regiónu zahájili v pondelok vydávanie liekov pacientom za plnú úhradu, alebo aby prestali objednávať lieky na úkor zhoršovania svojho osobného zadĺženia a zatvorili svoje lekárne.
K tejto výzve prispelo predovšetkým to, že podľa vedenia SLeK rokovania s ústavnými činiteľmi vo veci oddĺženia verejných lekární nepriniesli očakávané výsledky, pričom sa ekonomická situácia lekární vôbec nezlepšila. Prijaté opatrenia ministerstva zdravotníctva a Všeobecnej zdravotnej poisťovne môžu podľa vyhlásenia Prezídia Slovenskej lekárnickej komory priniesť iba vyrovnanie lehôt splatnosti v jednotlivých regiónoch, ale nie zníženie dlhov ako celku.
"Slovenská lekárnická komora odmieta oddĺženie prostredníctvom Veriteľa, a.s., a vyzýva svojich členov, aby nepodliehali mediálnej kampani Veriteľa a nepostupovali mu svoje pohľadávky. SLeK považuje vyhlásenie ministerstva zdravotníctva o odnímaní licencií lekárňam, ktoré sú nútené prijať opatrenia k svojej finančnej záchrane, za prejav neschopnosti riešiť problémy lekárnikov a slovenského zdravotníctva ako celku," uvádza sa v prijatom komuniké, podľa ktorého komora poskytne právnu pomoc každému z členov, ktorý bude poskytnutý reštrikciou ministerstva zdravotníctva. Prezídium SleK v ňom poukázalo aj na nesplnenie zákonných povinností úhrady záväzkov zdravotnej poisťovne Perspektíva, ktorá je zo strany štátu reálnym negatívnym príkladom riešenia vo veci úhrady pohľadávok za poskytnutú zdravotnú starostlivosť občanom.
Oslovili sme včera podvečer prezidenta Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach PharmDr. Františka Tamera s otázkou, ako bude vyzerať situácia budúci týždeň v Košiciach. Pridajú sa lekárnici k výzve lekárnickej komory a zúžia sortiment liekov alebo zatvoria svoje lekárne?
"Každý región je iný, na rôznych miestach je situácia rôzne dramatická. Tam, kde prevažujú poistenci VšZP je to iné, ako v mestách, kde sú poistenci jednotlivých zdravotných poisťovní rozložení približne rovnako - ako napríklad v Košiciach. Preto u nás situácia nie je natoľko vyhrotená, aby došlo k okamžitému zatvoreniu lekární. Predpokladám však, že dôjde k výraznej reštrikcii v oblasti objednávania liekov, ak sa nám nepodarí dohodnúť s dodávateľmi. Karta je momentálne na ich strane, ak nám dodajú lieky, pričom budú rešpektovať niekoľkomesačnú splatnosť faktúr bez penalizácie, budeme lieky objednávať tak ako doteraz. Pokiaľ nie, zúžime sortiment liekov, pričom možno očakávať nedostatok hlavne tých drahších, ktoré nebudeme schopný prefinancovať," hovorí František Tamer, podľa ktorého je otázne, ako by v takejto situácii fungovala jeho pohotovostná lekáreň. "Určite nájdeme nejaký spôsob ako zabezpečiť pohotovostnú službu v Košiciach. Buď sa dohodneme s predpisujúcimi lekármi na určitom sortimente liekov, ktorý budeme mať k dispozícii, alebo pristúpime k úprave otváracích hodín. Pretože ak budú iné lekárne v okrese zavreté, mohlo by sa stať, že už v priebehu dopoludnia pohotovostnú lekáreň pacienti ´vyberú´, pričom by neostali lieky pre skutočnú pohotovosť. Do konca týždňa zasadne regionálna komora, kde sa dohodneme čo a ako."
MEDZITITUL: Prečo lekárnici odmietajú oddĺženie prostredníctvom Veriteľa?
Zaujímalo nás, prečo odmietajú lekárnici vyrovnanie dlhov Veriteľom, keď minister garantoval preplatenie sto percent sumy na drevo.
"Predovšetkým nám ponúkajú sto percent z miliardy, nie zo siedmych miliárd, ktoré nám zdravotné poisťovne celkovo dlhujú. Takéto oddĺženie je demagógia a hra na občana, aby sa zastrela vecná podstata problému," tvrdí ParmDr. Tamer.
Nie je ale lepší predsa len vrabec v hrsti, ako holub na streche?
"My sme zákonným spôsobom postúpili svoje liekové faktúry tomu, kto je zo zákona povinný ich akceptovať, teda príslušnej zdravotnej poisťovni. Prečo by sme si mali na základe akéhosi rozhodnutia vyzdvihnúť už podané faktúry, pridať k nim rôzne náležitosti, napríklad výpis z registra trestov a odniesť to nejakému Veriteľovi, o ktorom ani nevieme do akej miery je povinný a schopný splatiť tieto dlhy v zákonnej lehote? Pripadá nám to nadbytočné a nelogické. Myslíme si, že by sa mali s Veriteľom dohodnúť zdravotné poisťovne, práve tie ho však ako prvé odmietli."
Minister sa ale v médiach vyjadril, že ak postúpite pohľadávky Veriteľovi, do dvoch-troch hodín máte peniaze na účte...
"Je to nezmysel, len podpísanie zmlúv trvá minimálne týždeň. Skutočnosť je úplne iná. Pohľadávky voči zdravotným poisťovniam si prostredníctvom Veriteľa doteraz uplatňujú iba právnické osoby, nie lekárnici v pravom slova zmysle. My takýto spôsob odmietame."
(Čítajte aj na strane 6 - Zajac: Vydávanie liekov za plnú úhradu je protizákonné)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári