spišskonovoveské lekárne budú odteraz otvorené iba v utorok, stredu a vo štvrtok. V Michalovciach sa časť lekární zatvorí vo štvrtok a piatok, ďalšia časť bude mať zatvorené budúci týždeň v utorok a stredu. V Rožňave by mali ostať v týchto dňoch otvorené iba dve lekárne. Trebišovskí lekárnici mali o zatváraní svojich prevádzok rozhodnúť na zasadaní miestnej lekárnickej komory včera večer, uvažovalo sa o zatvorení všetkých lekární až na pohotovostnú.
"Vzhľadom k tomu, že sa ich ekonomická situácia nezlepšila, budeme tiež pokračovať v znižovaní zásob liekov, eventuálne lekárne končia s ich objednávaním. Úplne prestali objednávať lieky Spišská Nová Ves, Michalovce a Rožňava, Košice zatiaľ objednávky neukončili, iba znížili na minimálnu úroveň," informovala nás hovorkyňa Regionálnej lekárnickej komory Košice Mgr. Magdaléna Gildeinová.
Košické lekárne ostávajú vzhľadom na lepšiu ekonomickú situáciu otvorené.
Podľa slov prezidenta RLeK PharmDr. Františka Tamera lekárne zaznamenali posun v platbách zo strany zdravotných poisťovní iba o dva týždne, preto ich vyzývajú, aby urýchlene presunuli peniaze na účty lekární. Zatváranie lekární je totiž dôsledkom neplnenia sľubov zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorej generálny riaditeľ prisľúbil lekárnikom pravidelné mesačné platby v plnej výške.
Lekárnici sa na svojom včerajšom stretnutí dotkli aj výrokov ministra zdravotníctva, ktorému ich aktivity nie sú po srsti. Do svojho vyhlásenia zakomponovali aj bod, v ktorom konštatujú: "Lekárnici verejne nikdy nespochybňovali snahy ministra zdravotníctva o transformáciu zdravotníctva. Tentokrát ale nesúhlasíme s mnohými výrokmi pána ministra uverejnených v médiách poškodzujúcich lekárnikov. Skúmame preto možnosť podania žaloby."
Medzititul: Košické lekárne ostávajú otvorené, znižuje sa ich sortiment liekov
Lekárne v Košiciach sa zatiaľ nezatvárajú, ale ich sortiment je v týchto dňoch značne zúžený.
"Momentálne takmer vôbec neobjednávame lieky, iba tie životne dôležité. Normálne začneme objednávať, až keď nám nabehnú na účet nejaké peniažky. Dovtedy budú odchádzať pacienti uspokojení iba čiastočne," hovorí Mgr. Magdaléna Gildeinová, vedúca Lekárne na Šrobárke, podľa ktorej sú zásoby liekov stenčené rôzne. Niektoré majú už iba na niekoľko dní, zatiaľ čo iné môžu vydržať aj týždne. Reakcie pacientov sú mierne - ľudia chápu, v akej situácii sa lekárnici nachádzajú.
"Verejnú mienku sa našťastie nepodarilo popudiť proti nám. Každému je dnes jasné, že existovať sa dá iba z peňazí. Keď povieme, že sme nedostali zaplatené za lieky od marca, ľudia musia pochopiť, že na ďalšie nemáme," dodáva lekárnička. Ako poznamenáva, jej lekáreň obdržala práve včera čiastočnú úhradu za marec a apríl od Všeobecnej zdravotnej poisťovne, zatiaľ čo iné lekárne na peniaze ešte len čakajú.
Sondovali sme aj v ďalších košických lekárňach, ako sú na tom s platbami za lieky a či majú dostatočný sortiment. V niektorých prevádzkach nás stroho odbili, že sa k tejto téme vyjadrovať nebudú, inde sme sa dozvedeli, že robia, čo môžu.
"My sa snažíme lieky s odretými ušami objednávať, vychádzame pacientom v ústrety," hovorí Helena Baluchová, zástupkyňa vedúcej lekárne Bellis. O tom, na koľko vydržia zásoby, lekárnička špekulovať nechce, keďže tovar priebežne dopĺňajú.
V lekárni Jazero majú zásoby tak na deň. "Lieky objednávame podľa toho, ako nám platia zdravotné poisťovne. Nechceme šikanovať ľudí, oni za to nemôžu, ale konáme tak, aby sa neprehlbovali naše straty, Žijeme doslova zo dňa na deň," hovorí majiteľka Irena Kozjaková, podľa ktorej sa objednáva iba to, čo predpisujú lekári z miestnej polikliniky. Žiaľ, pacienti nie vždy odídu spokojní, najmä popoludní už nemajú istotu, že v lekárni zoženú čo potrebujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári