dokazovania, v intenciách Krajského súdu v Košiciach, súd uznal štvoricu košických lekárov vinnými z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti. Mali sa ho dopustiť z nedbanlivosti, konkrétne preto, že chybne vykonali diagnostické a terapeutické úkony, ktoré viedli k poškodeniu zdravia a následnej smrti 6-ročného Tomáša Szaba. Súd im za to vymeral nasledovné peňažné tresty: MUDr. V. G. 5000 a zvyšným trom po 10 000 korún.
Ide o skutok z 15. júna 1995. V ten deň si Tomášova mama vyzdvihla syna zo škôlky predčasne, pretože zvracal. Dva dni s ním obiehala lekárov, tým sa však zdravotný stav chlapčeka, u ktorého s výnimkou lekárky prvého kontaktu, ďalší dvaja diagnostikovali pokazený žalúdok, nevidel natoľko vážny, aby ho hospitalizovali. Keď sa tak napokon stalo, musel sa podrobiť operácii a o tri dni zomrel… Rodičia nedali súhlas na pitvu syna s odôvodnením, že si toho dosť vytrpel pred smrťou. Čas ukázal, že to bola kardinálna chyba.
Z dokazovania pred súdom vyplynulo, že MUDr. V. G., lekárka z FNsP na Triede SNP v Košiciach, ktorá prišla do kontaktu s Tomášom ako prvá, poslala chlapca s podozrením na zápal slepého čreva do FNLP na Rastislavovej ulici na odborné vyšetrenie. Tam ho vyšetril MUDr. B. N., ktorý sa s predbežnou diagnózou kolegyne nestotožnil. Nezistil zvýšený tep ani teplotu, iba miernu citlivosť v oblasti pupka nad žalúdkom. Po tom, čo matka dieťaťa uviedla, že deň predtým jedlo jahody a od rána zvracia, predpokladal, že ide o zápal žalúdka.
"Ide o dynamicky sa rozvíjajúce ochorenie, preto som dieťa objednal na kontrolu o 4 hodiny. Keďže bolo dehydratované doporučil som matke podávanie tekutín. Jeho stav si nevyžadoval okamžitú hospitalizáciu," uviedol MUDr. B. N. Okrem iného dodal, že v čase kontroly už mala službu na ambulancii chirurgickej kliniky MUDr. E. B. Po tom, čo sa oboznámila s diagnózou kolegu, prehmatala dieťaťu bruško a vyšetrením krvi zistila pokles bielych krviniek. Ani ona nedospela k záveru, že ide o náhlu brušnú príhodu a poslala matku s Tomášom domov s tým, aby v prípade, že sa jeho stav zhorší, prišla opäť. Kvôli bolestiam bruška a zvracaniu mu predtým injekčne podala lieky. Matku usmernila, aby z dôvodu dehydratácie Tomáša, navštívila detskú kliniku.
"Synovi sa v noci priťažilo, preto sme sa s ním vybrali opäť na chirurgickú kliniku. Keď v aute zaspal, nechceli sme ho budiť a vozili sme ho po meste…" uviedla matka. Ráno šla so synom na detskú kliniku, kde MUDr. V. G.,zotrvala na diagnóze a povedala matke, aby syna pozorovala a najneskôr večer s ním išla kontrolu na chirurgickú kliniku. Tam však už pani Szabová, sklamaná prístupom lekárov, ktorí s ňou a jej trpiacim synom hrali ´pimpong´, nešla. Popoludní navštívila detskú nemocnicu, kde jej syna kvôli dehydratácii hospitalizovali.
"Mal som k dispozícii nálezy z chirurgickej kliniky, ktoré náhlu brušnú príhodu neuvádzali. Matka uviedla, že sa má lepšie. U pacienta došlo k podstatnému poklesu bielych krviniek, rozhodol som preto o nasadení infúzie. Dieťa bolo prijaté kvôli nepriaznivému stavu v súvislosti s dehydratáciou," uviedol MUDr. L. B., ktorý mal nočnú službu.
Svitol tretí deň a s ním došlo k nepriaznivému obratu vo vývoji Tomášovho ochorenia. V šokovom stave ho previezli na chirurgickú kliniku FNLP, kde službukonajúci vyslovil podozrenie, že ide o prasknutie slepého čreva. Po nevyhnutnej predoperačnej príprave MUDr. D. medzi 12. a 14. hod. Tomáša operoval. Zistil, že nejde o slepé črevo, ale o hnisavý zápal Meckvelovho divertikla… "Bol najvyšší čas uskutočniť operáciu," uviedol operatér. Zákrok dopadol dobre, zdalo sa, že Tomáš sa zotavuje, ale tri dni po operácii zomrel.
Podľa dvojice znalcov zo súdneho lekárstva z odvetvia detskej chirurgie, prvotnou príčinou smrti Tomáša bol hnisavý zápal Meckvelovho divertikla spolu s chorobným vsunutím časti tenkého čreva do seba. Ide o zriedkavé ochorenie, ktoré sa klinicky prejavuje ako zápal slepého čreva. Bezprostrednou príčinu smrti chlapca bolo srdcovo-pľúcne zlyhanie, čo bol následok rozvratu vnútorného prostredia, a došlo k nemu po septickom šoku, ktorý vznikol z rozvinutia hnisavého zápalu pobrušnice. Znalci uviedli, že medzi základným ochorením a smrťou pacienta existovala priama príčinná súvislosť...Za chybu považovali nechať chorého doma bez kontinuálneho sledovania, resp. podať mu lieky, ktoré prekryli typické príznaky ochorenia, čo znemožnilo včasné rozpoznanie diagnózy. Nevylúčili však ani možnosť, že zdravotný stav chlapca sa smrteľne skomplikoval počas operácie…
Pojednávanie uvedenej kauzy začalo na Okresnom súde Košice II v máji 1998. Obžalovaní lekári od začiatku vyšetrovania zodpovednosť za smrť nebohého Tomáška jednoznačne odmietajú. Všetci zdôrazňovali, že ich konanie nebolo v príčinnej súvislosti so smrťou dieťaťa, ako uviedli znalci. Tvrdili, že jedine pitva nebohého by mohla dokázať, alebo vyvrátiť, či sa niekto z nich dopustil chyby. Pozornosť súdu upriamili na skutočnosť, že pitva mohla odhaliť aj inú príčinu smrti chlapca. Napríklad nedostatočnú pooperačná starostlivosť o neho, keďže Tomášova mama uviedla, že nasledujúci deň po operácii, sa o syna nezaujímal žiadny lekár...
Hore uvedené rozhodnutie súdu sa však opiera o posudky súdnych znalcov, ktorí na svojich záveroch zotrvali aj po doplnení dokazovania. Rozsudok bol vynesený za neúčasti dvoch obžalovaných, ktorí sa ospravedlnili, ďalší dvaja, prítomní na pojednávaní, sa k nemu nevyjadrili. Prokurátor sa vzdal odvolania vo vzťahu ku všetkým štyrom, ale či bude verdikt právoplatný, záleží na vyjadrení obžalovaných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári