agresívnu jazdu. Už po prvých dňoch začal zvýšený počet policajných hliadok na cestách prinášať svoje ovocie. Samozrejme, pokuty sa hromadili a mnohí vodiči neberú akciu polície s nadšením.
"Ide o najväčšiu dopravno - bezpečnostnú akciu svojho druhu za posledné obdobie. Nejdeme do nej pritom výsostne represívne, dôležité je, aby si vodiči uvedomili, že na cestách je potrebné správať sa korektne voči sebe i druhým," hovorí riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu plk. JUDr. František Lukačko.
Policajné hliadky, ktorých je od pondelka v rámci kraja každý deň v uliciach miest deväťdesiat, sa pritom zameriavajú na rôzne druhy priestupkov. Keď sme sa včera vybrali zmonitorovať ich pohyb a prácu, prekvapilo nás, že sme v meste na tradičných miestach, ako je Watsonova ulica, či Trieda KVP, policajné hliadky nestretli. Objavili sme ich až na odbočke do Poľova. Práve mali kontrolu krajského šéfa KDI JUDr. Lukačka.
"Dnes sme sa zamerali na výpadovky z mesta, svoje stanovištia neustále meníme. Zameriavame sa na rýchlosť, osvetlenie vozidiel, či technický stav. Samozrejme, pozornosť kladieme aj na alkohol," vysvetľuje jeden z policajtov. Ako dodáva, počas dopoludnia zaznameniali po päť priestupkov za rýchlosť a neosvetlené vozidlo.
"Nemá význam postaviť sa niekde na osem hodín. Preto máme v aute namontovaný mobilný ramer, s ktorým môžeme merať rýchlosť aj počas jazdy. Ak niekoho zameráme, spustíme maják a zastavíme ho," dozvedáme sa od členov hliadky. Následne si však povzdychli, že čím dlhšie akcia prebieha, tým je ťažšie zistiť prekročenie rýchlosti.
"Ľudia si dávajú pozor, sú informovaní prostredníctvom médií a keď zbadajú policajné auto, hneď pribrzdia."
Do akcie sa zapájajú dopraváci z okresov Košice I. a II., ako aj krajské družstvo cestného dozoru. S vodičmi však majú rozdielne skúsenosti.
"Jedni sa podvolia kontrole dokladov dobrovoľne, iní zas šomrú i nadávajú. Závisí od individuality. Najviac priestupkov zaznamenávame v oblasti prekročenia povolenej rýchlosti."
Po krátkej debate sme sa vybrali s policajtmi rýchlosť merať. Najprv staticky. Všetky vozidlá, ktoré však prechádzali okolo, akonáhle zbadali auto s nápisom "Polícia", okamžite pribrzdili. Merala sa sedemdesiatka... Audiny, či bavoráky, ktoré inokedy frčia na plný plyn, tentokrát jazdili nezvykle pomaly. Možno aj kvôli tomu, že aj v tom čase rádiá hlásili radar na tomto úseku. Policajti sa teda rozhodli merať rýchlosť počas jazdy. Možno niekoho načapú. Aj napriek tomu, že sme v policajnom aute krúžili v okolí Poľova a Pereša takmer 45 minút, všetci si dávali pozor. Vždy spomalili a išli predpisovo. Aj preto muži zákona opäť zmenili zameranie svojej činnosti a začali zastavovať vozidlá, ktoré nemali zapnuté svetlá, či mali podozrenie na zlý technický stav. Prvú zastavili Aviu zo Zvolena. Vodič vytiahol doklady a všetko bolo v poriadku. Horšie však dopadol vodič staršieho BMW.
"Och, Bože," chytil sa za hlavu vodič a ihneď zažal svetlá.
Nasledovala dychová skúška s negatívnym výsledkom. Policajná hliadka si všimla tmavšie sklá.
"To nie sú fólie, to je tak od výroby," tvrdil vodič spoločne s manželkou.
Policajt však zaškrabol nechtom a veru vyšlo najavo, že zrejme už vo fabrike fólie nalepili. Po zrátaní to vyšlo vodiča na 500 korún.
Ďalší previnilec, vodič Liazky, nemal tiež zažaté svetlá. Len čo ho policajti zastavili a pýtali doklady, zapálil si cigaretu. Vedel prečo. Okrem svetiel mu totiž olej z motora kvapkal neúrekom.
"Ste ochotný zaplatiť pokutu?" pýtal sa policajt.
"Nie, nemám peniaze," dôvodil vodič.
"Tak šekom?" nevzdával sa muž zákona.
"No, keď inak nedáte, čo mám robiť, zaplatím."
Riaditeľa KDI F. Lukačka sme sa následne opýtali, prečo montujú ramer do označeného auta, ktoré zbadá aj menej vidiaci na sto honov.
"Je to jediné označené policajné auto, ktoré má namontovaný ramer. Skúmame psychologický efekt vodičov, lebo ak si niekto dovolí spáchať priestupok aj napriek tomu, že vidí policajné auto, hoc' netuší, že je vybavené ramerom, je to už poriadna drzosť."
Počas prvých dvoch dní bolo na území košického kraja zistených 1244 priestupkov, pričom 977 bolo riešených blokovo. Policajti vybrali pokuty za 682 tisíc korún. Prekročenie rýchlosti sa týkalo 284 prípadov, technický stav vozidla nevyhovoval pri 251 kontrolovaných vozidlách. Bez osvedčenia o technickej spôsobilosti jazdilo 118 vodičov, trinásti si pred jazdou vypili. Vyše 150 priestupkov riešila polícia pohovorom.
A najväčší úlovok?
"V Rožňave sme zastavili auto, ktorého vodič mal v dychu 1,5 promile alkoholu. A to cestoval z Michaloviec!"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári