na Hlavnej 66 prišlo uctiť do 200 Košičanov. V rôznych príhovoroch sa vystriedali bývalí disidenti, väzni a obyvatelia i politici.
Predseda Vyššieho územného celku Košického kraja Rudolf Bauer (vtedy programátor) sa o lámaní ľadov dozvedel z televízie. "Sledoval som to v televízii, po čom sme začali chodiť do divadla a na verejné miesta, kde sme o tom diskutovali. Pamätám si na ten krásny pocit zo slobody, ktorý sa dal doslova krájať, vtedy sme však ešte netušili, že o slobodu a demokraciu, budeme ešte musieť tvrdo bojovať."
Na spomienkovom mítingu sa zúčastnil dnes 67-ročný Michal Krivdžilák, ktorý ako prvý robotník z VSŽ vystúpil na mítingu pred vedeckou knižnicou. Čo mu november dal či vzal? "S novembrom prišla sloboda, ktorá sa podľa mňa zneužíva, demokracia je v pravom zmysle totiž sebakontrola, no dnes sa z nej robí myš - maš. Ja osobne som bol za Dubčekov socializmus s ľudskou tvárou. Preto si myslím, že komunizmus sa mal iba vyčistiť - vykrištalizovať. Mimochodom padol, lebo komunisti robili tri vážne chyby, plietli sa do osobných vecí ľudí, nepustili ich do kostola, a zakázali cestovať, keby sa to nerobilo máme ho tu dodnes."
Poslanec mestského zastupiteľstva Eugen Čuňo pripomenul, že bývalé vedúce osobnosti režimu ešte stále vládnu. "Mnohí nás pozývajú na oslavy, na makové koláče, či makarenu, kážu o demokracii, nevieme či sú tieto slová úprimné a vážne, ale asi tadiaľ vedie cesta k občianskemu zobudeniu a triezvosti, všetci však dúfame, že 1. máj (vstup do EÚ) prekazí všetky tie pokusy a omyly počnúc zbytočným rozbitím štátu..."
Spomienku na 17. november uzatvorili symbolickým spustením časomiery pri Štátnom divadle bývalý tajný kňaz Jozef Tóth a politický väzeň Vincent Samuely. Tým odštartovali odpočítavanie vstupu do EÚ, ktoré nadnes predstavuje 165 dní.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári