Petrovi M. z Trnavy. Súd ho uznal vinným z trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov. Proti verdiktu sa odvolal prokurátor, v dôsledku čoho sudca vytýčil pojednávanie. Obžalovaný sa naň neunúval, ani svoju neúčasť neospravedlnil. V prípade, že by týmto spôsobom odignoroval aj ďalšie pojednávanoie, sudca na neho vydá zatykač.
Skutku, z ktorého prokurátor obžaloval Petra M., sa dopúšťajú spravidla mladí ľudia, prívrženci a vyznávači neonacistických hnutí. U mnohých nejde o vnútorné presvedčenie, len o kolektívne stotožnenie sa s myšlienkami a konaním takých vodcov, ako bol napríklad Adolf Hitler. Namiesto štúdia histórie, ktoré by im v plnej nahote odhalilo, čie myšlienky hlásajú a šíria, kladú dôraz na vonkajšie prejavy. Sú nimi symboly, to pomocou nich sa kastujú na neonacistov, skinheadov a podobne. Medzi nich patria napríklad tri sedmičky oregon, známe sú však aj ako "trojkosáčiková svastika" alebo "rozkvitnutá sila". Podľa vyjadrenia Ústavu pre vzťahy štátu a cirkvi v Bratislave tento symbol často používajú neonacisti. V Afrike ním nahrádzajú používanie hákového kríža...
"Tetovačky" rôzneho druhu, vo väčšine prípadov také, ktoré sa dajú rýchlo odstrániť, boli módnym hitom mladých uplynulého leta, ale aj dvoch či troch pred ním. Vraví sa, že fantázii sa medze nekladú, no napriek tomu sa v záplave vytetovaných srdiečok, kvetiniek, plazov a celej zvieracej ríše nestratil "oregon". Toto tetovanie s rasovým motívom "krášlilo" pravú nohu Petra M. v oblasti kolena. Tretieho augusta lanského roka pricestoval do Košíc na prvoligové stretnutie, ktoré hrali 1. FC so Spartakom Trnava. Fanúšik "bílych andelov" sa však na futbalový zápas vôbec nedostal. Krátko po vystúpení z vlaku ho o 13.30 hod. na železničnej stanici "zbalili" policajti.
Dôvodom jeho zadržania a predvedenia na políciu boli tri sedmičky symbol rasovej segregácie, ktorý mal Peter M. vytetovaný na predkolení. Ten je považovaný za symboliku kategórie A, ktorá podľa vyjadrenia bratislavského Ústavu pre vzťahy štátu a cirkví už svojím grafickým prevedením navodzuje nebezpečenstvo porušovania práv a slobôd občanov. To, že Peter M., oblečený v krátkych nohaviciach, mal uvedený symbol vytetovaný na odhalenom mieste, možno považovať za propagovanie fašizmu.
"Tento symbol som si dal vytetovať len preto, aby som nevyzeral ako ´padavka´. Páčil sa mi a vybral som si ho preto, lebo jeho súčasťou je aj lebka. Dal som si ho vytetovať ešte v roku 1999. Urobil mi to človek, ktorého meno nepoznám, stalo sa to v rekreačnej oblasti Kamenný mlyn pri Trnave. Nepredpokladal som, že si ho niekto všimne, ani to, že sa tým dopúšťam propagácie nejakého hnutia," bránil sa v prípravnom konaní mladý Trnavčan.
Údajná nevedomosť však Petra neospravedlňuje. Na základe obžaloby prokurátora sa podľa paragrafu 260 ods. 1 Trestného zákona bude pred súdom zodpovedať pre trestný čin podpory a propágacie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov.
Podľa charakteristiky z miesta bydliska má mladý Trnavčan aj problémy v súvislosti s občianskym spolunažívaním. Kvôli priestupkom na poli verejného poriadku bol v uplynulých troch rokoch riešený s následným finančným postihom už päťkrát. Čistý nie je ani jeho register trestov, v ktorom má doposiaľ dva záznamy o odsúdení. V prvom prípade pre spolupáchateľstvo trestného činu útoku na verejného činiteľa a pre výtržníctvo, v druhom pre ublíženie na zdraví v súbehu s výtržníctvom. To je skutočnosť, ktorá podľa obžaloby prokurátora zvyšuje stupeň spoločenskej nebezpečnosti konania obvineného Trnavčana. Ten sa síce v skúšobnej dobe uvedených podmienečných odsúdení osvedčil, ale v súčasnosti má už na rováši ďalšie obvinenie, ktorému bude pred samosudcom tento mesiac čeliť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári