prvý pohľad veľmi elegantne vyzerajúci a vystupujúci ľudia pomerne dobre zarábajú na naivite či dokonca hlúposti niektorých ľudí. Denníku Korzár poskytol rozhovor "realitný agent", pričom nám odkryl svet "obchodov", v ktorom mnohí ostanú bez strechy nad hlavou. Z pochopiteľných dôvodov jeho totožnosť ostane utajená.
V čom spočíva podvod s bytom?
- Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dostať k bytu. Cieľom je dostať sa k nemu úplne zadarmo, prípadne zaplatiť čo najmenej. Ja sám ich nevyhľadávam, pre mňa to robia dohadzovači. Sú to ľudia, ktorí väčšinou vo dvojici obiehajú pohostinstvá nižšej cenovej kategórie a načúvajú. Potom oslovia nejakého alkoholika, ktorý sa sťažuje, že už to všetko nevládze finančne utiahnuť a predostrú mu plán, ako prísť k peniazom. Ide o výmenu jeho väčšieho bytu, na ktorom už má nedoplatok, za menší, prípadne za starší, rodinný dom mimo mesta. Dohadzovači ho potom mne za províziu dohodia. Provízia sa pohybuje od podielu v obchode. Niekedy to je len 10-tisíc Sk, naposledy som svojim vyplatil 80-tisíc korún. Všetko však urobili oni, doniesli podpísané papiere, ja som im len povedal, kedy má byť byt vysťahovaný. Vyplatil som dlh na nájomnom a vlastne som to celé oficiálne zariadil. Môj zisk z toho je 140-tisíc Sk. "Pacienti" z posledného obchodu skončia v domčeku blízko ukrajinskej hranice. Nikdy však iniciatíva nevychádza z našej strany, o výmenu požiadajú oni samotní. Robím im vlastne službu, lebo za nich zatiahnem dlh.
Nie všetci však majú po obchode s Vami postarané o strechu nad hlavou...
- V niektorých prípadoch sa z nich naozaj stanú bezdomovci. Obchod funguje tak, že "pacient" je presťahovaný síce do menšieho bytu, ktorý ale nie je jeho. Jeho nový byt zoberiem ho prenájmu, nájom vyplatím na pol roka dopredu a on, keď sa nasťahuje, je pol roka spokojný. Ak potom prestane platiť, skutočný majiteľ bytu ho vysťahuje na ulicu.
Ak to oznámi na políciu?
- Dokladovo je všetko v poriadku. On podpísal kúpno- predajnú zmluvu svojho bytu, podpísal aj prevzatie finančných prostriedkov. Ja však väčšinou s nimi do kontaktu ani neprídem, preto sa na mňa na polícii ani nikto nesťažuje.
Používajú sa aj iné triky?
- Je ich niekoľko, dal by sa z toho napísať seriál na pokračovanie. Do módy sa vrátil staro-nový trik sfalšovaním. Používajú sa pri tom "kone" (bezdomovci, asociáli, ktorí si chcú zarobiť pár korún). Vezmem do prenájmu byt na dlšiu dobu, vyplatím nájom na polroka, potom sfalšujem plnomocenstvá na predaj bytu. Zistím skutočného majiteľa bytu a v jeho mene dám plnú moc na "koňa," aby byt v katastri nehnuteľností na seba previedol. Potom ho predá a ja zhrabnem prachy. On za to dostane 80 až 100-tisíc korún a zmizne.
Ale povôdný majiteľ príde na podvod relatívne skoro, nie?
- No hej, ale vo všetkých papieroch figuruje "kôň". A jeho kľudne môžu hladať niekde v Bratislave alebo v Čechách. Ak ho aj chytia, on ma v podstate poriadne nepozná, ani nemá na mňa kontakt.
Nie je Vám okradnutých ľudí ľúto?
- V prvom prípade o byt prídu väčšinou alkoholici alebo asociáli. Podľa mňa si za stav, do akého sa dostali, môžu sami. Keby som na nich nezarobil ja, oberie ich niekto iný.
Poradili by ste niečo ľuďom, aby pri predaji bytov podvodníkom nenaleteli?
- Najistejšie je obrátiť sa na riadne zaregistrovanú realitnú kanceláriu. Okrem toho, že im odpadnú starosti so zháňaním, znaleckým posudkom a prepisom bytu alebo domu, vyhnú sa riziku. Všetku zodpovednosť na seba berie realitka a teda nehrozí, že prídu o peniaze.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári