bodku za V. festivalom európskych nezávislých divadiel. V predstavení sa okrem 6 talianských hercov predstavil aj košický protagonista - mladučký Denis Kačenga, ktorý zaskakoval za chorého talianského chlapca stvárňujúceho mladého Hamleta. Takto symbolicky - taliansko-slovensky sa teda skončil ostatný, mimochodom doposiaľ najvydarenejší ročník podujatia, ktorý si už medzičasom získal u Košičanov takú obľubu, že každé predstavenie sledovalo do posledného miesta zaplnené hľadisko.
Nóvum tohoto ročníka bolo rozšírenie festivalu aj mimo metropoly východného Slovenska. Niekoľko predstavení si pozreli aj diváci v Prešove, Levoči, Spišskej Novej Vsi a Rožňave. Okrem rekordného počtu divadiel, ktoré v rámci podujatia doposiaľ na východ našej republiky zavítali - 18 súborov z 8 krajín Európy - dosiahol rekord aj počet divákov. Počas 9 festivalových dní pritiahli totiž predstavenia do divadiel viac než 6000 divákov! Zahraniční účastníci si však nepochvaľovali iba vynikajúce publikum, ale aj celkovú organizáciu festivalu, v rámci ktorého sa zúčastnili aj divadelného seminára a troch rozdielnych hereckých workshopov. A ako dopadol tento divadelný maratón očami jeho riaditeľky Ľuby Blaškovičovej?
"Tento ročník bol zatiaľ najkvalitnejší a mimoriadne ma teší, že si ho nenechalo ujsť tak veľa ľudí. Pre mňa samotnú je však príjemným prekvapením, že kým počas minulých ročníkov k nám chodili prevažne mladí ľudia, tento rok to bolo vekovo omnoho rôznorodejšie. A myslím, že počet 6000 ľudí z jedného regiónu je fantastický," nadchýna sa Ľ. Blaškovičová, ktorú teší aj fakt, že Košičania už nechodia iba na predstavenia najznámejších slovenských scén, ale aj na zahraničné hry, o ktorých toho dovtedy veľa nepočuli. "Verím, že ľudia pochopili, že dramaturgia je robená tak, aby boli všetky predstavenia komunikatívne. Takže, ak aj bola spočiatku istá nedôvera v to, či ich tá hra osloví, za tie tri roky pochopili, že všetkým príbehom, témam i hereckým výkonom sa dá rozumieť."
A hoci bol, pochopiteľne, najväčší záujem o známe slovenské scény - GUnaGU a a.ha - pozornosť pritiahlo aj poľské, španielske a ruské divadlo. "Veľmi milo ma prekvapil fakt, že Rusi doslova natrieskali priestory Joriku. To som si naozaj nemyslela." Klasické divadelné herectvo Rusov zaujalo aj mladých, čo organizátorov utvrdilo v tom, že nie každý chce len divadlo skratky, výrazu a pohybu, ale že publikum je inteligentné, dokáže počúvať a vie byť tolerantné aj voči jazyku, ktorému nie celkom rozumie.
Festival poskytol aj priestor na konfrontáciu úrovne slovenského a zahraničného divadelníctva. Ľ. Blaškovičová pripúšťa, že tento rok boli kvalitatívne na tom predsa len o trošku lepšie zahraniční účastníci. "Možno je to tým, že majú lepšie podmienky pre svoju prácu ako tunajšie scény, ktoré sa večne boria s priestorovými, či finančnými problémami. Okrem toho sa mi zdá, že pracujú omnoho koncentrovanejšie. Možno toto bolo cítiť, že boli zaujímavé, invenčné a pokojné oproti nám, ktorí večne niekam dobiehame s istou hystériou a hektickosťou."
Hoci piaty ročník podujatia sa skončil až nad očakávania dobre, otázka či sa presne o rok uskutoční ďalšie pokračovanie, visí zatiaľ vo vzduchu. "Zatiaľ to nie je jasné, pretože ešte musíme vyúčtovať tento rok a na vypracovanie nových projektov máme čas len do 15. marca," hovorí Ľ. Blaškovičová, ktorá premýšľa aj o tom, že by ďalší ročník mohol byť v inom rozsahu a že by sa v spolufinancovaní viac obracali na ambasády jednotlivých krajín. "Mám pocit, že latku sme posunuli už tak vysoko, že sa v budúcnosti bude len veľmi ťažko prekračovať. Chceme však pokračovať v tom, čo sme naštartovali - ponúknuť, čo najväčšiu žánrovú pestrosť, aby si mal každý z čoho vybrať. Naším cieľom je, aby sme všetci pochopili, že existuje iba dobré a zlé divadlo a že dobrému rozumieme aj napriek jazykovej bariére všetci," dodáva riaditeľka festivalu.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári