straší, ľudia idúci po ceste lemujúcej osadu autom sa nestačia čudovať. Kedy táto samozvaná skládka odpadu zmizne, sme sa opýtali starostu Jasova Ing. Štefana Mesároša.
"A čo s tým máme urobiť? Veď oni neplatia za nič, ani za vodu, ani za smetie. Je pravda, že sa tam nahromadila obrovská kopa odpadu, podľa mojich odhadov je ich zhruba sto ton. Ak by som to chcel dať odpratať, čo nechcem, tak by to obec vyšlo na milión korún. A povedzte, ako by k tomu prišli ostatní obyvatelia, keby som tieto peniaze z rozpočtu použil na tento účel?" hovorí starosta obce.
Ako dodáva, v posledných rokoch štyrikrát čistil potok Bodva a stále je plný odpadkov.
"Furt hádžu do potoka bordel, túlajú sa tam psy, človek sa tam pomaly bojí vkročiť. Hoci ja strach nemám. Ale prehlasujem, že smetie odpratať nedám, veď za nič nedávajú peniaze. Iba rozhadzujú odpad a kontajnery sú pritom väčšinou prázdne. Skončí v nich mizivé percento odpadu. Rozhodol som sa teda, že tam priveziem kompaktor a zhrniem smetie na kopu. Inak mám pocit, že oni po jednej stránke aj vedia, čo robia. Osada je totiž nižšie položená ako Bodva, preto si vytvárajú akúsi hrádzu proti povodniam. Ak chcú mať čisto, nech sa o to zapríčinia. Čo sú nejaké exoty? Nech si kúpia kuka nádoby," vysvetľuje Š. Mesároš.
Zo smetiska sa teda čoskoro stane zrejme prvá hrádza tohto druhu na svete.
"Zhrniem a zasypem to hlinou. Teraz im vysypávame chodníky kamienkami, aby nechodili po blate. Celý systém je však zlý. Pre nich by bolo najlepšie, keby peniaze, vo väčšine prípadov sociálne dávky, boli zasielané do banky. Odtiaľ by sa strhávalo za vodu, elektrinu, či odpad. Vyplákavajú, že nemajú elektrinu, či vodu. Musia sa ale naučiť dodržať slovo. Ja by som zavolal elektrárne, aby im prívod napojili, no oni musia platiť, nie len nasľubovať. A voda? Veď prvé, čo urobili, vyrezali stúpačky a odniesli do zberu."
Obec Jasov je však zaujímavá aj tým, že ako jedna z mála nemá problémy s financovaním základnej školy.
"Peniaze máme. Školu navštevujú len deti z osady a verte, že mi je ľúto, keď vidím ostatné deti, ako ráno o siedmej stoja na zastávke a čakajú na autobus. Oni totiž do školy dochádzajú do Poproča, Rudníka, či Moldavy. Nemajú inú možnosť. Keď však zavolám na ministerstvo a poviem, že nie sú peniaze, pričom spomeniem, že škola je výlučne navštevovaná deťmi z osady, peniaze sa vždy nájdu. Pritom oni sami školu devastujú a vykrádajú. Proste hrôza, zobudiť sa však musí celá spoločnosť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári