obchodnej organizácii Angela Pfister, riaditeľka hospodárskej komisie OSN pre Európu Brigita Schmögnerová, či bývalý šéf zahraničného váboru NR SR a predseda SDA Peter Weiss patrili v piatok k hlavným diskutujúcim na medzinárodnej konferencii "Sociálny model EÚ v povstupovej perspektíve SR".
Práve sociálnu nerovnosť považujú občania rok po parlamentných voľbách za najzávažnejší problém na Slovensku. Nielen ekonómovia rôznych politických smerov, ale aj laická verejnosť sa na nej pod záštitou organizácie AKO a delegácie Európskej komisie mohla dozvedieť o tom, aké hodnoty v sociálnej sfére presadzuje Európska únia.
Diskutovalo sa aj budúcej podobe ústavy EÚ, aké záväzky by nám z nej mali plynúť a takisto sa neobišli ani aktuálne reformné kroky vlády. Hoci sa všetci diskutujúci prihlásili k reformám, každý mal svoj pohľad ako sa majú robiť.
"Oceňujem, že vaši vládni predstavitelia urobili v poslednej dobe viacero potrebných reforiem. Spolupráca medzi odbormi, zamestnávateľmi a vládou by však mala byť na vyššej úrovni. Ale ako sa to bude realizovať, nechám na vás. Ako zástupkyňa veľvyslanectva by som nerada komentovala to, čo máte robiť. Naše skúsenosti ale hovoria, že sociálny dialóg je potrebný a v konečnom dôsledku prospieva všetkým stranám," povedala nám nemecká atašé M. Schleeger.
Prítomní sa síce dokázali zhodnúť na riešení niektorých problémov, no nie na potrebe zavedenia tzv. rovnej dane, ktorá sa u nás začne uplatňovať od budúceho roka.
Napríklad exministerka financií B. Schmögnerová považuje reformné kroky vlády v ekonomickej oblasti za dosť chaotické. Augustové zvýšenie spotrebných daní a zavedenie jednotnej sadzby DPH od januára 2004 sú podľa nej kontraproduktívne. "Zavedenie rovnej dane bude znamenať ďalšie výpadky v štátnom rozpočte, ktoré vláda bude chcieť kompenzovať škrtením výdavkov. Na znížení daňovej povinnosti bohatých sa poskladajú ostatní platením zvýšených nepriamych daní, ktoré im siahne do vrecka podstatne viac ako im prinesie rovná priama daň."
Hlavný poradca ministra financií M. Bruncko síce sčasti súhlasil s ďalšími slovami B. Schmögnerovej, že "solidarita, spravodlivosť, dosiahnutie čo najvyššej zamestnanosti a likvidovanie chudoby sú základnými hodnotami sociálneho modelu EÚ, na ktorom by malo stavať aj SR," no zároveň mal k nim aj viacero pripomienok. Tie najvýznamnejšie boli práve k tzv. rovnej dani. "Áno, pripúšťam, že z nej najviac budú profitovať ľudia s vysokými príjmami. Lenže tí nie sú iba podnikatelia alebo privatizéri, hoci uznávam, že aj takí sa medzi nimi nájdu. Podľa súčasného systému zdaňovania sú najviac trestaní úspešní ľudia ako napríklad vysokoškoláci, ktorí si štúdiom zvýšili kvalifikáciu a dnes sú v zodpovedných funkciách. Práve oni vytvárajú všeobecný prospech pre celú spoločnosť, keď napríklad vytvárajú pracovné miesta. A ak budú raz úspešní, sme za to, aby ich štát daňovou politikou za to netrestal. Avšak keď ich zdaníte 40 percentami, tak si povedia, že radšej pôjdu odtiaľ preč," tvrdí Miklošov hlavný poradca.
Ako ešte dodal, nie je cieľom tvorcov reformy spochybniť sociálne istoty ľudí, ktorí ich najviac potrebujú. "No zas chceme zabrániť ich zneužívaniu. Budeme radi, keď sa ľudia začnú spoliehať viac na seba a nie iba na pomoc štátu. Keď budú aktívni, môžu sami zlepšiť kvalitu svojho života."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári