stojí len jeden. Ako sme už informovali, poslanci na poslaneckom prieskume zistili šokujúce odhalenia, a to, že starosta Ladislav Lumtzer podpísal aj také faktúry na práce, ktoré neboli vykonané. Zdôvodnil to tým, že bol uvedený do omylu. Kvôli týmto zisteniam bolo ešte začiatkom októbra zvolané mimoriadne zastupiteľstvo na Furči. Na ňom poslanci prijali uznesenie, v ktorom vyzvali firmu Kame-Group Slovakia, a. s. k opatreniam na dostavbu bytov. Pôvodne sa zdalo, že veci sa pohli. Dokončenie bytov potvrdil pre Korzár i predseda predstavenstva tejto firmy Ing. Maroš Merjavý: "Stavba ako taká je hotová, snažíme sa, aby začiatkom nastávajúceho mesiaca (novembra - pozn. red.) bola skompletizovaná vrátane kolaudačného konania." Zrejme sa tak však nestane. Práve na včerajšom rokovaní "furčianskeho" zastupiteľstva to opätovne skonštatovali poslanci.
Je však faktom, že informácia o stave výstavby 150 nájomných bytov, ktorá bola včera poslancom predložená, už bola o niečo zrozumiteľnejšia a presnejšia ako tá minulá. Kvitoval to aj poslanec Emil Rendek (KDH): "Veci sa trochu pohli, i keď správa ešte nie je úplne vyvážená."
Poslanci sa včera venovali plneniu opatrení, na ktorých sa zhodli počas mimoriadneho rokovania 30. septembra. V prvom rade sa mali ihneď poveriť dvaja pracovníci úradu pravidelnou kontrolou stavby a faktúr, následne to mala kontrolovať aj komisia výstavby. Ďalej pripraviť dohodu o prevzatí splácania úveru mestskej časti firmou Kame až do kolaudácie stavby, pričom záväzok je nutné zabezpečiť záložným právom na nehnuteľnosť firmy. Poslanci sa zhodli aj na potrebe zabezpečiť odborný audit stavby. Tiež navrhli písomne upozorniť Kame na povinnosť predkladať súpis prác pred fakturáciou a vyžiadať si od nej zdokumentovanie všetkých vyplatených faktúr subdodávateľom. V neposlednom rade považovali za dôležité vysporiadať položky za práce a služby, ktoré neboli zrealizované, ale boli zaplatené. Trvali na vyžiadaní si potvrdenia od firmy Kame z Daňového úradu II., že majú vyrovnané podlžnosti. Zastupiteľstvo tiež požiadalo starostu, aby pri podpisovaní faktúr postupoval v zmysle zmluvy, to znamená uhradiť práce až po odsúhlasení súpisu prác s kópiou stavebného denníka.
Čo sa týkalo starostu, poslanci žiadali starostu o predloženie všetkých dodatkov k zmluvám a akýchkoľvek iných zmlúv súvisiacich s výstavbou bytov. Miestna kontrolórka mala na základe rozhodnutia zastupiteľstva podať podnet na Najvyšší kontrolný úrad, pretože bol porušený zákon o finančnej kontrole a s prostriedkami štátu sa podľa nich nakladalo nehospodárne. Závery poslaneckého prieskumu mali byť predložené aj prokuratúre.
A čo z toho sa zatiaľ splnilo? Pravidelnú kontrolu stavby pracovníkmi MÚ Furčania zabezpečili. Ale ako povedal poslanec Ľudovít Priester (ANO), na stavbe sa znova nepracuje. "Pracovníci na nej boli dva dni a odvtedy práce opäť stoja."
Taktiež cenovú kontrolu rozpočtu stavby a následné porovnanie so stavebným denníkom na úrade neurobili, pretože Kame ho do dnešného dňa nepredložila. Prednostka MÚ JUDr. Katarína Dudíková v správe tiež uviedla: "Po podpísaní zmluvy so Štátnym fondom rozvoja bývania bol dňa 10. 9. 2002 uzavretý dodatok č. 1 medzi zhotoviteľom stavby a investorom zo dňa 24. 9. 2002, v ktorom bol termín dokončenia stavby predĺžený v súlade so zmluvani o poskytnutí dotácie na technickú vybavenosť a nájomné byty na jún 2003. Dňa 12. júna 2003 bol medzi Kame a MČ podpísaný dodatok č. 2 s termínom ukončenia stavby v decembri 2003. Keďže oba dodatky boli uzatvorené pred uplynutím lehoty, nie je možné sankcie vymáhať. Podnet na prešetrenie hospodárenia s prostriedkami štátu bol na Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR a Najvyšší kontrolný úrad SR zaslaný dňa 8. októbra."
Čo je však tiež podivuhodné, napriek snahe MÚ, aby firma Kame dodala všetky materiály, o ktoré uznesením požiadali poslanci, do dnešného dňa tak neurobila. Ešte 14. októbra sa uskutočnilo rokovanie so zástupcami firmy, kde sa dohodli, že na ďalšom pracovnom stretnutí 17. októbra doložia všetky požadované materiály. Toto stretnutie sa už však neuskutočnilo, čo Kame zdôvodnila pracovnou cestou Ing. Maroša Merjavého.
Stavbu skontrolovali aj pracovníci ŠFRB ešte 7. októbra. Skonštatovali, že k dnešnému dňu bolo vyfakturovaných z prostriedkov ŠFRB 70 miliónov 422-tisíc korún. Stav rozostavanosti však podľa nich nezodpovedá takej vysokej fakturácií. Ak sa opäť práce na stavbe prerušia, musí sa okamžite informovať ŠFRB, v prípade pravidelného postupu prác prizvať ŠFRB na kontrolný deň v termíne do 30. novembra.
Tieto opatrenia poslanci včera schválili, ale zároveň doplnili uznesenie o tieto dva návrhy:
1. MZ ukladá kontrolórke podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za spreneveru finančných prostriedkov pri výstavbe nájomných bytov Na hore.
2. MZ ukladá prednostke, aby preskúmala možnosti odstúpenia od zmluvy s firmou Kame.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári