predložený na minulotýždňové rokovanie mestskej rady.
Podľa neho by totiž týmto MČ mali byť znížené každoročne prerozdeľované podielové dane z príjmov fyzických a právnických osôb z doterajších 100 na 80 percent. Ide o Kavečany, Krásnu, Košickú Novú Ves, Lorinčík, Myslavu, Pereš, Poľov, Šebastovce, Ťahanovce, Vyšné Opátske a Lunik IX, pričom u Barce, ktorá je výnimkou, by išlo o 24-percentné zníženie z doterajších 84 na 60 percent.
Mestská rada sa nakoniec na podnet poslanca Emila Kočiša (KDH) uzniesla na tom, aby bol návrh rozpočtu prerokovaný na decembrovom zasadnutí mestského parlamentu a aby dovtedy riaditeľ magistrátu pripravil alternatívne návrhy rozpočtu na základe pripomienok členov mestskej rady a poslaneckých klubov.
"Dvadsaťpercentné zníženie podielových daní by, žiaľ, znamenalo pravdepodobne likvidáciu malých mestských častí," myslí si starostka Šebastoviec Monika Puzderová. Pre 1,5-miliónový rozpočet jej MČ predstavuje 20-percentné zníženie podielových daní výpadok 200-tisíc korún a pri budúcoročnom zvýšení DPH a raste cien energií by Šebastovce spolu prišli o pätinu svojich príjmov. "Peniaze, ktoré by mesto ušetrilo, by jeho problémy nevyriešili, ale nás by to položilo."
Návrh starostu Kavečian Jána Kupca v mestskej rade na zachovanie 100-percentných podielových daní malým mestským častiam neprešiel o jeden hlas. "Pre nás tých 20 percent podielových daní predstavuje 390-tisíc korún pri štvormiliónovom rozpočte. My by sme tým stratili nepomerne viac, ako by mesto ušetrilo. Z čoho by sme potom napríklad spolufinancovali projekty z prostriedkov z európskych fondov?" pýta sa J. Kupec.
V 10-miliónovom rozpočte Krásnej znamená navrhované zníženie podielových daní 1,5-miliónový výpadok v príjmoch. "Ako by sme potom mali plánovať rozvoj MČ? Aj ja sa obávam, či to nie je krok k likvidácii malých mestských častí, keďže sa plánuje ich redukcia. Ušetrených niekoľko miliónov by mesto pri jeho 1,8-miliardovom rozpočte nespasili..." uviedol starosta Krásnej Marek Kažimír.
E. Kočiš sa k návrhu rozpočtu vyjadril: "Nemyslím si, že je dobrý, sú aj iné možnosti, ako ušetriť. Prostriedky ušetrené na podielových daniach by boli malé, cca do desať miliónov, a problémy mesta by nevyriešili, ale pre malé mestské časti sú tie peniaze kľúčové. Výšku podielových daní treba minimálne zachovať v tohtoročnej výške. Musíme hľadať, kde sa dá ušetriť viac, lebo výdavky mesta potrebujeme znížiť o 20 percent. Hľadajme napríklad v zimnej údržbe, v ktorej máme v Košiciach najvyššie jednotkové ceny za zimnú údržbu, výkon, ktorý v Prešove stojí 60 korún, tu 300."
Budúcoročný návrh rozpočtu mesta Košice predpokladá celkové príjmy 1 miliarda 845 miliónov 797-tisíc korún a výdavky 1 miliarda 831 miliónov 397-tisíc. Podielové dane pre MČ Sídlisko Ťahanovce, Nad jazerom, Sever, Západ, KVP a Dargovských hrdinov sú navrhované v doterajšej výške rozdielu do sumy 500 korún vlastných príjmov (po odpočítaní fondov) na 1 obyvateľa z podielu dane z príjmov.
"V prípade všetkých MČ s výnimkou Šace, Džungle, Starého Mesta a Juhu sa navrhovalo zrušiť odvod 60-percentného poplatku za reklamu a odvody regulatív pre mesto. To v nich má naďalej vykonávať údržbu verejného osvetlenia, letnú a zimnú údržbu komunikácií a úhradu elektrickej energie pre verejné osvetlenie na cestách II. a III. triedy, kde premáva MHD," vysvetľuje hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková a pokračuje:
"Pre MČ Šaca, Džungľa, Juh a Staré Mesto sa podiel dane z príjmov v návrhu rozpočtu neodporúčal poskytnúť z dôvodu vysokého podielu vlastných príjmov na 1 obyvateľa v porovnaní s ostatnými MČ. Tieto MČ budú naďalej mestu odvádzať poplatok za reklamu a regulatívy v zmysle Štatútu mesta."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári