inštitúcie spoločne s rektorom Petrom Kandráčom, ktorého len vo štvrtok inauguroval do funkcie minister obrany SR Juraj Liška, už pomaly strihajú meter. Do júla budúceho roku by mala VLA definitívne zaniknúť.
"Rozkaz o zlučení akadémie s Technickou univerzitou je už pripravený, ale nemôže byť vydaný, pokiaľ neschvália poslanci NR SR zákon o splynutí týchto dvoch škôl. Plán je taký, že k splynutiu škôl by malo dôjsť k júlu 2004. Aby sa to však dalo všetko v rámci pracovno-právnych vzťahov stihnúť, musia spomínaný zákon schváliť poslanci do konca novembra. Po transformácii prejdú vojenskí študenti do novovytvorenej Akadémie ozbrojených síl SR v Liptovskom Mikuláši. Prakticky ale zostanú v Košiciach a dokončia štúdium na Leteckej fakulte," hovorí rektor VLA P. Kandráč.
Ako dodáva, vznikom Leteckej fakulty na Technickej univerzite sa budú musieť opätovne akreditovať jednotlivé študijné programy. "Je to realita, nemal by to však byť problém. Zostať by sme mali v terajších priestoroch. Majetok akadémie sa pohybuje v sume niekoľko stotisíc korún. Prerozdelenie majetku prebehne v súlade s bezoplatným prevodom majetku štátu. Civilný majetok prejde do vlastníctva TU, vojenský, podliehajúci zvláštnemu režimu, však zostane v rámci rezortu obrany. Štúdium sa zameria na technické odbory v rámci civilného zamerania, pričom po skončení štúdia si bude môcť každý absolvent doplniť vojenské vzdelanie. V priestoroch akadémie by mala vzniknúť aj Odborná vojenská škola letectva, ide o alternatívu stredných odborných učilíšť. Vychovávať v nej budeme ľudí potrebných na obsluhu vojenskej techniky."
Splynutie akadémie s TU sa dotkne bytostne aj jej zamestnancov. "Vo verejnej službe u nás pôsobí momentálne 185 ľudí. Plán počíta s tým, že vedeckí a pedagogickí zamestnanci nájdu uplatnenie v rámci Leteckej fakulty. Zamestnanci infraštruktúry, teda napríklad obsluha kotolní, by mali taktiež prejsť pod nového zamestnávateľa. Zvyšok ľudí riešime v súlade so zákonom o likvidácii organizácie."
Na otázku, či bude Letecká fakulta spĺňať potreby a požiadavky výučby v súvislosti so vstupom Slovenska do NATO, rektor odpovedal: "Súčasná škola spĺňa požiadavky na výučbu pre moderné vzdušné sily. Nemôžem však povedať, že by sme od zajtra mohli školiť, tých najlepších pilotov. Ceny techniky sú vysoké a buďme realisti, nebudeme mať na jej nákup. Nemá ani Nemecko, či Francúzsko. My chceme vybudovať malé, ale životaschopné vzdušné sily."
Absolventom VLA je aj jej posledný rektor.
"Určite pociťujem nostalgiu. Štúdium som končil v roku 1980, zažil som rozkvet VLA, jej najlepšie roky. Niekedy sa tu nalietalo v rámci výučby ročne 12 000 letových hodín, dnes celé vzdušné sily ročne nalietajú tretinu. Aj tu vidieť, že jeden útvar robil viac, ako celé vzdušné sily v súčasnosti. Na škole študovalo 2 000 študentov, na letisku stálo 80 lietadiel. Dnes je na škole 338 študentov a k dispozícii má jedno cvičné lietadlo Albatros, zvyšných päť je v opravovniach. Transformácia je preto nevyhnutná a netreba sa na ňu dívať cez vnútorné pocity."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári