dokumentáciou, finančné prostriedky sú tiež vyčlenené. Problémom je podľa starostu obce už riadne zastaralá stavebná hygienická uzávera.
"Máme tu väčšiu koncentráciu Rómov, naviac však bol vo Veľkej Ide zákaz výstavby takmer štyri desaťročia. A stále trvá," hovorí starosta Veľkej Idy František Šnír.
Ako dodáva, v uplynulých rokoch sa obci navyše oklieštil kataster. "Máme obmedzené priestorové podmienky. Počet obyvateľov sa zvyšuje, ale stratili sme tretinu katastrálneho územia. Aj napriek tomu sme časť územia vyčlenili, vypracovali kompletnú projektovú dokumentáciu. K tomu sme museli aktualizovať územný plán obce, aby počítal s výstavbou sociálnych bytov. My sme ho vypracovali, poschvaľovali vo všetkých orgánoch a nakoniec sa k nemu VÚC vyjadrila negatívne. V tom zmysle, že okresný hygienik v roku 2000 neprehodnotil stavebnú hygienickú uzáveru, ktorá bola v platnosti od roku 1960."
Krajský úrad, odbor životného prostredia, v roku 2000 vyzval všetky okresy, aby prehodnotili platné stavebné hygienické uzávery. "Všade sa tak stalo, len u nás nie. To znamená, že uzávera naďalej platí. Tým pádom doteraz nemáme schválený územný plán obce a bez toho sa nemôžeme pustiť do výstavby. V prvej etape sa má postaviť 105 bytov, to sme ale naplánovali pred tromi rokmi. Všetko sa zdržuje. Už by sme potrebovali o 40 bytov viac, pretože tu sa nám ročne narodí 60 detí, z toho 50 rómskych."
Obec má hotové všetky projektové dokumentácie, no náhle musela požiadať o ich prepracovanie. "Európska únia nám vytýkala, že sme bývanie chceli riešiť len s tečúcou studenou vodou. Oni chcú, aby sme zabepečili teplú tečúcu vodu, čo akeptoval náš slovenský hygienik a dal záväzný pokyn, aby sme to prepracovali. Samozrejme s tým súvisia ďalšie problémy, lebo náklady budú vyššie. Dúfam, že do začiatku budúceho roka sa veci ohľadne stavebnej uzávery vyriešia. Ide predsa o obrovský problém, ktorý bude o päť - desať rokov ešte okatejší. A bude možno neskoro niečo robiť. Zbytočne rozprávať o tom, že dochádzka detí je zlá, že nás trápi vysoká trestná činnosť. Keď žijú v takýchto podmienkach, nie je čo očakávať. To zvieratá v minulom storočí mali na vyššej úrovni zabezpečené svoje ustajnenie," vysvetľuje starosta Šnír.
Ako dodal, nová vyhláška hovorí, že stavebná uzávera nemôže platiť ako kedysi na večné časy. "Maximálne môže platiť dva roky a následne iba raz môže byť na podobné obdobie predĺžená. Potom musí byť jasné, že ak sa nedá eliminovať negatívny vplyv životného prostredia, potom treba zlikvidovať zdroj znečistenia. To znamená v našom prípade U.S. Steel. Sú len dve možnosti, tretia neexistuje. Predtým sa hovorilo, že nie je záujem asanovať obec, lebo by to vyžadovalo veľkú investíciu. Hovorilo sa, nech si tam dožijú. Zakázali výstavbu, nemohlo sa modernizovať, ľudia žili ako potkany. A keď som sa stretol s krajským hygienikom, on skonštatoval, že hygienickú stavebnú uzáveru, ktorú vláda prijala na jeho podnet, okresný hygienik v čase jej zavedenia zle pochopil. Že on nemyslel zákaz výstavby aj jestvujúcemu obyvateľstvu, ale zamedziť príchodu nových ľudí. To ale konštatoval presne pred odchodom do dôchodku, koncom 80. rokov. A vidíte, dodnes sa nič nezmenilo."
Túto skutočnosť nám potvrdili viaceré kompetentné orgány, podľa ktorých však vízia likvidácie zdroja znečistenia je skôr utópiou.
Podľa starostu boli obyvatelia Veľkej Idy ochudobnení, lebo pri výstavbe povojnových domov nik nemyslel napríklad na kúpeľňu. "Budovali maštale, komory. Potom sa už nedalo dostavovať, všetko sa sledovalo, udeľovali sa pokuty."
Sociálne byty, ktoré obec plánuje postaviť, rátajú s rozpočtom 450 miliónov korún. "Pôjde o dvoj až trojizbové byty. Hovoria, že teraz im musíme dodať teplú vodu, ale nik nemyslí na to, kto vlastne bude platiť spotrebu energie."
Ako sa budú byty prideľovať? "Všetci, ktorí tu trvalo bývajú a budú mať záujem, byt dostanú. Samozrejme myslím tým celé rodiny, nie každú osobu."
Z čoho ale budú platiť nájomné ľudia, ktorí nikdy nepracovali? "Mali by ho platiť, lenže, keď nerobia nikde, tak z čoho budú platiť? Všetko sú to sociálne odkázaní občania. Náš zákon je taký múdry, že im nájomné nemôžem zo sociálnej dávky stiahnuť."
K bytom sa teda ľudia dostanú zadarmo. Prečo ich teda idete stavať? "My z toho nebudeme mať nič, myslím z nájomného. Ide však o celospoločenský záujem. V súčasnosti žije na začiatku obce asi tisíc ľudí. Už teraz je rizikové peši prejsť popri osade, o niekoľko rokov to bude však už absurdum, neprejdete ani autom. Museli sme túto situáciu riešiť."
Kto zaplatí výstavbu? "Dvadsať percent nákladov by mali odrobiť budúci užívatelia bytov sami. Projekt sa vykryje čiastočne z prostriedkov EÚ a časť potrebných financií prisľúbila vláda. Peniaze boli vraj už niekoľkokrát aj vyčlenené z rozpočtu, potom nás ale informovali, aby sme ich v tomto roku neočakávali. Pán premiér sa vždy vyhovára, vraj aby sme si nemysleli, že aj tieto peniaze išli do Trnavy. Na druhej strane tvrdí, že všetky peniaze tam išli. My do tých karát nevidíme."
Stanovisko hygienika - povolenie vydáme
Podľa okresného hygienika pre okres Košice-okolie MUDr. Ladislava Kuglu stavebná hygienická uzávera v obci naďalej trvá. Jej prehodnotenie, či prípadné zrušenie, si dnes časovo odhadnúť netrúfa. Ale...
"Podľa ustanovení zákona o ochrane zdravia ľudí schvaľuje územný plán obce orgán na ochranu zdravia vydaním rozhodnutia. Obec Veľká Ida však doteraz návrh územného plánu obce štátnemu okresnému hygienikovi nepredložila. Ak by sa v tomto návrhu počítalo s výstavbou sociálnych bytov pre tam žijúcich obyvateľov, nebolo by proti tomuto zámeru námietok. Umožňuje to totiž platné rozhodnutie o stavebnej uzávere, ktoré stanovuje režim v pásme hygienickej ochrany," vyjadril sa na margo problému MUDr. Kugla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári