našich území smeruje do južnej Európy až do Afriky. Ako nám povedal riaditeľ Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku Rastislav Rybanič, aj naše územie je cieľovou stanicou migrujúcich vtákov zo severu. "Bociany už odleteli v auguste, v septembri odleteli lastovičky a belorítky a v októbri nad naším štátom môžeme vidieť kŕdle migrujúcich žeriavov zo severnej Európy. Tie sa presúvajú na juh Európy. Cieľovou stanicou je naša krajina pre myšiaky, strakoše a havrany. Tie sem migrujú z európskych častí Ruska."
Naše slovenské havrany putujú tiež nižšie na juh. Podľa slov R. Rybaniča, aj naše, aj severské havrany sú ten istý druh, len žijú v iných podmienkach. "Čiže, tie veľké kŕdle havranov, ktoré vidíme často v zime na snehových pláňach, sú tu len na prezimovanie. Na jar sa vracajú späť na sever a vystriedajú ich naše havrany." Preto sa laikom zdá, že havrany nie sú sťahovavé vtáky, veď ich vidíme počas celého roka.
Na vodných plochách sa v tomto období začínajú združovať vodné vtáky, ako kalužiaky a breháre. "Tiež odlietajú nižšie, ale nie je to klasická migrácia. Neprekračujú totiž hranice kontinentov. Takéto migrácie budú trvať do polovice novembra. Husi zo Záhoria prelietávajú do južnej Európy. U nás zase budú zimovať husy bieločelé a siatinné z tundry. Ich príchod očakávame práve v týchto dňoch."
Prvých "našich" vtákov, ktorí sa vrátia z teplých krajín, uvidíme už koncom februára a sú to trasochvosty. Začiatkom marca priletia bociany čierne, koncom marca ich budú nasledovať bociany biele. "Posledné vtáky, ktoré sa ku nám vrátia, sú dažďovníky. Tie priletia až v polovici mája. Ale tiež aj prvé odlietajú a to už začiatkom augusta."
V migrácií vtákov sa už roky nič nemení. Vtáci odlietajú počas nehostinných mesiacov tam, kde majú dostatok potravy. Väčšie problémy očakávajú ornitológovia po vstupe našej krajiny do EÚ. "V krajinách EÚ je poľnohospodárstvo výrazne dotované a preto môžu viac investovať do obrábania a ošetrenia pôdy. Aj preto následkom chemických posypov v týchto krajinách, za posledných 20 až 30 rokov skoro vymizli bežné druhy poľných vtákov, ako škovránky, jarabice a prepelice. Už na to upozorňujeme ministerstvo pôdohospodárstva, aby reformy v poľnohospodárskej výrobe vykonávali veľmi citlivo," dodal R. Rybanič.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári