je vydareným predĺženým letom Všetkých svätých.
Martin má vo svojej legendárnej vešteckej maštali niekoľko koníkov rozličnej farby. Najslávnejší je jeho belúš - na tom chodí, keď plní najslávnejšiu pranostiku - Martin chodí na bielom koni. To znamená, prináša už prvý sneh.
Pre vývoj nadchádzajúcej zimy znamená Martinov príchod na bielom koni prísľub, že bude síce s častými odmäkmi ale aj so snehovými metelicami. Gorali hovorievajú: Ak Martin v snehu pribehol, môže v ňom ležať celú zimu. Chodí však aj na žltom (plavom) tátošovi, to keď pricvála v slnku a suchu - zima by potom mala byť tuhá. Ak je koník hodený skôr do ryšava, zima bude i vo svojej sile mierna. Na sivkovi ho vítame, ak nesie sychravosť a hmly - vtedy sa v zime budú striedať obdobia veľkého chladna a zmiernejších oteplení. Dnešný oslávenec vyrukuje občas aj na čiernom koníkovi - ten je vtedy, ak prichádza v daždi a blate. O takejto alternatíva platí zrozumiteľná prognóza: Martin sa nám došťal - ak sa doští aj Ondrej (30. 11.), nebudú v zime snehy.
Meniny všetkých Martinov však už napriek farbe koníkov znamenajú, že sa nám treba starostlivo pripravovať na nástup obdobia, ktoré naši predkovia nazývali predzimou a dodnes platí: Po Martinovi už zima nežartuje. Tento termín v niektorých rokoch štartuje prvé tuhšie zimy, známe ako martinské ochladenie.
Pranostiky odporúčajú: Na Martina, drž sa komína, Na Martina, dobrá je perina a podčiarkujú: Na Martina aj medveď líha. Mnohí ľudia si dnes podistým pozorne všimnú, či sa na stromoch ešte drží lístie - ak áno, predvídaví hospodári radšej ešte doplnia zásoby paliva, lebo nás čaká mrazivá zima.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári