okrúhleho stola v regiónoch Slovenska v Košiciach. Jeho účastníkmi boli predstavitelia štátnej správy, Národného úradu práce, polície, psychológovia, terapeuti, prichádzajúci do kontaktu s obeťami násilia, zástupcovia mimovládnych organizácií a inštitúcií, ktoré prichádzajú do kontaktu s obeťami obchodovania s ľuďmi, vyšetrujú s tým súvisiace trestné činy, respektíve sú aktívne v oblasti prevencie. Podujatie pripravila Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v rámci svojej informačnej kampane a o niekoľní dní sa podobné uskutoční aj v Prešove.
Na Slovensku bolo v roku 2002 zaznamenaných 17 prípadov obchodovania s ľuďmi, rok predtým 6 prípadov. Od začiatku tohto roka bolo už 11 prípadov, čo signalizuje vzostupný trend.Vlani boli zaznamenané aj dva prípady obchodovania s deťmi. Počet obetí obchodovania s ľuďmi policajné štatistiky nezaznamenávajú, len počet prípadov, v ktorých bolo vznesené obvinenie - v jednom takomto prípade vznesenia obvinenia mohlo byť i viac obetí.
Slovenská polícia považuje obchodovanie s ľudskými bytosťami za vysoko organizovanú medzinárodnú trestnú činnosť. Na Slovensku sú z 95 percent najčastejšími obeťami mladé ženy a dievčatá vo veku 16 - 24 rokov. Formy obchodovania s ľuďmi sa skrývajú za zamestnávanie v zahraničí a nadobúdajú stále rozmanitejšie formy. Na základe výpovedí obetí i páchateľov sa ukazuje, že táto trestná činnosť je uskutočňovaná dobre organizovanými páchateľmi, ktorí pod sľubom zaobstarávania práce v zahraničí (najčastejšie v profesiách čašníčka, barmanka, hosteska, modelka a podobne) lákajú do cudziny mladé ženy a dievčatá. Tam sú po odobratí cestovných dokladov nútené k prostitúcii.
"Výskum IOM z roku 2000 a jeho aktualizácia z tohto roka ukazujú, že záujem mladých žien od nás o prácu v zahraničí stúpa a niektoré v ankete odpovedali, že sú ochotné akceptovať aj ponuky nelegálnej práce, najmä ak pochádzajú z oblastí s vysokou mierou nezamestnanosti. Pretrváva však veľmi nízka informovanosť žien a dievčat o rizikách, ktoré práca v zahraničí prináša," povedala včera v rámci košického okrúhleho stola Zuzana Vatráľová z IOM (na snímke).
Popri okrúhlych stoloch bude preto táto medzinárodná organizácia v rámci informačnej kampane uskutočňovať diskusné stretnutia na stredných školách a učilištiach a stretávať sa s najviac ohrozovanými vekovými skupinami potenciálnych obetí.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári