´poslancuje´ nielen ´na meste´, ale aj vo svojej mestskej časti, môže sa jeho mesačný príjem vyšplhať vyše desaťtisíc. Ak je to poslanec aktívny a pracuje ako predseda či člen v niekoľkých komisiách ´na meste´ i v mestskej časti, jeho príjem môže poskočiť až k pätnástim tisícom.
Mnohí z poslancov sú však nezamestnaní a popri poslaneckých odmenách poberajú aj podporu v nezamestnanosti. Nie je to v rozpore so zákonom?
"Platný zákon o zamestnanosti nezakazuje poberateľom podpory prijímať odmeny za výkon funkcie poslanca miestneho či mestského zastupiteľstva. Nie je to možné jedine v prípade, ak by prijímali odmenu v rámci klasického pracovného pomeru, prípadne na základe obdobného pracovného vzťahu," informoval Korzár analytik Mikuláš Gera z Tlačového odboru Ministerstva práce a sociálnych vecí SR.
Nepovažuje to ministerstvo za zneužívanie štátu?
"Poberanie podpory v nezamestnanosti je vlastne náhradou príjmu v čase nezamestnanosti. Osoba, ktorá platila odvody a splnila zákonné podmienky, má na ňu právo. Ak sa stane poslancom, toto právo občanovi nezaniká. Tou druhou stranou mince je fakt, že nie všetky zastupiteľstvá, resp. obce majú financie na výplatu odmien. Takže ak by nezamestnaný prišiel o podporu len preto, že ho zvolili za poslanca, zostane v prípade nedostatku financií obce na odmeny bez akéhokoľvek istého príjmu," vysvetlil M. Gera.
A čo ak nezamestnaný poslanec už nepoberá podporu v nezamestnanosti, ale sociálne dávky?
"To už je celkom iná situácia. Poberateľ sociálnej dávky môže síce rovnako dostávať odmeny za činnosť poslanca, ale tieto odmeny sa mu zohľadnia pri výpočte dávky," zdôraznil Gera z Ministerstva práce, rodiny a sociálnych vecí SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári