Josefovi Polákovi odhalili včera na budove Východoslovenského múzea.
S myšlienkou uctiť si pamiatku tejto osobnosti, ktorá pôsobila v Košiciach 20 rokov, prišiel Český spolok na Slovensku. Finančne prispelo Židovské múzeum v Prahe. Slávnostného aktu sa zúčastnilo viacero osobností kultúrneho a spoločenského života. Osobnosť Josefa Poláka bola dokonalým príkladom euroobčana.
Josef Polák prichádza do Košíc po prvej svetovej vojne ako spravodajský dôstojník. Najprv sa stal správcom Východoslovenského múzea a po troch rokoch vyhráva konkurz na riaditeľa. Medzitým stačil založiť pri múzeu Krónovu maliarsku školu, preložiť do maďarčiny Čapkovu hru R.U.R a režírovať jej premiéru v Košiciach a neskôr aj v Budapešti. Po menovaní do funkcie zriadil v priestoroch za múzeom skanzen ľudovej architektúry. V roku 1927 sa mu podarilo zakúpiť a preniesť z Podkarpatskej Rusi kostolík Kožuchovcov. Spolupracuje s košickým rozhlasovým štúdiom, prispieva do Rádioužurnálu. Za jeho éry v múzeu vystavujú umelci domácej aj svetovej avantgardy, medzi nimi napríklad Paul Klee.
Napriek týmto aktivitám nemal ľahkú situáciu a musel bojovať s útokmi voči svojmu vierovyznaniu a aj kvôli tomu, že bol Čech. Všetkému tomu sa však ubránil, vydržal kvôli láske k slovenskej kultúre. V súvislosti so zmenou politických pomerov však musel z Košíc v roku 1938 odísť do Prahy. Po návrate pracoval ako úradník pre Ministerstvo školstva. V roku 1940 ho kvôli pôvodu predčasne penzionovali. Zapája sa do odbojovej činnosti a v auguste roku 1944 ho zatklo gestapo. Posedná správa o ňom je z januára 1945.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári