obnovenia v októbri 1990 Krajský súd v Bratislave ani po viac ako trinástich rokoch vo veci nerozhodol. V decembri minulého roku siedmi Nitrania, ktorých ten istý súd uznal v roku 1982 vinnými a vymeral im trest odňatia slobody v celkovej dĺžke 110 rokov, podali sťažnosť na Ústavný súd SR.
Podľa včerajšieho verdiktu druhého senátu Ústavného súdu SR Krajský súd v Bratislave svojou nečinnosťou porušil základné právo sťažovateľov na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov zakotvené v Ústave SR i právo na prejednanie veci v primeranej lehote, ktoré garantuje Európsky dohovor o ľudských právach.
Zároveň rozhodol aj o primeranom finančnom zadosťučinení v celkovej výške 2,3 milióna korún. Krajský súd v Bratislave bude musieť do dvoch mesiacov vyplatiť Romanovi B. 500-tisíc korún, ďalším šiestim sťažovateľom po 300-tisíc Sk. Ide doteraz o najvyššiu sumu, o ktorej ústavný súd rozhodol a ktorý bude musieť justičný orgán na Slovensku zaplatiť.
Sťažovatelia požiadali, aby im súd priznal náhradu nemajetkovej ujmy v jednom prípade 60 miliónov Sk, v ostatných po 39 miliónov. Senát síce uznal, že vzhľadom na vysokú právnu neistotu, v ktorej sa nachádzali trinásť rokov, im finančné zadosťučinenie patrí, svoje rozhodnutie však považuje za spravodlivé.
Ústavný súd v odôvodnení konštatoval, že od decembra 1990 do februára 1997 síce krajský súd nariadil sedem pojednávaní, tri z nich však boli zrušené a dve odročené. Podľa záveru teda "nekonal efektívne a nesmeroval konanie k odstráneniu právnej neistoty sťažovateľov v primeranom čase". Od februára 1997 sa počas troch rokov neuskutočnilo dokonca ani jedno pojednávanie, čím podľa ústavného súdu evidentne došlo k porušeniu základných práv sťažovateľov. Len posledné obdobie hodnotil ústavný súd ako plynulé a efektívne. Od februára 2002 doteraz krajský súd nariadil sedem pojednávaní, vypočul 42 svedkov a podnikol ďalšie kroky, ktoré smerujú k jeho definitívnemu rozhodnutiu.
Ďalšie pojednávanie vytýčil Krajský súd v Bratislave na 1. decembra tohto roku.
* * *
Prípad Cervanová
Prípad Cervanová sa ťahá už 27 rokov. Študentku medicíny, 19-ročnú Ľudmilu Cervanovú zavraždili 9. júla 1976. Jej sputnané telo našli v riečke Čierna voda neďaleko obce Kráľová pri Senci 14. júla 1976. Podľa výsledkov pitvy ju znásilnili a potom utopili. V roku 1981 obvinili z vraždy siedmich mladých mužov z Nitry. Krajský súd v Bratislave ich 22. septembra 1982 uznal vinnými a vymeral im tresty od 24 do 4 rokov nepodmienečne, dohromady 108 rokov.
Po páde komunizmu, začiatkom roku 1990, podal generálny prokurátor ČSFR sťažnosť pre porušenie zákona. Odsúdení, z ktorých si niektorí už svoje tresty odpykali, považovali celý proces za vykonštruovaný a zmanipulovaný na objednávku vtedajšieho režimu. Svorne tvrdili, že celý prípad ovplyvnil nátlak vyšetrovateľov a prokurátorov na nich a na svedkov a že sú nevinní. Najvyšší súd rozsudok zrušil a vrátil prípad na opätovné prerokovanie Krajskému súdu v Bratislave. Všetkých prepustili na slobodu.
Podľa znalcov z odboru špeciálnych kriminalistických expertíz aj po rokoch by mohla do prípadu vniesť svetlo analýzy DNA. Žiadne vzorky z tela zavraždenej však nie sú k dispozícii a jej telesné pozostatky skončili v krematóriu.
* * *
Krajský súd peniaze nemá
Suma 2,3 milióna Sk, ktorú Ústavný súd SR priznal sťažovateľom, vedenie Krajského súdu v Bratislave zaskočila. "Prekvapilo nás to. Je to ojedinelý prípad. Doteraz sme na základe nálezu ústavného súdu vyplatili ako primerané finančné zadosťučinenie v dvoch či troch prípadoch niekoľko tisíc korún," povedal podpredseda Krajského súdu v Bratislave pre trestné veci Tibor Kubík.
Podľa jeho vyjadrenia krajský súd nedisponuje takou sumou, preto sa obráti na nadriadený orgán, ministerstvo spravodlivosti. "Požiadame o zvýšenie rozpočtu," dodal.
Ako uviedol, krajský súd vo svojom stanovisku, ktoré bolo súčasťou pojednávania pred ústavným súdom, čiastočne priznal prieťahy v konaní. Vyskytli sa v počiatkoch obnoveného procesu po roku 1990. Vec bola z rôznych dôvodov pridelená viacerým sudcom. "Jeden z nich bol trestne stíhaný. Keď bolo stíhanie zastavené, vrátili sme mu ju, ale vo veci nekonal. Potom išiel do dôchodku," konštatoval Kubík.
V súčasnosti sa prípadom zaoberá predsedníčka senátu Soňa Smolková. Podľa Kubíka je dosť pravdepodobné, že do konca roka vynesie rozsudok.
Proti rozhodnutiu Ústavného súdu SR nie je možné odvolať sa. "Zatiaľ vieme o náleze len z médií, oficiálne sme ho ešte nedostali. Samozrejme, že ho budeme rešpektovať," dodal Kubík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári