školskom roku 2004 - 2005 už zásadne ovplyvní novela maturitného poriadku, ktorú schválilo Ministerstvo školstva SR.
Najväčšou odlišnosťou oproti pôvodnému poriadku je, že popri internej časti, ktorá predstavuje tradičný spôsob maturitnej skúšky, sa zavádza aj externá časť.
"Tá bude pozostávať z písomného testu, ktorý bude vypracovaný i vyhodnocovaný centrálne. Týka sa to anglického jazyka, nemeckého jazyka a matematiky," vysvetľuje vedúca odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry KÚ v Košiciach, Mgr. Helena Jeníková.
Interná, teda doteraz zaužívaná, klasická časť maturitnej skúšky sa rozširuje zo štyroch na päť maturitných predmetov. Povinný zostáva slovenský jazyk a literatúra, povinne sa bude maturovať i z cudzieho jazyka a niektorého z prírodovedných predmetov (napr. matematika a iné) a dvoch ľubovoľných predmetov. Len v prípade odborných škôl sa bude maturovať, tak ako doteraz, zo štyroch predmetov.
"Zaujímavosťou je, že študent si bude môcť vybrať i z predmetov, ktoré sa na škole neučia. Môže tak maturovať z cudzieho jazyka, ako je napríklad španielčina či latinčina, a to na škole, kde maturita z tohoto predmetu prebieha," vysvetľuje Helena Jeníková.
Nový maturitný poriadok tiež znemožňuje opakovanie sa maturitných tém z jedného predmetu. Teda otázka, ktorú si študent vytiahol a zodpovedal, už nesmie byť použitá pre ďalších študenov a vyraďuje sa z obehu.
"Keďže bude nutné pripraviť niekoľkonásobne viac tém, najmä v predmetoch, z ktorých ide maturovať veľa študentov, predstavuje to pre učiteľov veľkú záťaž. Napríklad zo slovenského jazyka, z ktorého ide maturovať napríklad všetkých 150 študentov gymnázia, musia pedagógovia pripraviť o desať maturitných tém viac, ako je samotný počet študentov," pokračuje vedúca školstva.
"Preto sme sa rozhodli učiteľom a školám pomôcť a zorganizovali sme dve pracovné skupiny, ktoré spracujú nové maturitné témy zo slovenského jazyka a matematiky. Tieto skupiny vznikli už v období okolo roku 2003, keď sa začali nové maturity skúšobne realizovať na školách formou tzv. monitoru. Tieto komisie spočiatku celý monitor a jednotlivé testy pripomienkovali a teraz sa podujali vypomôcť školám so zadaniami v jednotlivých tematických celkoch," dopĺňa kolegyňu koordinátorka oboch skupín a súčasne poradkyňa pre gymnáziá KÚ, RNDr. Viera Juríková.
Ako dodáva, témy na písomnú časť zo slovenského jazyka, nemčiny, angličtiny a matematiky už nebude vypracovávať škola, ale budú vyhlásené centrálne v deň písomiek, pričom opravovať sa budú interne - na škole.
Žiaci si v jednotlivých predmetoch budú môcť vybrať z dvoch úrovní, úroveň A - ktorá je náročnejšia (a predpokladá sa u študentov, ktorí sa hlásia na vysoké školy) a úroveň B - menej náročná, základná úroveň. V prípade žiakov gymnázií bude musieť byť aspoň jeden predmet maturitnej skúšky absolvovaný na A úrovni, žiaci odborných škôl a SOU môžu maturovať i na základnej úrovni. Či budú jednotlivé úrovne zohľadňovať pri prijímačkách vysoké školy, sa ešte nevie, veľa sa očakáva od dohody Rektorskej komisie a ministerstva školstva, všetko však napokon závisí od overenia nových maturít v praxi. Vzhľadom na aktuálny problém s nedostatkom kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov, ktorý je najciteľnejší vo výuke na SOU, bude žiakom učilíšť udelená v prípade maturity z cudzieho jazyka i výnimočná alternatíva - maturovať na úrovni C.
"Celý nový systém maturít sa má postupne centralizovať. Vyrovná sa tak úroveň maturít na gymnáziách, SOU a stredných odborných školách tak, aby mal doklad o maturite či už z gymnázia alebo SOU rovnakú váhu," pokračuje vedúca školstva Helena Jeníková.
O väčšiu objektivitu sa má postarať i inovované hodnotenie zo strany učiteľov. Už sa nebude maturovať po jednotlivých triedach, ale po predmetoch. Hodnotiť jednotlivé predmety budú trojčlenné komisie a jej predmetový predseda.
"Dvaja členovia predmetovej komisie budú učitelia daného predmetu na škole a tretí, nami menovaný predseda, bude mať aprobáciu pre ten istý predmet, z ktorého komisia skúša. Konkrétny predmet budú teda hodnotiť len odborníci, čo zaručuje omnoho väčšiu objektivitu, ako to bolo doteraz," vysveľuje Viera Juríková.
Predsedov jednotlivých komisií bude teda viacero, budú poväčšine z iných škôl a dokopy tak vytvoria tzv. školskú maturitnú komisiu, ktorej členom bude i riaditeľ školy. Menovaný predseda školskej komisie garantuje celé maturitné skúšky.
Externá časť maturít bude vyhodnocovaná percentuálne, podobne ako písomná forma internej časti (ktorá je len u niektorých predmetov). Ústna forma internej časti maturít (ktorá je u všetkých predmetov), sa ohodnotí známkou. Členovia komisie budú z daných známok počítať vážený priemer, teda konečnú známku maturít.
Kto už má úspešne po skúške dospelosti, vie, že mu na samotnú maturitu a vyhodnotenie stačilo jedno dopoludnie. Novodobí maturanti budú maturovať minimálne dva a maximálne päť dní, pričom v jeden deň môže študent absolvovať skúšku maximálne z troch predmetov. Až po ukončení skúšky zo všetkých predpísaných predmetov sa maturant dozvie svoj verdikt.
"Zaujímavosťou je, že študenti si môžu o rok zopakovať maturitu z ľubovoľného alebo i všetkých predmetov a opraviť si tak známky či zvýšiť úroveň, prípadne si rozšíriť maturitnú skúšku o ďalší predmet," dokončí vedúca školstva KÚ, Helena Jeníková.
Gynázium Šrobárova už pre svojich študentov vydala manuál o nových maturitách, jednotlivé školy v celom košickom kraji sa už s novým systémom oboznamujú takmer štyri roky prostredníctvom tzv. monitoru, ktorý simuluje novú, externú časť maturít. Krajský úrad v Košiciach zároveň organizuje semináre pre vybraných predagógov jednotlivých maturitných predmetov, za účelom prípravy vzorových maturitných tém pre internú časť maturít. Podrobnejšie informácie o novom maturitnom poriadku si nájdete na stránke www.vs.sk/kuke/osmt.
Čo je nové?
- maturuje sa už z piatich predmetov
- povinne sa maturuje už i z cudzieho jazyka a jedného prírodovedného predmetu
- forma skúšok - popri internej časti, ktorá predstavuje tradičnú maturitu sa zavádza je externá časť, ktorá obsahuje písomný test z anglického či nemeckého jazyka a matematiky
- témy na písomku zo slovenčiny (sloh) už nezadáva škola, ale sú zadávané centrálne v deň písomnej skúšky, podobne ako témy ostatných písomných skúšok internej časti maturít
- počet maturitných dní sa zvyšuje na minimálne dva a maximálne päť dní
- nematuruje sa "po triedach" ale "po predmetoch"
- maturovať môžete aj z predmetu, ktorý škola nevyučuje, na škole, kde maturita z daného predmetu prebieha
- maturuje sa na dvoch úrovniach A - vyššia, B - základná, ktorú si môžete sami zvoliť
- predmetová komisia sa skladá výlučne z učiteľov, ktorí majú aprobáciu na daný predmet, vrátane zvoleného predsedu, čím sa zaručuje vyššia objektivita hodnotenia
- po roku si maturitu možno zopakovať, zlepšiť známky či úroveň z ľubovoľných predmetov a vylepšiť tak celkovú známku maturít
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári