rokov a šesť zariadení s kapacitou 360 miest je určených opusteným deťom vo veku od troch do 18 rokov.
"Od roku 1999 v nich prebiehajú transformačné zmeny, ktorých hlavným cieľom je zabezpečiť niektorú z rodinných foriem náhradnej starostlivosti," uviedla vedúca odboru sociálnych vecí KÚ v Košiciach Mária Kleknerová.
Pôvodne internátny typ domovov sa zmenil na tzv. rodinný, čo znamenalo posun od kolektívnej výchovy k individuálnemu prístupu. Z priestorového hľadiska dochádza k znižovaniu kapacity jednotlivých zariadení tak, aby pod jednou strechou nežilo viac ako 40 detí. Do vytvárania podmienok pre fungovanie samostatných skupín s rodinným charakterom výchovy investoval v roku 2002 KÚ 6,5 milióna korún. V tomto roku 14,8 milióna Sk. V rámci domovov sa tak podarilo zabezpečiť fungovanie 21 skupín s 200 deťmi. Ďalších päť detí žije v štyroch profesionálnych rodinách. "Našou prioritou je, aby detské domovy boli iba prestupnou stanicou, kým sa nepodarí obnoviť pôvodnú rodinu alebo pre deti zabezpečíme náhradnú rodinu," skonštatovala.
Ak to z rôznych príčin nie je možné, "domovácka" starostlivosť by mala mať podobu siete profesionálnych rodín a samostatných skupín jednotlivých domovov.
V Košickom kraji evidujú celkovo 486 detí vhodných na umiestnenie do náhradnej rodinnej starostlivosti, z toho na adopciu 110. O možnosť adoptovať si dieťa do dnešného dňa prejavilo záujem 67 žiadateľov, 44 chce poskytovať pestúnsku starostlivosť. Do zahraničných rodín v Kanade, Francúzsku a Taliansku bolo doteraz podľa Haagskeho dohovoru zverených 10 detí, ďalšie štyri talianske žiadosti sa v súčasnosti vybavujú.
Ako uviedla vedúca služobného úradu na KÚ Edita Vojtová (na snímke), po avizovanej reforme verejnej správy vznikne v kraji celkovo 39 úradov špecializovanej štátnej správy. Reformou by malo o prácu prísť zhruba 300 úradníkov. Úrady špecializovanej štátnej správy pritom zriadia v kraji jednotlivé rezorty. Napríklad ministerstvo školstva zabezpečí svoje právomoci cez školské úrady, ministerstvo zdravotníctva cez zdravotný úrad a podobne. Úrady vzniknú aj na úsekoch tvorby a ochrany životného prostredia, územného plánovania a stavebného poriadku, poľnohospodárstva, lesného hospodárstva a poľovníctva, pozemkových úprav, dopravy a cestného hospodárstva i sociálnych vecí.
V Košickom kraji by väčšina z nich mala sídliť v Košiciach, Michalovciach, Trebišove, Rožňave a Spišskej Novej Vsi, s výnimkou úradu lesného hospodárstva a poľovníctva, ktorý bude v Gelnici. Krajské a obvodné úrady budú vykonávať štátnu správu na úsekoch všeobecnej vnútornej správy, živnostenského podnikania, civilnej ochrany a riadenia štátu v krízových situáciách, konštatoval minister vnútra. V pôsobnosti KÚ a obvodných úradov budú i činnosti na úseku správy majetku štátu, mimosúdnych rehabilitácií, ako aj vo veciach poistenia motorových vozidiel, registra spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov a dofinancovania družstevnej a individuálnej bytovej výstavby.
Autor: TASR & Marián KIZEK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári