budovu na 10 rokov za symbolickú korunu. V centre zatiaľ býva 40 ľudí, ale kapacitne vystačí aj pre osemdesiat. Polovicu budovy však charita ešte nezrekonštruovala.
V naskladaných unimobunkách (bývalom turistickom hoteli) pracuje 5 sociálnych pracovníkov, prichýlenci majú dĺžku pobytu stanovenú na tri mesiace s možnosťou predĺženia.
"Ocitli sme sa na ulici. Bývali sme u rodičov, ktorí nás vyhodili z bytu, tak sme požiadali magistrát o pomoc. Charita nám poskytla ubytovanie, kde sme veľmi spokojní a šťastní. Vieme, že sa tu nedá byť stále, no na sociálnom referáte nám prisľúbil poskytnúť byt," povedala nám Zlaťa Borisová, ktorá v bunke žije so svojimi štyrmi deťmi.
"Ja som sa tu dostala prostredníctvom informácie od známej, ktorá chodí do kostola tam kde aj ja. Bývala som na pôjde, potom som žila s deťmi po parkoch, Keď sme mali na sociálnom referáte všetko vybavené, dostali sme toto. Som naozaj veľmi šťastná a vďačná, aj keď sú už moje tri deti v detskom domove a jedno je teraz v nemocnici," povedala nám Priska Berková, ktorá v útulku našla svoje útočisko so svojím posledným dieťaťom.
Riaditeľ Arcidiecéznej charity Ján Dečo pochválil postoj mesta i Košického samosprávneho kraja (KSK). "Veľkú mieru zásluhy mimo mesta Košice má aj samosprávny kraj, pretože poskytol jednorazový nenávratný príspevok vo výške 1,4 milióna korún. Veľa je ešte pred nami, pretože potrebujeme zrekonštruovať druhú polovicu budovy," uviedol.
Výber klientov Krízového centra bude realizovať Arcidiecézna charita spolu s referátom sociálnych vecí mesta Košice:
"Okrem svojich povinnosti v zmysle zákona má mesto povinnosť pomôcť odkázaným ľudom. Útulok je určený pre osamelých rodičov, týrané matky s deťmi a odchovancov ústavnej výchovy, napokon aj pre obyvateľov Košíc, ktorí sa stali obeťami požiarov či iných pohrôm a podobne," uviedol pracovník sociálneho referátu Mgr. Matúš Háber.
Každý klient je posudzovaný individuálne. Ak ide o odchovanca z detského domova, má nárok na jednoročný pobyt. Ubytovanie však nie je zadarmo, každá bunka platí za mesiac 30 percentami všetkých svojich príjmov.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári