vlani v júni ľavú, ktorú mal funkčnú. O pravú nohu prišiel slepý muž, ktorý je po srdcovom infarkte a mozgovej porážke, minulý mesiac. Lekári tvrdia, že ich postup bol správny a invalidnému dôchodcovi minulý rok amputáciou ľavej nohy zachránili život, pretože jej gangréna by spôsobila sepsu organizmu. Druhú ischemickú nohu, aj keď po porážke nepohyblivú, sa mu snažili zachrániť, ale nešlo to. Preto mu ju museli v septembri, teda o vyše roka po prvej amputácii, takisto odstrániť.
"Susedia sú svedkami, do nemocnice šiel manžel s funkčnou ľavou a nehybnou pravou nohou. V tom, že mu amputovali nesprávnu, nám dávajú za pravdu aj papiere. V prepúšťacej správe z nemocnice sa uvádza, že ho prijali pre gangrénu pravej nohy..." hovorí Klára Vlachová a krúti hlavou: "Veď mu tá noha visela z vozíka tak, že som mu ju musela priväzovať. Nechápem, ako mohlo dôjsť k takému omylu."
Na otázku, prečo sa rozhodli s manželom prípad medializovať až teraz, po viac ako roku, žena nevie odpovedať. Neistá si je aj tým, čo bude ďalej. "Zvažujeme podať trestné oznámenie, ale neviem, či to bude mať nejaký zmysel. Nohu mužovi už aj tak nikto nevráti," poznamenáva. Po chvíľke váhania však hovorí: "To trestné oznámenie určite podáme!"
Námestník riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura, kde mužovi amputovali obe nohy, by prešetrenie prípadu iba privítal. Podľa MUDr. Martina Zborovjana by sa totiž mohlo preukázať jediné - že lekári postupovali správne a meno nemocnice by sa očistilo.
"Vieme dokázať správnosť medicínskeho postupu, za tým si plne stojíme. Pán Vlach má viacero možností, ak sa chce sťažovať na postup lekárov, od podnetu na ministerstvo zdravotníctva až po orgány činné v trestnom konaní. Aj keď nás v televízii očiernil, nebudeme sami podnikať právne kroky. Uvítame však prešetrenie celého prípadu, ak dá na to podnet nespokojný pacient," konštatuje M. Zborovjan, podľa ktorého síce pacient subjektívne považoval jednu nohu za "chorejšiu" ako druhú, keďže ňou nedokázal pohybovať, ale skutočnosť bola iná.
V prepúšťacej správe uvádza, že bol Jiří Vlach do nemocnice prijatý kvôli gangréne pravej nohy, avšak nejde tu o konštatovanie lekára, ale údaj z anamnézy. Bolo to teda tvrdenie pacienta, zatiaľčo lekári trvajú na tom, že jeho ľavá noha bola v horšom stave ako pravá.
"Obe nohy pána Vlacha boli ohrozené v dôsledku jeho zdravotného stavu ischémiou - pacient bol po infarkte myokardu a mozgovej porážke, navyše je tuhý fajčiar, čo sa podpísalo pod vznik ischemického stavu dolných končatín. Aj keď pravá noha nebola pohyblivá a ľavá áno, práve tá bola v horšom stave. Gangréna bola v pokročilejšom štádiu a noha nekrotizovala, ľudovo povedané odumierala a ohrozovala život pacienta možnou sepsou. Ak by sme ju neboli amputovali, pacient tu už nemusel byť, správnosť nášho postupu dokazuje aj to, že ešte žije. Ak by sme boli odrezali nesprávnu nohu, určite by nebol žil viac ako rok až do odstránenia tej druhej," hovorí prednosta II. chirurgickej kliniky FN L. Pasteura Prof. Július Vajó. Ako vysvetľuje, po amputácii ľavej nohy bola pacientovi konzervatívnou liečbou liečená aj druhá gangrénou postihnutá noha, ale liečba nebola úspešná. Aj keď lekári chceli druhú nohu zachrániť, keďže mal stále bolesti kvôli pokračujúcej ischemii, museli ju nakoniec odstrániť.
Pani Klára však tvrdí, že manžela bolela aj pred prvou amputáciou iba pravá noha, čo podľa nej dokazuje omyl lekárov. A jej slová vraj môžu potvrdiť pracovníčky agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, ktoré sa o muža starali.
Podľa Doc. Jozefa Radoňáka z II. chirurgickej kliniky ale niet pochýb o tom, že najprv odumrela ľavá noha. Stav druhej sa potom stále zhoršoval, napriek opakovanej ambulantnej liečbe infúziami, až nakoniec došlo aj k jej nekróze a preto muselo bola nutná ďalšia amputácia. Pod stratu oboch nôh sa podpísala arterioskleróza, teda kôrnatenie ciev.
"Nekrózu končatín možno zistiť už len bežným pohľadom a vyšetrením. Odumreté tkanivo je čierne a na tepnách nie je cítiť pulzácie. Žiaľ, pri gangrénach v dôsledku kôrnatenia ciev nestačí amputovať iba nekrotické prsty alebo chodidlo ako u diabetikov, amputácia sa robí v predkolení alebo vysoko v stehne, pretože inak sa rana veľmi zle hojí práve pre zlé krvné zásobenie," dodáva prednosta Július Vajó, ktorý si nevie vysvetliť náhlu nespokojnosť pacienta, keďže viac ako rok po prvej amputácii sa na nič nesťažoval, aj keď pravidelne navštevoval chirurgickú ambulanciu.
Podľa námestníka Zborovjana možno sťažnosť pripisovať predovšetkým nedostatočnej informovanosti pacienta, prípadne skutočnosti, že mohol byť na to z nejakého dôvodu navedený. Klára Vlachová pripúšťa, že ju v nemocnici ešte minulý rok veľmi nahnevali poznámkou, že oni nie sú penzión, rozhodnutie poukázať na údajnú neprávosť pri odrezaní 'nesprávnej' nohy s tým však vraj nesúvisí. Dospeli k nemu k nemu s manželom až teraz, pretože v nich práve po druhej amputácii dozrelo toto rozhodnutie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári