veľkolepom Cirkuse svet, ktorý bol v Košiciach uvedený posledne, si tentoraz prídu na svoje milovníci tradičného folklóru. Režisérsky sa pod celé dielo podpísal herec Marek Ťapák, ktorému s námetom vypomohol Ervin Varga, o hudbu sa postaral Štefan Molota, choreografiu vypracovali Ervin Varga, Ján Blaho, Pavol Pitoňák, scénu a kostýmy zabezpečil Peter Čanecký. Viac o predstavení nám už porozprával manažér SĽUK-u Peter Antalík.
Prečo ste sa rozhodli vrátiť k pôvodným folklórnym tradíciám?
"Predovšetkým mladá generácia dnes stráca kontakt s ľudovou kultúrou. Navyše divák je v kontakte s vlastnou kultúrnou históriou iba v pasívnej polohe. Aj kvôli tomu je súčasná pozícia folklóru v spoločnosti značne nepriaznivá. A pritom existuje množstvo dôkazov, že najmä mladí dokážu prehodnotiť svoj vzťah ku kultúre svojich predkov, ba i hlbšie sa o ňu zaujímať, ak dostanú objektívne informácie a ak sú aktívne zapojení do procesu poznávania."
O čom teda bude Sen?
"Program Sen charakterizuje pokora vo vzťahu k tradíciám a rešpektovanie ich historického základu. Obsah tvorí ľudový tanec v jeho nekonečne pestrých regionálnych a tematických podobách. Rovnocenná a nezastupiteľná je hudobná časť, postavená na umelecko-obsahovej i estetickej hodnote a unikátnej štýlovej rôznorodosti ľudových piesní. Cieľom programu je osloviť a zaujať všetky vekové kategórie bez rozdielu hodnôt a vierovyznania."
Niečo bližšie k scenáru...
"Na prelome storočí, v dobe vyspelých informačných technológií, globalizácie a dynamického života, prichádza na tanečnú zábavu skupina mladých ľudí. Prostredníctvom čarovného klobúka sa dostávajú do minulosti, ktorá im odkrýva tance a hudbu rôznych príležitostí, z viacerých regiónov Slovenska. Na základe nových zážitkov sa menia ich vzťahy. Ako vzťah ku kultúrnej histórii svojich predkov, tak aj vzájomný citový vzťah samých k sebe. Tieto dva motívy sa vinú celým programom, ktorý vrcholí návratom do reality. V prvej časti programu dominujú východoslovenské oblasti Šariša, Zemplína a Spiša, v druhej sú tance a hudba z Gemera, Podpoľania, Horehronia, Oravy a Myjavy, ale v programe sa objavuje aj folklórny materiál Rusínov, Maďarov a Rómov."
Každý nácvik so sebou nesie nejaké osobitosti. Čo Sen?
"Na realizáciu projektu bolo vyrobených 215 kostýmov pre účinkujúcich. Sen sa pripravoval už od januára tohto roku. K realizácii hudby bolo vytlačených 3 500 strán hudobných partitúr. Produkcia je inscenovaná po stránke hudobnej naživo, preto každé predstavenie je svojím spôsobom jedinečné. Zhrávky orchestra s tanečnými interpretmi trvali 18 dní, každý deň 6 hodín. Od januára počas prípravy a naštudovania sme zaznamenali 6 ľahších úrazov tanečných interpretov. Zaujímavosťou je aj televízny spot. K jeho animácii výtvarník Ján Ťapák musel nakresliť 700 obrázkov, ktoré sa spracovali v štúdiu. Výroba spotu trvala 316 hodín. Tento projekt mohol vzniknúť aj preto, že ho podporilo Ministerstvo kultúry SR a ostatní partneri."
Lístky na toto predstavenie si už môžete kúpiť v predpredaji MIC-OD Dargov a ICMK na Hlavnej 59. Takisto vám ponúkame poslednú možnosť vyhrať ich prostredníctvom našej súťaže. Dvaja najrýchlejší z vás dostanú po jednej vstupenke, ak správe odpovedia na našu otázku: Uveďte aspoň tri regióny, odkiaľ čerpali autori predstavenia ľudové motívy. Volajte ráno medzi deviatou a desiatou na číslo 055/600 22 04.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári