kvietky i ruže. Naši predkovia mali pranostiky aj na takéto úkazy, ktoré pre neskorú jeseň nie sú celkom typické.
Vravievali: V decembri zima ešte len žartuje, no v januári kraľuje. A tiež: Ak v decembri kvety kvitnú, netreba sa báť tuhej zimy. Vedeli tiež, že ak je veľa blata v decembri, nebude chýbať po novom roku v žiadnom z nadchádzajúcich 12 mesiacov. Dedovia sa v posledných jesenných dňoch neraz stretli i s búrkami a hrmavicami, pretože nám práve o takomto počasí poslali posolstvo v podobe pranostiky: Ak v decembri hrmenie, v ďalšom roku veľa vetrov.
Keby včerajšia prvá adventná nedeľa priniesla silné sneženie a mráz, vidiečania by pre istotu kontrolovali zásoby paliva v kôlňach. Pranostika vraví: Ak zima začne až adventom, potrvá 10 - 18 týždňov.
Všetci vieme, že žiadnu zimu ešte vlk nezožral a príde, či sa nám to páči alebo nie. Z jej priebehu tipovali hospodári aj to, aká bude v nadchádzajúcom roku úroda. Svedčia o tom i tieto pranostiky: Veľa snehu v decembri, veľa ovocia a trávy a tiež: Ak v decembri mrzne, sneží, úrodný rok za tým beží. Gazdovia si pozorne všímali aj dĺžku ľadových cencúľov, pretože platí: Aké veľké sú cencúle v decembri, také dlhé budú kukuričné šúľky.
V priebehu tohto mesiaca sa môžu striedať obdobia oteplenia a tuhej zimy, ktoré v minulosti mali aj svoje charakteristické označenia. Z novembra prichádzajúce obdobie katarínskeho ochladenia strieda niekedy v prvej decembrovej dekáde mikulášske oteplenie, sprevádzané i rovnomennými dažďami. Až v druhej decembrovej dekáde ľudia v minulosti zaznamenávali výraznejšie ochladenie, ktoré má v niektorých regiónoch dodnes názov tomášska zima. Tú občas strieda vianočný odmäk, ktorý sa podľa niektorých pozorovateľov vyskytuje s pravdepodobnosťou až 70%. Prelom rokov potom Vianoce na blate často vystrieda nemilosrdnou novoročnou zimou, kedy teplota klesá často až k mrazovým rekordom.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári