mohli nerušene pozorovať bez zbytočných prekážok. Preto sa začínajú budovať takzvané bezklietkové zoo, v podobe veľkorysých výbehov. Táto myšlienka nadchla aj mecenášku košickej zoo - Američanku slovenského pôvodu Renneé Piekar. Počas svojej poslednej návštevy, spoločne s riaditeľom košickej zoo Karolom Semanom, vymysleli projekt na nový šelminec už v intenciách bezklietkovej zoo.
"Priznám sa, že bezklietková zoo je stará myšlienka riaditeľa a my sme ju len oprášili. Veď košická zoo je len jeden a pol krát menšia ako najväčšia na svete v San Diegu a dva krát menšia ako najväčší zábavný park v Ohiu. To značí, že má veľké priestorové možnosti na realizáciu takéhoto projektu. Už medvedinec je vlastne prvou lastovičkou bezklietkovej zoo. Medvede v ňom žijú v prirodzenom prostredí a po dokončení nového, budú mať ešte viac priestoru. Práve preto sa vyvíjajú zdravo ako vo voľnej prírode a preto im chýba taký špecifický chrbtový hrbol, ktorý trápi väčšinu medveďov v zajatí. Povedal mi to môj priateľ z Ameriky, ktorý sa roky zaoberá životom medveďov a košickými medvedími pätorčatami bol doslova nadšený," povedala nám Reneé Piekar (na snímke).
Je pravdou, že medveďom sa v medvedinci darí. Veselo sa šplhajú po stromoch, šantia pred očami návštevníkov a keď chcú mať pokoj, tak sa skryjú do domčeka alebo kríkov. Veľké priestranstvo im evidentne prospieva. A práve priestor bez rušivých obmedzení, by mal byť hlavným atribútom nového šelminca. "Mal by byť na štýl Safari a jeho veľkosť by mala byť aspoň 10-tisíc metrov štvorcových. Práve priestrannosť a tiež bezpečnosť je veľmi finančne nákladná záležitosť, preto sme sa s Reneé rozhodli, že okrem vlastných zdrojov, urobíme na šelminec zbierku," doplnil K. Seman.
Celá zbierka bude mať podobné pravidlá ako adopcia:
"To značí, že vyčíslime dĺžku bariéry a potom budeme predávať 1 bežný meter za 99 dolárov, respektíve za koruny podľa kurzu."
Tento zaujímavý projekt, chce riaditeľ zoo spustiť čo najskôr. "Pravdepodobne ešte do konca tohto roka."
Reneé Piekar zas bude ponúkať na "predaj" bariéry svojím americkým priateľom. Ale ako sama povedala, aby neostalo len pri sľuboch, rozhodla sa adoptovať si najväčšiu mačkovitú šelmu v košickej zoo - tigricu Adelku, od 1. januára 2004. "Je to skvelý čin, pretože Adelka je najdrahšie adoptívne zviera. Jej adopcia na rok stojí 50-tisíc korún," dodal K. Seman.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári