potvrdia mnohí, ktorí bojujú s nadváhou. Tí, ktorí problémy s váhou nemajú, však neveria tomu, že aj na obezitu môže mať vplyv genetika. "Stačí nejesť," tvrdia.
Ale nie je to len v príjme potravín, dokazujú to aj najnovšie vedecké poznatky. Napriek veľkému úsiliu sa doteraz nepodarilo identifikovať rozhodujúci gén, ktorý by zohrával podstatnú úlohu pri vzniku obezity. Práve genetickým vplyvom na hmotnosť človeka sa zaoberá medzinárodný grant EÚ 5. Rámcového programu pod názvom Dietárne a genetické vplyvy na citlivosť a rezistenciu ku prírastkom hmotnosti na vysoko tukovej diéte, na ktorom sa podieľa aj Ústav fyziológie hospodárskych zvierat SAV v Košiciach. Vedúci výskumnej úlohy MVDr. Štefan Mozeš, CSc. nám povedal:
"Problém obezity sa dotýka každej krajiny. Prvýkrát v dejinách Zeme tu žije rovnaký počet tučných a chudých ľudí. Denne hladuje 1,1 miliardy ľudí v protiklade k 1,1 miliarde ľudí trpiacich nadváhou. Dnes ešte vieme veľmi málo o genetickom pozadí, ktoré ovplyvňuje telesnú hmotnosť. Predpokladá sa úloha viac ako 100 génov, pričom sklony k nadváhe je tým väčší, čím viac génov je postihnutých. Genetický materiál, či budeme chudí alebo tuční, máme prakticky tisícky liet, ale problém nadváhy masívne vzrástol až počas posledných dvoch desaťročí. Gény, ktoré slúžili na záchranu života v čase hladovania, sú dnes naším tučným prekliatím."
Košickí vedci majú v tomto medzinárodnom projekte za úlohu sledovať význam tenkého čreva z hľadiska regulácie telesnej hmotnosti a špeciálne na jeho schopnosť reagovať na príjem vysoko tukovej diéty.
Výskum robia aj pomocou potkanov. "Podávali sme im vysoko tukovú dietu a za 10 týždňov, čo je zhruba 7 ľudských rokov a približne u polovici sa prejavila obezita, pribrali o 50 percent. Obezita je totiž nadmerné nahromadenie tuku v organizme. Ale sú jedinci, ktorí sú voči ukladaniu tukov rezistentní. Podľa štatistických prieskumov, je takýchto ľudí medzi Angličanmi 5 až 10 percent a v ostatných európskych krajinách je to len okolo 3 percent. Doterajšie výsledky naších, ale aj iných zahraničných experimentov poukazujú na výrazné rozdiely vo funkcii tenkého čreva medzi náchylnými na obezitu a rezistentnými. Obézny majú zvýšenú aktivitu enzýmov, chudí zas zníženú."
Takže za nadváhu môže aj aktivita enzýmov v tenkom čereve, ale prečo má každý inú aktivitu enzýmov?
"Zistili sme, že vplyv na obezitu má stravovanie v rannom veku. A to nielen prekrmovanie, ale aj podvýživa. Pri zlej strave sa naruší funkčný vývoj tráviaceho traktu a narastá aktivita enzýmov v tenkom čreve a tieto zmeny pretrvávajú v neskoršom období života."
Aj keď niekto má predpoklady na obezitu, neznamená to, že musí byť tučným. Okrem genetického vplyvu, má na našu hmotnosť vplyv aj strava a pohyb. "Ak ročne prijmeme navyše o 1 percento tuku viac, naša hmotnosť sa zvýši o kilo za rok. Za posledných 20 rokov však celosvetovo stúpol počet obéznych ľudí o 50 percent. Najhoršie sú na tom Kuvajťania, Gréci a Američania. Slováci sa držia v strede poľa, čiže u mužov vzrástol počet obéznych ľudí o 19 percent a u žien o 14
percent."
Kým sa vedcom podarí objaviť ten "nešťastný" obézny gén, pretečie veľa vody. Preto nám všetkým, ktorí voči obezite nie sme rezistentní, MVDr. Š. Mozeš poradil, ako bojovať s obezitou: "Už ten, kto sa zaoberá dietou je na správnej ceste. Ale musí si uvedomiť, že je potrebné zmeniť stravovacie návyky a zvýšiť fyzickú aktivitu. Absolútne nevhodné sú však diety pri ktorých zhodíte viac ako tri kilá za týždeň. Vtedy sa organizmus zbavuje len vody. Obezita sa dá odstrániť aj chirurgicky, ale je to drahá a nebezpečná metóda. Farmakologická metóda, pomocou liekov, tiež nie je účinná, keď sa nekombinuje s pohybom a diétou. Schudnúť sa ale vyplatí. Už zníženie hmotnosti o 5 až 10 percent znižuje o 20 percent riziko úmrtia, o 50 percent riziko úmrtia z nádorových ochorení a o 10 percent riziko úmrtia v dôsledku srdcovo cievnych ochorení. Ale pozor, nie je dôležité len schudnúť, ale túto hmotnosť si aj dlhodobou udržať. Veď kilá sme naberali dlhé roky, čiže aj liečba je dlhoročná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári