slávnostných službách Božích veriaci Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV). Slovenská televízia odvysiela pri tejto príležitosti dnes o 16.30 hod. na druhom programe 75
Keď dr. Martin Luther (1483 - 1546) 31. októbra 1517 vyvesil na dvere chrámu vo Wittenbergu 95 výpovedí proti predávaniu odpustkov, začal sa tým proces reformácie. Jej podstatou bol návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi. Luther po novom usporiadal bohoslužby, keď do ich centra postavil kázeň Božieho slova v materinskom jazyku. Napísal Malý a Veľký katechizmus, ktorý duchovne posilnil vyučovanie na školách i v domácnostiach, ako aj iné významné diela. Luther sa preslávil svojím učením o ospravedlnení jedine vierou v Ježiša Krista. Postavil sa v ňom proti stredovekej predstave, že sviatosti automaticky zaisťujú človeku spásu. Veľký náboženský význam má Lutherov preklad Nového zákona do nemčiny, pretože odvtedy Bibliu čítajú nielen kňazi, ale aj laici bez teologického vzdelania. Najbližším Lutherovým spolupracovníkom bol profesor Filip Melanchton, ktorý napísal Augsburské vierovyznanie, Obranu augsburského vierovyznania a ďalšie významné reformačné spisy. Na sneme v Speyeri v roku 1529 evanjelici protestovali proti prehlasovaniu väčšinou, lebo vo veciach viery a svedomia by nemala rozhodovať väčšina, preto ich nazvali protestantmi. Svoje vierovyznanie podali cisárovi Karolovi V. na sneme v Augsburgu 25. júna 1530.
Evanjelická reformácia má svoje trvalé princípy, ktoré majú význam pre spoločnosť a život kresťanov aj v súčasnosti, a to: Cirkev sa musí stále reformovať a naprávať, Biblia je hlavnou normou pre učenie cirkvi, dôraz na demokraciu v cirkvi, v otázkach viery musí platiť sloboda, dôraz na výchovu a školstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári