Rodičia pochádzajúci z afrického Senegalu následne zažili traumu, pretože chceli svojho moslimského potomka pochovať podľa svojich tradícií. Teda bez truhly. Tu narazili na prvé problémy. A keď si za miesto dcérinho posledného odpočinku vybrali cintorín v Šebastovciach, tamojšie predpisy im zahatali cestu. Napokon dcéru pochovali na verejnom cintoríne v Košiciach. Po Košiciach sa začali šíriť fámy, že v Šebastovciach odmietli dieťa pochovať kvôli vierovyznaniu a farbe pleti. Ako to teda bolo?
"Dcéra Fatima sa narodila v 26. týždni tehotenstva. Od narodenia mala problémy s dýchaním a obličkami, bola napojená na prístroje. Nakoniec však jej životné orgány zlyhali a zomrela," vysvetľuje otec dievčatka Babacar Niang.
Ako dodáva následne navštívil starostku Šebastoviec Moniku Puzderovú so žiadosťou, aby mohla byť jeho dcéra pochovaná na miestnom cintoríne. "Starostka robila všetko, čo bolo v jej silách. Zvolala mimoriadnu miestnu radu, po ktorej prišla osobne za mnou, aby mi vysvetlila situáciu. Uviedla síce negatívne stanovisko, ale cením si, že prišla. Povedala mi, že nemôžu pochovať nikoho, kto tu nemá trvalý pobyt a ja som to akceptoval. Na rade boli okrem nej ešte štyria ľudia a traja hlasovali proti."
Následne B. Niang navšívil verejný cintorín, kde nakoniec uspel a dcéru mu pochovali. "Trvalý pobyt mám v Košiciach, s manželkou však bývame v Šebastovciach. Nič som nemohol robiť, som cudzinec a musím rešpektovať tunajšie zákony," vysvetľuje a na našu otázku, či nemá pocit, že fámy ohľadne neumožnenia pohrebu v Šebastovciach z dôvodu vierovyznania, či farby pleti pokladá za opodstatnené odpovedal: "To neviem, ja som na hlasovaní nebol. Také sú pravidlá a ja som sa im prispôsobil."
Ako uviedol, moslimská komunita žijúca v Košiciach uvažuje o krokoch, ktoré by podobným nedorozumeniam predchádzali. "My máme vo zvyku pochovávať telo bez truhly, len zabalené v bielej plachte. Nakoniec som dcéru pochoval spoločne s kamarátmi, manželka na pohrebe nebola. U nás ženy na pohreby nechodia, sú doma a pripravujú jedlo. Chceme však, aby nám vyhradili niekde na niektorom cintoríne plochu, kde by sme našich ľudí pochovávali bez problémov. Sme pripravení si to zaplatiť, to nebude problém."
Starostka Šebastoviec Monika Puzderová, tvrdí, že je jej veľmi ľúto, ako celá vec dopadla, ale veľa robiť nevedela. "Prišiel za mnou otec dieťaťa, ktorý chcel pochovať dieťa podľa ich tradícií, teda bez truhly. Overila som si preto, či je niečo také možné. Na hygiene som sa dozvedela, že to je možné, ak je v obci vodovod a na cintoríne nájdeme miesto, kde by nezamákali spodné vody. Pán Niang u nás nemá trvalé, ani prechodné bydlisko. Podľa platného VZN však môžeme na cintoríne pochovať len Šebastovčanov a rodákov. Zvolala som radu, ktorá rozhodla," vysvetlila starostka.
Na našu otázku, či nemohla urobiť výnimku, keď predpisy dovolujú pochovať človeka bez truhly stroho odvetila: "Mohla, ale..."
Aj ona sa však zamýšľa nad tým, že v čase veľkej migrácie ľudí rôznych vierovyznaní, by sa mali pripraviť podmienky, ktoré by ľuďom rozlúčku s najblišším nekomplikovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári