Vedci v rámci výskumu analyzovali vzorky prachu z domácností, detských centier a škôl v Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Slovensku. Analýza v nezávislých laboratóriách dokázala v prachových nečistotách prítomnosť nebezpečných chemikálií.
"Na východnom Slovensku sme odobrali vzorky špeciálnym vysávačom z jedného centra pre mladých v Košiciach a dvoch detských centier v Prešove a Poprade," informoval nás koordinátor toxickej a genetickej kampane Greenpeace Mgr. Martin Hojsík. Vzorky vyzbierali aj v mestách na strednom a západnom Slovensku.
"Tieto vzorky sme porovnávali a koncentrácia nebezpečných látok sa veľmi na Slovensku od seba nelíšila. V oboch vzorkách sme zistili ftaláty, ktoré poškodzujú reprodukčný systém, chlórované parafíny - môžu spôsobovať rakovinu a alkyfenoly - narúšajú funkciu hormónov, najmä nepriaznivo ovplyvňujú množstvo spermií."
Čo sa týka porovnania s inými krajinami, na Slovensku objavili druhú najväčšiu koncentráciu nebezpečného ftalátu DEHP. Horšie ako my dopadli Francúzi.
Obrana bežného občana proti toxickému prachu je podľa hovorcu Greenpeace Juraja Rizmana zatiaľ veľmi jednoduchá:
"Vyvarujme sa výrobkov z PVC, často vysávajme a miesto používania rôznych osviežovačov vzduchu radšej vetrajme."
Greenpeace výsledky štúdií poskytuje pravidelne Európskej únii:
"Je dôležité, aby legislatíva EÚ dokázala zareagovať na tieto údaje, ktoré poukazujú na toxickú kontamináciu nášho domáceho prostredia. Pokiaľ má byť pripravovaná legislatíva únie efektná, je nevyhnutné, aby vlády európskych krajín konali a zabránili používaniu nebezpečných látok vo výrobkoch bežnej spotreby. Vieme, že vplyv chemického priemyslu je veľký, ale keď sa dá jedna nebezpečná látka nahradiť druhou bezpečnou, nie je o čom diskutovať. Chemický priemysel síce tvrdí, že by ich to stálo 3 až 5 miliárd eur, ale zároveň by sa ušetrilo 10 miliárd eur na zdravotníctve. Slovensko musí podporiť prijatie takej legislatívy v rámci únie, ktorá dokáže efektívne chrániť zdravie obyvateľov a životné prostredie. Rozhodovať o európskej chemickej politike budeme po vstupe SR do EÚ už na budúci rok v máji," dodal M. Hojsík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári