národnostného vysielania. Ako informovala vedúca redaktorka Ľuba Koľová, získal ju krátky dokument s názvom Zabudnutí ľudia. Scenár k filmu napísal Peter Navrátil, režisérom bol Milan Štelbašský. Hovorí sa v ňom o dedinách na východe Slovenska, kde žijú ľudia bez veľkých životných cieľov a materiálenho zabezpečenia. Ich životy približujú ľuďom dvaja fotografi.
Predsedom poroty bol Andrzej Jagodzinski, výkonný riaditeľ Medzinárodného vyšegrádskeho fondu. V porote bol aj Košičan Eugen Tomajko.
Prehliadky sa zúčastnili všetky regionálne štúdiá z krajín V4. Uskutočnila sa tam panelová diskusia, hlavnou témou bola diskusia o národnostných menšinách. Zúčastnili sa jej aj riaditelia všetkých zúčastnených štúdií.
"Hovorili sme o problémoch s akými sa tieto redakcie stretávajú. O ich fungovaní. Bolo zaujímavé porovnávať. O košickej redakcii národnostného vysielania som kolegov informovala ja. Všetci uznali, že máme slušne prepracovaný systém prezentácie menšín na obrazovke. Odvíja sa totiž od početného zastúpenia tej ktorej menšiny. Českí kolegovia si v tomto chcú zobrať príklad. Na stretnutí sa zúčastnil aj Tom Brück z Nemecka zástupca Lužických Srbov, ktorých je tam 60 000. Majú pritom dotáciu od štátu, vlastný televízny magazín a dokonca vyrábajú aj hrané rozprávky. To je ukážka toho čo sa žiada od účasti v EU, aký je tam prístup k problematike národnostných menšín," uviedla Ľuba Koľová.
Organizátori prehliadky dlho rozmýšľali ako by sa mala volať cena tejto prehliadky. V Ostrave napokon prišli s názvom Vyšegrádska pečať, lebo vo všetkých štyroch jazykoch sa nazýva rovnako.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári