krajnom prípade aj na súde. Koncesionárske poplatky sa síce platia za vlastníctvo prístroja, zo zákona ich však dostávajú spomenuté verejnoprávne inštitúcie, za čo potom ponúkajú svoj program.
Zákon umožňuje pomerne tvrdé sankcie. Poplatok za omeškanie je 5-tisíc korún pre fyzickú osobu za každý mesiac, pre právnickú osobu až 15-tisíc za každý mesiac a prijímač. Zákon je však nedokonalý a pokuty sú preto skôr výnimkou. Preto STV a SRo budú spočiatku posielať neplatičom len vážne upozornenia.
STV posiela 17-tisíc upozornení
Koncesionári nezaplatili STV viac ako 112 miliónov korún. Na dlhu sa najväčšou mierou podieľajú domácnosti, ktoré dlhujú spolu 102 miliónov. Firmy dlhujú okolo 10 miliónov. STV pripravuje 17-tisíc listov s urgenciou úhrady.
STV sa bude snažiť nájsť aj tých, ktorí síce majú televízor, ale nie sú v evidencii. Zákon televízii umožňuje "vykonať jednorazové technické zameranie na zistenie prijímačov v domácnostiach fyzických osôb a v objektoch právnických osôb". Ako STV televízory zameria, Branislav Záhradník z jej vedenia neprezradil.
Televízia dúfa, že k pokutám či k súdnemu vymáhaniu nedôjde. "Chceme urovnať vzťahy. Televízia si bude dôsledne plniť svoje povinnosti voči koncesionárom kvalitným programom a na druhej strane očakáva, že koncesionári si budú plniť povinnosti k televízii," tvrdí vedenie STV.
Výnosy STV po zvýšení koncesionárskych poplatkov sa v septembri zvýšili oproti júlu o 33 miliónov korún. Pri takomto vývoji dostane televízia ročne na poplatkoch asi o 400 miliónov korún viac.
SRo vymáha nedoplatky od roku 2002
Slovenský rozhlas presný údaj o dlhu neplatičov koncesionárskych poplatkov zatiaľ nemá, údaje o prístrojoch vraj nie sú úplné. Rozhlas vie asi o 55-tisíc neplatičoch, ktorí by mali mesačne platiť 2,2 milióna korún. U právnických osôb bolo pri poslednej evidencii asi 4 300 neplatičov.
Rozhlas si vedie od minulého roka vlastnú databázu neplatičov a vymáha nedoplatky od domácností za rok 2002 a prvý polrok 2003. V prvej etape oslovil 1780 neplatičov z Bratislavy, ktorí dlhovali aspoň po 540 korún. Po výzve asi štvrtina oslovených zaplatila. Mnohým sa výzvu nepodarilo doručiť, lebo sa presťahovali, štyri percentá platili poplatok v inej domácnosti a 1,5 percenta už umrelo.
Až 59 percent oslovených výzva neoslovila. Tu rozhlas pripravuje podklady na súdne vymáhanie poplatkov a úrokov z omeškania.
Nedoplatky firiem predstavujú podľa počtu prihlásených prijímačov sumy od 180 korún až do 45-tisíc. Mnohé z dlhujúcich firiem sú v konkurze a rozhlas sa musel prihlásiť ako ich veriteľ. Niekoľko prípadov je na súde.
Poplatky z omeškania sú u právnických osôb 15-tisíc korún za každý mesiac a prijímač a sumy vymáhané na súde podľa Zlatice Rapošovej zo SRo dosahujú státisíce až milióny korún. V minulom roku na poplatkoch z omeškania rozhlas dostal asi päť miliónov.
Zvýšením koncesionárskych poplatkov sa zvýšili príjmy rozhlasu od fyzických osôb asi o 13 miliónov korún mesačne. SRo očakáva, že za rok 2003 získa asi o 77 miliónov korún viac a na budúci rok až o 193 miliónov. Zvýšenie príjmov od právnických osôb odhaduje na osem miliónov za tento rok.
Po zvýšení poplatkov sa podľa rozhlasu počet ľudí, ktorí priznávajú, že majú prijímač, výrazne neznížil. SRo to pripisuje vlastnej informačnej kampani.
* * *
Ako vznikajú databázy?
Povinnosť prihlásiť sa do evidencie platiteľov koncesionárskych poplatkov má každá fyzická osoba, právnická osoba a samostatne zárobkovo činná fyzická osoba do 15 dní od nadobudnutia prijímača. Keďže sa človek musí ísť prihlásiť sám, málokto si povinnosť splní. Verejnoprávne médiá preto využívajú databázy energetických závodov, čo im zákon umožňuje. Platiť nemusia tí, ktorí podajú čestné vyhlásenie, že prijímač nevlastnia. Poplatky vyberá Slovenská pošta cez SIPO.
Výška koncesionárskeho poplatku za rozhlasový prijímač je po novom 40 korún mesačne, a za televízor 100 korún. Dôchodcovia platia polovicu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári