Nech to vezmeme z akéhokoľvek pohľadu aj dušičky nesú so sebou nemalé výdavky. Veď keď už nie inokedy, práve počas tohoto obdobia človek kúpi nejakú tú kytičku a sviečku, aby si uctil tých, ktorí už nie sú medzi nami. Biznis spojený s "dušičkami" je spravidla spojený s predajom na "trhový spôsob", hoci výber v hypermarketoch nie je o nič menší.
Ako sme sa včera presvedčili, kvetov, vencov, či sviečok je na trhu dostatok, stačí si vybrať. Aj keď, ako si ťažkajú mnohí predávajúci, kúpna sila obyvateľstva z roka na rok klesá. "Veľmi to nejde, je dosť zima a ľudia preberajú. Samozrejme, je pravda, že si majú z čoho vybrať. Niekedy pred desiatimi rokmi to tak nebolo, no ponuka je z roka na rok väčšia. Mám ale pocit, že pokiaľ ľudia niekedy nešanovali dať na kvety viac peňazí, dnes si už spočítajú, koľko vydajú. To sa prejavuje aj na tržbách," hovorí žena, ktorá sa týmto biznisom zaoberá už od roku 1990.
Na trhu Hradbovej ulici si má možnosť človek vybrať z bohatej ponuky. Ceny sa však odlišujú. Za menší veniec vyzdobený chryzantémami zaplatíte stovku, ak chcete väčší musíte ešte jednu priložiť. "Ľudia aj ohundrú, no nechápu, aká je to drina urobiť takéto vence. Denne predám tak desať kusov, niekedy viac, inokedy menej. Závisí aj od počasia. Celé leto som si sušila kvety, čačinu - pozrite jedlička - tú som kúpila v Gelnici. Už dnes sa mi vrátili náklady, hoci to tak nevyzeralo," vysvetľuje Marta Pačaiová z Poľova.
Ako dodáva, s kvetmi robí celý rok a tak teraz, keď už je na dôchodku využíva voľný čas. "V lete som šušky farbila a sušila, do vencov dávam aj žitko. Ťažko dnes s peniazmi, mám dve dcéry, jedna je bez zamestnania, druhá rozvedená. A tak im pomáham. Aj mi hovorili, mama, nedávaj do toho peniaze, čo ak sa ti to nevráti, prerobíš. Nedala som sa a urobila som dobre. Korunka dobre padne. Ľudia sú všeliakí, no ja sa viem na cene dohodnúť," dodáva M. Pačaiová.
Pri našej prechádzke trhom sme naďabili na živé chryzantémy v kvetináčoch po stovke, jedna veľka a rezaná stojí 25 Sk. Oku lahodiace boli aj vence zo sušenej slamy, ozdobené mašľamy. Ich cena sa pohybuje od 10 do 50 korún. "Ľudia, kupujú, tak po troche. Nepredávam tu prvý rok, som už profesionálka," smeje sa pani Katarína. Keď sa rozhodla pre predaj vencov na Dušičky, ešte netušila, že ochorie. "Už by som to aj zabalila, za stôl som však zaplatila 900 korún a tak je mi ľúto nechať to tak. Peniaze i kopec času mám aj v týchto výtvoroch," vztýčeným prstom ukazuje na naukladané venčeky. Zároveň však dodáva, že to nie je zaplatená robota. "Je to z roka na rok horšie, musíme ísť s cenou dole. Mám 70 rokov, už som mohla doma sedieť s vyloženými nohami pri televízore a nie sa tu takto namáhať. V tej zime to nie je bohviečo. Blížia sa ale Vianoce, mám šesť vnúčat a babička im musí stále niečo kúpiť," vysvetľuje Katarína a jej o niekoľkorokov mladšia spolustolovníčka dodáva: "Máme šiškové vence a vence zo zimozelu. Hovorí sa mu aj symbol večného života. V lete chodievame do lesa, zbierame plody prírody a po večeroch drótujeme."
Na kraji trhu sme naďabili aj na babičku z obce v blízkosti Košíc. "Kvety mám zo záhrady, prišla som čosi predať, aspoň si privyrobím. Tohto roku je veľa konkurencie, čo sa prejavuje aj na záujme ľudí. Problém kvety predať však určite mať nebudem, veď s každým rozumným človekom sa dá dohodnúť," verí v dobrý obchod pani Alžbeta.
Na Dominokanskom námestí sú ceny podobné ak na Hradbovej. Vence si môže človek na trhu zadovážiť doslova, aké si zmyslí. Stačí načrieť do peňaženky a zaplatiť od 100 do 300 Sk. Sviečky však v rámci týchto dvoch trhovísk predávajú len v jednom stánku. Predavači kvetín sa sťažujú, že na nich veľa nezarobia, vraj hypermarkety dávajú veľmi nízke ceny. Aj napriek tomu sme však naďabili na stánok, kde predávali veľké kahance za 65 Sk, malé po 11 korún a sviečky vyšli na päť korún.
Široká ponuka kvetín, vencov i sviečok je aj na Cintorínskej ulici v blízkosti cintorína. Tá je doslova obsiata predávajúcimi a miesto si tam našiel aj podnikavec, ktorý vypeká langoše. Ceny vencov sú podobné ako na trhu, ľudia, ktorí si nestačili kúpiť kvety pred cestou na cintorín využívajú ponuku tunajších obchodníkov. Sviečky sú však všeobecne lacnejšie. Veľký kahanec kúpite za 45 Sk. "Prišla som na hrob rodičom, ceny sú však vysoké. Vyberám si, trhujem sa. Nie žeby som ľutovala peniaze, ale keď je takáto možnosť, prečo by som ju nevyužili," predostrela nám stratégiu nákupu jedna zo zákazníčok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári