príležitosti zoganizovali jeho členovia - pacienti, ktorí už opustili psychiatrické oddelenie a snažia sa resocializovať späť do spoločnosti, výstavu svojich výtvarných prác. Tá prebieha v priestoroch psychiatrickej kliniky FNsP na Tr. SNP a je k dispozícii tamojším pacientom.
"Po výstave poputujú práce do Bratislavy na predajnú výstavu v rámci tamojších vianočných trhov. Akciu tam poriada nadácia Emílie Kováčovej a Dámsky klub žien. Výťažok bude použitý na ďalší materiál, ktorý využijeme v rámci arteterapie. Takáto terapia umením a prácou ich opäť len priblíži smerom k spoločnosti, uvedomia si, že keď niečo vyrobie aj čosi zarobia a úžitok je na oboch stranách," hovorí predsedníčka Radosti Drahoslava Kleinová.
Výtvarné práce na výstave sú výsledkom arteterapie - terapie umením, či terapie prácou, ktoré patria medzi aktivity združenia Radosť. Pacienti tu vystavujú svoje vlastné kresby, portréty, maľby na kamene a sklo, keramické diela, obrúskové výrobky, figúrky z cesta, koláže či batiky.
"Výstava slúži najmä novým pacientom, ktorí sa po prvýkrát ocitli na psychiatrii a majú pocit, že sa im zrútil svet. Vždy je tu možnosť naviazať kontakt so spoločnosťou aj takouto formou a my im túto cestu späť môžeme uľahčiť. Pacienti vďaka vlastnej umeleckej práci pochopia, že keď sú užitočnejší, sú aj zdravší," pokračuje riaditeľka Radosti.
"Prečo kreslím? Je to pre mňa uvoľnenie a forma sebarealizácie. Zhmotnenie myšlienok, ktoré takto môžu ísť von," hovorí na margo výstavy pacient Ľubo, okrem iného manažér pacientskej organizácie Pohľad, ktorá úzko spolupracuje so združením Radosť.
"Ja pri kreslení relaxujem. Doslova sa obnovím a mám dobrý pocit, že robím niečo, čo má ozaj zmysel. Vidím výsledky svojej práce a to poteší," dopĺňa ho pacientka Miška.
Arteterapiu pacientov v združení Radosť vedie už tri roky výtvarníčka Mária Hanáková. "V čom sú špecifiká týchto ľudí? Nevedia byť dlho sústredení a pri práci sa učia koncentrácii. Tvorba v kolektíve ich zas ohromne motivuje, navzájom sa inšpirujú. Je veľmi zaujímavé sledovať diela pacientov, ktorí napriek tomu, že fungujú na rôznych úrovniach a často pod liekmi, prejavujú pri tvorbe i nápadité myšlienky, ich diela sú kreatívne. Cez ich výtvory možno po čase pozorovať aj vplyv liečby na jednotlivých pacientov," vysvetľuje Mária Hanáková.
Činnosť združenia Radosť sa po šiestich rokoch výrazne posunula. Pacienti doteraz iba pasívne prijímali ich služby. Teraz je ich vzájomná spolupráca oveľa užšia, pacienti sú sami spolutvorcami a navrhovateľmi aktivít, ktoré by im mohli pomôcť v resocializácii.
"Náplňou našej činnosti tak naďalej zostáva sociálna prevencia a poradenstvo, rôzne formy doplnkových terapií ako je arteterapia, muzikoterapia, návšteva koncertov, rôznych podujatí, relaxačných pobytov, hippoterapia či rehabilitácia. Vďaka podpore VÚC sa môžeme plne zamerať na našu činnosť, nie sme už odkázaní na granty, aj keď sponzorov je stále málo," dokončí Drahoslava Kleinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári