chorá ovca plemena merino pochádzala z farmy Chorvaty pri Košiciach, ktorá patrí poľnohospodárskemu družstvu v obci Nová Bodva.
Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR s tým, že platia všetky opatrenia nariadené Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou v Košiciach - okolí, vrátane uzavretia hospodárskeho dvora Chorvaty s výnimkou ošetrujúceho personálu a zákazu predaja a premiestňovania oviec z tejto farmy. Zvieratá sa môžu prevážať iba na bitúnok. Na farme sa nachádza spolu až 943 kusov malých prežúvavcov. Na základe prvého šetrenia veterinárov pritom neboli v stáde pozorované žiadne zmeny správania sa zvierat, ktoré by upozorňovali na klusavku.
PD Nová Bodva má už druhý prípad tejto nákazy, pretože aj úplné prvý slovenský prípad klusavky bol zistený v jeho chovoch oviec, ale na inej farme v Turni nad Bodvou. Zostávajúce dva slovenské pozitívne prípady boli zistené len k záveru októbra tohto roku na farme Rudno PD Turiec Dubové v okrese Martin.
Podozrivá ovca bola zachytená počas celoslovenského testovania, v rámci ktorého sa vyšetrujú všetky ovce nad 18 mesiacov veku zabité na ľudskú výživu. Spotrebitelia sú tak plne chránení. V období od januára do októbra tohto roka bolo vyšetrených spolu 3 942 oviec.
Klusavka, postihujúca kozy a ovce, patrí medzi transmisívne spongiformné encefalopatie (TSE). Práve z klusavky sa pritom podľa niektorých odborných názorov mala vyvinúť u hovädzieho dobytka aj nákaza BSE, a to tým, že dobytku sa podávali mäsokostné múčky, do ktorých boli zapracované aj ovce postihnuté klusavkou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že dosiaľ nebolo nikdy preukázané riziko prenosu scrapie oviec na človeka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári