Okresného riaditeľstva PZ Košice I plk. JUDr. Michal Cifrák, či jeho zástupca plk. JUDr. Cyril Hudák, ktorý mimochodom kandidoval na funkciu náčelníka Mestskej polície. Na oboch košických okresných riaditeľstvách zaevidovali desiatky žiadosti o uvoľnenie do civilu.
Ide väčšinou o skúsených policajtov, ktorí údajne odchádzajú kvôli pripravovanému zákonu, podľa ktorého by prišli o jednorazové odchodné, ktoré pri 25 až 30 odslúžených rokoch predstavuje podľa funkcie okolo 300-tisíc korún a výsluhový dôchodok - pri rovnako odslúžených rokoch 10 - 12-tisíc korún...
Cyrila Hudáka sme sa opýtali, či je dôvodom jeho odchodu práve táto skutočnosť: "Nechcem kritizovať. Nemám dôchodkový vek, nejaké roky by sa dali ešte potiahnuť, ale vidím, že to nejde k lepšiemu..." Čo sa týka prípadného zrušenia odchodného a výsluhového dôchodku, uviedol, že ak je možnosť, že policajti dostanú nejaké peniaze, je to dobré. "Mimochodom, od nového roku dôjde k zlúčeniu kriminálnej polície s vyšetrovacími úradmi a funkcie obsadia vyšetrovatelia, takže je to jedno s druhým..." dodáva JUDr. C. Hudák.
Jeho slová potvrdzujú radoví policajti. Tí sa podľa slov šéfa Odborového zväzu policajtov Miroslava Litvu každý deň informujú na avízované zrušenie odchodného a výsluhového dôchodku.
"V súčasnosti prebieha veľa negatívnych informácií o sociálnom zabezpečení policajtov. Na ministerstvách financií, práce a sociálnych vecí jednoznačne konštatovali, že existuje vôľa zrušiť zákon o sociálnom zabezpečení policajtov. V podstate tieto podnety ovplyvňujú ľudí a vedú ich k určitým rozhodnutiam. Ide o to, či spoločnosť má záujem, aby boli skúsení policajti v službe, alebo jej to je ľahostajné. Záujem by malo mať vedenia rezortu, no mám pocit, že sme sa dostali na platformu politického rozhodovania, nie na základe informácii."
Podľa Litvu by policajti prišli o pôvodné nároky, čo je dôvodom húfneho opúšťania polície. Pritom, ako spresnil, dnes v policajnom zbore chýba 1400 policajtov.
Ministerstvo vnútra včera tiež reagovalo na uvedený problém. Podľa stanoviska pracovníčky tlačového odboru Ministerstva vnútra SR M. Kuhajdovej "v tomto roku odišlo z Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach a okresných riaditeľstiev v Košickom kraji na vlastnú žiadosť 77 policajtov. Za rovnaké obdobie bolo 27 policajtov prepustených a u troch sa skončil služobný pomer z iných dôvodov. Z celkového počtu policajtov tak odišlo do civilu približne 3,7 percenta. V polícii sa ročne pritom obmení približne 5 percent policajtov. Ide teda o úplne prirodzený proces obmeny."
V súčasnosti eviduje ministerstvo z KR PZ Košice 37 žiadostí o odchod do civilu. "Veľká časť týchto policajtov má vyše 50 rokov a v polícii slúži viac ako 25 rokov. Ako najčastejší dôvod odchodu do civilu policajti uvádzajú najmä fyzickú a psychickú vyčerpanosť z výkonu služby."
A čo avízovaná strata sociálnych nárokov policajtov? "Straty svojich sociálnych náležitostí sa policajti nemusia obávať všetko ostáva zachované. Výsluhový dôchodok policajtov sa zdaňovať nebude. Odchodné policajtov sa bude zdaňovať postupne v období piatich rokov. V roku 2004 v sadzbe dane 2 percentá, v roku 2005 šiestimi, v roku 2006 desiatimi, v roku 2007 štrnástimi a v roku 2008 devätnástimi percentami. Celkový ročný príjem policajta tak bude aj po zdanení odchodného vyšší ako doteraz. Každý policajt teda na rovnej dani zarobí. Minister vnútra Vladimír Palko bude vždy v plnej miere obhajovať opodstatnené potreby a záujmy policajtov v oblasti sociálneho zabezpečenia," uzatvorila Kuhajdová.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári