je to až také ľahké, preto nie jeden z občanov Slovenska zamieri do záložne, kde to nie je také zložité. Využit záložnu ma však okrem rýchlosti pôžičky aj dalšie výhody. Ak dlh nesplatíte, nikto od vás peniaze nebude vymáhať, či už fyzicky alebo súdnou cestou. Založený tovar jednoducho prepadne.
V Košiciach je niekoľko záložní, ktoré však spravidla neuvyužívajú ľudia s pravidelným príjmom (z práce), skôr ide o slabšie sociálne skupiny, medzi ktorými sú často aj ľudia živiaci sa majetkovou trestnou činnosťou.
Najlukratívnešie je zlato, možno ho ľahko overiť a oceniť na základe hmotnosti - zlato nie je náročne ani na skladovanie a zabezpečenie. Nasledujú šperky a elektronika najmä videa, či DVD prehrávače.
Nie všetko, čo zákazník prinesie, však záložňa akceptuje. Aj tu platia určite pravidla. Každý sa musí preukázať občianskym preukazom. Niektoré záložne žiadajú doklady ku každému tovaru, iné sú v tomto benevolentnejšie. Všetko záleží na majiteľovi. V istej košickej záložni, žiadali od nás na video doklad o zaplatení a záručný list + diaľkové ovládanie. Video má väčšiu hodnotu ak je v záruke a riadne funguje. V ďalšej však chceli podpísať iba doklad o tom, že video neopochádza z trestnej činnosti + podpis.
Väčšina týchto prevádzok sa podľa majiteľov snaží vyhnúť problémom s kradnutými vecami, preto majú v záložnej zmluve zakotvene, "že veci nepochádzajú z trestnej činnosti a sú majetkom klienta." Policajné štatistiky však dokazujú, že v záložniach sa objavujú kradnuté prepdmety. Hovorkyňa OR PZ Košice I mjr. L. Halasová informovala, že na oddelení majetkovej kriminality policajti riešia niekoľko podobných prípadov.
Známy je tiež prípad tzv. pavúčieho muža, ktorí mal na svedomí 56 bytových krádeží, z ktorých predmety predával práve v záložniach.
Prevádzkovatelia záložní sa však ohradzujú zmluvami, "aj keď je tovar či šperk kradnutý, zodpovednosť nesie predávajúci, ten pred predajom musí predložiť dokald totožnosti a napokon sa musí aj podpísať," povedal nám jeden z nich.
Nestáva sa však často, že kradnuté veci odhalia svoju pôvod, preto aj zlodeji niekdy vystupujú ako obyčajní zákazníci a bez problémov vydajú svoj doklad, pričom sa na zmluvy aj podpíšu samozrejme s rizikom, že budú odhalení, avšak policajtom môžu stále tvrdiť, že predmet kúpili od neznámeho človeka. V tomto prípade je odhaľovanie týchto deliktov veľmi obtiažne aj keď sa tejto trestnej činnosti dopúšťajú najskôr recidivisti, ktorí sa činnoťou živia na plný úvazok. Napokon záložna je jedným z posledných riešení, v prvom rade je predaj kradnutej veci po linke známosti či dokonca objednávky.
* * * RÁMČEK
Záložne fungujú na základe určitého cyklu, po skončení ktorého musí zákazník dlh vyrovnať alebo len zaplatiť úroky. A založená vec na neho bude čakať dalšie týždne. Cyklus je všade iný a pohybuje sa od štyroch do šiestich týždňov.
V prípade, že klient nemá peniaze, tovar ide do predaja. Samozrejme, že sa záložne snažia na tom zarobiť, preto jeho predajná cena býva neraz aj dvoj-trojnásobne vyššia ako suma, ktorú dostal pôvodný majiteľ.
* * * RÁMČEK
Čo do záložne zoberú a čo nie
možno založiťnemožno založiť
zlatodrogy
spotrebnú elektronikulieky
športové potrebyvaluty
kristalcestovné šeky
porcelanjedy
nehnutelnosťzdravotné pomôcky
autozbrane
starožitnostžive zvieratá
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári