Korzár logo Korzár Košice

J. Kamarás: Do premiérovej skupinky som sa asi dostal administratívnym omylom

Košice - Vyštudovaný strojný inžiner Juraj Kamarás (40) sa za vyše desaťročné podnikateľské pôsobenie vypracoval na jedného z najbohatších Slovákov.

Luxus však tento Košičan považuje za niečo cudzie, omnoho radšej ako v drahých hoteloch sa vyspí pod "širákom" a namiesto vozenia sa v drahých autách občas stopuje. Momentálne býva v Prahe, víkendy najradšej trávi na svojej chalupe v Slovenskom raji, kde ho môžete stretnúť aj ako pastiera jeho stáda bielych kráv a v bulvárnej tlači o ňom nikdy nebola ani len zmienka. Posledný rozhovor poskytol pred piatimi rokmi jednému ekonimickému týždenníku, lebo ako tvrdí, nemá rád popularitu a nie je na ňom nič zaujímavé. Pred deviatimi rokmi sa mohol stať ministrom pre privatizáciu a správu národného majetku, no na túto ponuku nereflektoval možno aj preto, že radšej ako obleky nosí rifle a košeľu. V poslednej dobe sa stal známym najmä tým, že sa vyskytol na zozname tzv. rozšírenej 36-člennej skupinky, ktorá podľa premiéra škodí záujmom štátu a SDKÚ. Paradoxne sa však o jeho podnikateľskej skupine písalo, že finančne štedro podporovali práve premiérovu stranu, čo však on nikdy oficiálne nepotvrdil. Nielen to boli dôvody, prečo sme sa začiatkom týždňa s Jurajom Kamarásom pri jeho návšteve Košíc porozprávali.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ste sa mohli ocitnúť v skupinke?

- To fakt neviem. Nemám pocit, žeby som nepriateľom štátu, SDKÚ alebo dokonca pána premiéra. Skôr si myslím, že v tomto prípade išlo o administratívny omyl.

Nie je to ešte pozostatok starších sporov, ktoré ste mali vy ako aj vaša podnikateľská skupina s premiérom Dzurindom?

- Možno sme mali na určité veci občas rozdielne názory, ale o sporoch s ním alebo SDKÚ by som v žiadnom prípade nehovoril. Určite to nebol on, kto vložil moje meno do tohto zoznamu.

Poznáte sa však z viacerými ľuďmi z SDKÚ a tiež aj premiérom.

- Áno, poznáme sa. Takisto som sa už som rozprával s mnohými ľuďmi z SDKÚ.

Kedy ste sa naposledy rozprávali s premiérom?

- Niekedy v minulom roku, no opakujem, neviem o tom, žeby sme mali mať nejaké rozpory. Bol to napokon bežný rozhovor.

SkryťVypnúť reklamu

Určite máte mnoho známych politikov zo všetkých strán.

- Áno.

Ste fanúšikom súčasnej vlády?

- (po dlhom premýšľaní) Je to ťažké hodnotiť, no lepšia alternatíva asi v súčasnosti nie je. Vždy to mohlo dopadnúť aj horšie. Z môjho pohľadu ako podnikateľa je to, čo robí táto vláda, v poriadku. Z pohľadu občana si myslím, že by sa mali vyvarovať niektorých káuz. Oni sú však dosť múdri na to, aby som im musel v tom radiť. Ideálna vláda však asi nikdy nebude, za daných okolností som s ňou spokojný.

Zrejme dobre poznáte aj v médiách až príliš spomínaného pokladníka SDKÚ a exministra dopravy G. Palacku. Ten určitý čas jazdil po Slovensku na Mazde s košickou "ešpézetkou", ktorá bola zaevidovaná na jednu z vašich firiem...

- Poznám pána Palacku, no nespomínam si, ako k tomu mohlo prísť.

SkryťVypnúť reklamu

Zas až tak dávno to nebolo, skúste si spomenúť...

- Ja som sa o tom len dočítal v novinách.

Prekvapilo vás to?

- Dosť...

Teda ste o tom nevedeli?

- Nie.

Ak vám budeme veriť, ak by ste o tom vedeli, zatrhli by ste G. Palackovi takéto jazdenie?

- Neviem, nezamýšľal som sa nad tým. Pre mňa je to banalita.

Jazdili na vašich autách aj iní slovenskí politici?

- Áno, ale na mená si nespomínam...

Skúste.

- Neskúsim, teraz to ani nie je podstatné.

Nemôže vaše údajné angažovanie v skupinke súvisieť aj s tým, že v roku 1999 ste si vy ako aj váš kamarát L. Krajňák "dopisovali" kvôli sporom v SPP a VSŽ Košice s premiérom Dzurindom?

- Nemyslím si, že to môže súvisieť. Pán Krajňák a ja sme dve rozdielne osoby.

Ale s pánom Krajňákom máte mnoho spoločných podnikateľských aktivít.

- Máme, ale ako to s tým súvisí? Keby išlo o ten spor v čase, keď bol pán Krajňák predsedom Dozornej rady SPP, tak je na tom zozname on a nie ja.

V jednom z listov ste hľadali u premiéra pochopenie a podporu v obchodnom spore s VSŽ kvôli železiarňam Walzwerk Finow v Nemecku. Dokonca sa o vás hovorilo, že spolu s L. Krajňákom ste mali sabotovať vstup U.S. Steelu do železiarní. Nemohlo to vzniknúť už vtedy?

- Neverím tomu, navyše celé to bolo dosť nafúknuté a pritom išlo iba o nedorozumenie. S U. S. Steelom sme mali vždy korektné vzťahy a navyše jeho vrcholoví predstavitelia boli informovaní, kde je problém. Okrem toho sme ich informovali o všetkých krokoch, ktoré sme robili. Aj pán premiér to mohol vedieť od nich, že išlo len o nedorozumenie.

V čom bola podstata vášho sporu s bývalým vedením železiarní, kvôli ktorému údajne hrozilo, že zablokujete vstup U.S. Steelu?

- Celé vysvetlenie by zabralo dosť veľa priestoru... V skratke išlo o mimosúdne vyrovnanie s VSŽ, a. s., kvôli vlastníckym zmenám vo východonemeckej oceliarni Finow, ktoré sa napokon udialo po dohode a odsúhlasení Dozornou radou spoločnosti pod vedením Johna Goodisha. Bolo to úplne korektné, keďže pravda a právo bolo na našej strane, Američania napokon uznali našu pohľadávku.

Boli ste s vysúdenou sumou spokojní?

- Áno, bola to zhruba toľko, čo sme očakávali.

Konkrétne?

- Tá suma bola v miliónoch nemeckých mariek. Presné číslo je už obchodné tajomstvo.

S U.S. Steelom vraj máte nadštandardné vzťahy.

- Až tak by som to nenazýval, snažíme sa k sebe správať korektne. Chystáme však s nimi viaceré projekty do budúcnosti. Napríklad teraz robíme na projekte výrobnej linky s niekoľkomiliardovým obratom, ktorá by mohla zamestnať niekoľko sto ľudí.

Zrejme najviac rezonovalo vaše meno vo verejnosti v roku 1996, keď sa vám za Mečiarovej vlády podarilo spolu s M. Fiľom a už spomínaným L. Krajňákom prostredníctvom firmy Eco-Invest sprivatizovať SCP Ružomberok za 1,1 miliardy korún. V tom čase sa o tom hovorilo s ako o najnevýhodnejšej privatizácii pre štát, keďže účtovná cena bola okolo 3,5 miliardy Sk...

- No, to by opäť bolo zložité vysvetľovať. Zaplatili sme za to v hotovosti 1,5 miliardy Sk a cena sa nehovorí podľa účtovnej, ale trhovej hodnoty. Pri akejkoľvek kúpe sa používa porovnanie s trhovou hodnotou. Môžete povedať, že sme to kúpili za netrhovú hodnotu, no neporovnával by som to s účtovnou hodnotou. Viete, aj ja mám kopu firiem, ktoré by som rád predal za účtovnú hodnotu, lenže ich trhová hodnota je omnoho menšia. Navyše, my sme do tej firmy za štyri roky investovali z vlastných alebo cudzích zdrojov okolo 200 miliónov dolárov. Firma sa zlepšila vo väčšine ukazovateľov, keď sme odtiaľ odchádzali, bola to úplne iná a zdravšia spoločnosť, než tá, do ktorej sme prišli.

Aj keby ste to naozaj kúpili za 1,5 mld. Sk, tak ešte viac sa vám oplatil jej predaj.

- Zarobili sme veľmi slušne.

Hovorilo sa, že ste sa svoje akcie dostali pred troma rokmi od rakúskej spoločnosti Neusiedler 80 miliónov USD, čo bolo vtedy okolo 3,4 miliardy korún.

- Ak sa o tom tak písalo, nebudem to vyvracať.

Dá sa povedať, že to bola vaša najlepšia životná investícia?

- Jedna z najlepších.

Máte však už dosť peňazí na to, aby ste sa napríklad po vzore "harvarda" V. Koženého mohli už do konca života vyvaľovať niekde v luxusnej rezidencii na Bahamách.

- No to by som síce teoreticky mohol, ale neurobil. Jednak by som sa nudil a nikdy som sa necítil príjemne pri mori alebo v superluxusných sídlach. Ja som totiž zvyknutý na socialistické ceny a robí mi to problém...

Keď však idete do obchodu, tak je vám asi jedno, či si kúpite drahší alebo lacnejší jogurt.

- Málo síce chodím do obchodu, ale keď vidím jogurt za osem alebo 12 Sk, pri tom druhom sa čudujem, prečo je až taký drahý.

Neľutujete teraz s odstupom času, že ste to predali? Čistý zisk SCP dosiahol v minulom roku 1,8 miliardy Sk...

- Komplikovaná otázka, ľutujem to z toho pohľadu, že je to vynikajúca fabrika s množstvom kvalitných odborníkov. V podnikaní neexistujú srdcové záležitosti. My sme chceli, aby sa tá fabrika ďalej napredovala, lenže s našimi finančnými možnosťami sme už dosiahli strop. Mohli sme ešte niekoľko rokov žiť so slušných dividend, no podnik by postupne "odchádzal". Preto sme sa so spoločníkmi rozhodli, že bude lepšie, ak do podniku kapitálov vstúpi silný zahraničný investor.

Už menej úspešní ste boli v AG Banke, ktorej NBS ako vôbec prvej slovenskej banke odňala licenciu.

- Toto bola asi naša najhoršia investícia a dosť sme na nej prerobili. Problém bol v tom, že naša skupina neovládala celú banku. Ako polovičný vlastník sme museli brať ohľady aj na ďalšieho spoluvlastníka, ktorým bol V. Póor. Naše predstavy o riadení sa nie vždy zhodovali, navyše ku koncu banky nám dosť dopomohla aj NBS. Ale nemám pocit, žeby sme to mali ďalej rozoberať. Pravdou však je, že AG Banka nebola úplne v poriadku.

Ale omnoho viac ste zarobili na SCP, ako ste prerobili v AG Banke...

- Áno.

Po voľbách v roku 1994 ste sa stali členom prezídia Fondu národného majetku (FNM). Zrejme nebudete popierať, že vám to výrazne pomohlo v ďalšej podnikateľskej kariére.

- Nie, nebudem, máte pravdu.

Mali ste prístup k informáciám, ku ktorým sa nedostalo veľa ľudí.

- Áno, mali sme lepšie informácie ako väčšina podnikateľov.

Informácie ste "len" využívali, alebo aj zneužívali?

- To prvé. Niektoré poznatky sme využili, avšak až niekoľko rokov po našom odchode z FNM sme sprivatizovali SCP.

Bez toho by sa vám ale privatizovalo ťažšie.

- No... Ale, keď hovoríme o informáciách, vieme si ich zohnať aj ináč a nemusíme sedieť len vo FNM.

Váš kamarát L. Krajňák bol zakladajúcim členom SDĽ, vy ste vo FNM sedeli za vtedajšiu Demokratickú úniu. O vás oboch sa hovorilo, že ste výrazne financovali viaceré slovenské politické strany.

- Možno sa o tom niečo písalo v novinách, ale momentálne nie sme v politike aktívni. Niektorí ľudia chceli, aby som vstúpil do politiky aj ja, ale mňa to neláka. Som podnikateľ a nie politik.

V minulosti ste však boli aktívni pri financovaní novovzniknutých SDK a SOP.

- Nevidím dôvod, prečo by sme sa k tejto téme mali vracať. Možno sme sa v minulosti niekde angažovali, no teraz to už nerobíme.

O vašej terajších aktivitách sa nevie príliš veľa. Dozvedeli sme sa len to, že v posledných mesiacoch presúvate gro vašich podnikateľských aktivít do Prahy, kde už žije aj vaša rodina. Aký biznis tam konkrétne prevádzkujete?

- Do Prahy som sa už definitívne presťahoval. Ovládame tam dve tlačiarne a dosť intenzívne sa venujeme polygrafickému priemyslu ako aj výrobe a distribúcii farieb. Verím, že už čoskoro budeme v tejto oblasti jednotkou na českom trhu. Okrem toho sme veľmi aktívni aj v realitách, čiže kúpe a predaji nehnuteľností.

A na Slovensku?

- Tu v Košiciach máme len tzv. jednochlapové firmy. Keď už chcete niečo významnejšie, tak je to Imuna Šarišské Michaľany a Valcovňa profilov, kde vyrábame pre U. S. Steel alebo Smrečina Banská Bystrica. Zvyšok nie je nejaký významný. Väčšina našich príjmov pochádza z aktivít v Česku a Maďarsku. Do budúcnosti sa chcem angažovať najmä v polygrafii, drevospracujúcom priemysle, hutníctve a realitách.

Máte ešte vôbec prehľad, v koľkých firmách figurujete?

- Už ani veľmi nie. Dostal som sa do štádia, že ja už viem len jedinú vec a to, že poznám ľudí, ktorí majú vedieť to, čo ja... (úsmev) Neviem, koľko presne ich je, mám však prehľad, koľko je tých podstatných. Tých je asi desať.

Hovorí sa o vás, že ste najbohatším Košičanom.

- Všeličo sa o mne môže hovoriť.

Keby sa robil rebríček Top 20 najbohatších ľudí na Slovensku, zrejme by ste v ňom boli na poprednom mieste.

- Možno, ale ja to nesledujem. Tie údaje nemám, nesnažím sa ich získať a preto ani nič neporovnávam.

Podľa výšky vášho majetku to však nie je nepravdepodobné...

- Mne je to jedno, do peňaženky sa druhým ľuďom nepozerám.

Koľko teraz máte v tej svojej?

- Ani neviem, ale sú tam dosť smiešne peniaze. Ja tie peniaze nemám ani na účtoch, väčšinou sú v aktívach, v podnikoch, trvalo by to hodnú chvíľu, keby som si chcel spočítať, koľko práve teraz vlastním.

Ktorý z prívlastkov multimilionár alebo miliardár sa k vám hodí viac?

- Nezamýšľam sa nad tým a ani sa takto nehodnotím. Viete, občas chodím autostopom, spím na holej zemi len pod spacákom, pasiem si svoje kravy, a preto ma takéto otázky netrápia. Peniaze nie sú moje hobby.

Nemusia byť, ale život s dostatkom peňazí je omnoho slobodnejší...

- To je ťažká otázka.

Ale zrejme človek, ktorý rozmýšľa, či si kúpi jogurt za osem alebo desať korún už nerozmýšľa nad tým, či vo voľnom čase bude ako vy pásť kravy...

- Veď nie, ale inde by v tomto hľadal východisko. Arabi hovoria, že človek je taký šťastný, aké má vysoké ciele. Nie som si úplne istý, že peniaze činia automaticky človeka šťastným alebo slobodným. Možno to u nás v niektorých ľuďoch tak rezonuje, no pozrite sa do Indie. Tam žijú chudobní ľudia a sú aj napriek tomu šťastní.

Na rozdiel od ďalších vašich finančne úspešných kolegoch sa o vás takmer nič nevie. Dokonca sme vás nevideli so žiadnou milenkou ani v bulvárnej tlači.

- Asi nežijem takým životným štýlom ako oni, prípadne nie som až taký bohatý ako oni... (úsmev)

Akú klebetu ste sa o sebe naposledy dopočuli?

- No, ďaleko vedie to, že som členom aj vami spomínanej skupinky a škodím, už ani neviem komu každému. Potom už nič zaujímavé nebolo. Tých klebiet bolo dosť, no na skupinku sa nechytajú.

Má vaša podnikateľská skupina v pláne podporovať aj kultúrne, športové alebo iné aktivity v Košiciach?

- Predtým sme s tým nemali dobré skúsenosti. Preto budeme podporovať len také aktivity, kde vieme aj skontrolovať, kam presne smerujú naše peniaze. Teda už v súčasnosti dávame peniaze do košického hokeja. Pokiaľ nad ním drží ochrannú ruku U.S. Steel, vieme, že to nebude zbytočná investícia. No nevylučujem, že budeme sponzorovať aj niektoré iné oblasti, avšak pod podmienkou transparentného využitia financií.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 921
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 673
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 487
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 388
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 364
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 921
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 673
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 487
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 388
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 364
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu