neodsúdili, z policajných služieb ich v najbližších dňoch prepustia. Včera to Korzáru potvrdil riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ Košice II, plukovník Juraj Bukuš: "Návrhy na prepustenie budú v blízkom období služobným postupom predložené ministrovi vnútra. Iba postavenie mimo výkon služby je v tomto prípade nevhodné, pretože ponechanie obvinených policajtov v služobnom pomere by bolo na ujmu dôležitých záujmov štátnej služby."
V podobných prípadoch môže vedenie polície postaviť obvineného policajta až do vyriešenia prípadu mimo výkon služby, čo znamená, že mu odoberú zbraň, služobný preukaz a je mu zabránené vykonávať službu. Tento postup však policajní riaditelia využívajú len málokedy. Zaujímalo nás, či takmer "hromadné" prepustenie neovplyvní výkon služby dopravnej polície. J. Bukuš nás ubezpečil, že policajti na ulici chýbať nebudú, pretože voľné miesta doplnia z iných oddelení.
Voči piatim policajtom z ODI OR PZ Košice II a trom civilným osobám vzniesol koncom októbra vyšetrovateľ obvinenie v súvislosti s dvoma prípadmi brania úplatkov. Štyria policajti sú stíhaní pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa, prijímanie úplatku a inej nenáležitej výhody spolupáchateľstvom, piaty okrem zneužívania právomoci aj pre nepriamu korupciu, informoval hovorca sekcie justičnej polície PZ Stanislav Ryban. Prvý prípad sa podľa hovorcu slovenských vyšetrovateľov stal 24. marca tohto roku vo večerných hodinách v Košiciach na Triede SNP. Policajná hliadka v rámci výkonu služby pri Ferrocentre zastavila vodiča Volkswagenu a vyzvala ho na dychovú skúšku. Ten v snahe predísť odňatiu vodičského preukazu zatelefonoval známemu, ktorý mu zabezpečil kontakt na podpráporčíka, ktorý zohral sprostredkovateľskú úlohu pri dohadovaní výšky a preberaní šesťtisícového úplatku. Spomínaní podpráporčík figuroval ako sprostredkovateľ aj v druhom prípade. Išlo o úplatok za zahladenie dopravnej nehody, ktorá sa stala 1. apríla v ranných hodinách v Košiciach - Šaci. Zavolal mu vinník nehody, ktorý za "záchranu" svojho vodičského preukazu zaplatil päť tisíc korún. Podľa Rybana policajtom, ktorí prijali úplatok, hrozí odňatie slobody na dva až osem rokov. Ich kolega - sprostredkovateľ môže dostať šesť mesiacov až tri roky, peňažný trest alebo zákaz činnosti. Civilné osoby - previnilí vodiči a sprostredkujúci "priateľ na telefóne" sú stíhaní pre trestný čin podplácania. Oba prípady porušovania zákona odhalila Protikorupčná jednotka Ministerstva vnútra SR.
Autor: tnt/tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári