uplatňovanie polpercentného zníženia odvodov na dieťa len na jedného z rodičov. Aktuálne znenie príslušného ustanovenia totiž umožňuje nejednoznačný výklad, čo znamená, že o redukciu poistnej sadzby na starobné poistenie za svojich potomkov by sa mohli uchádzať aj obaja rodičia.
V Sociálnej poisťovni (SP) by takáto situácia na budúci rok znamenala výpadok v hodnote vyše 1 miliardy Sk s následným negatívnym dopadom na plánovaný schodok verejných financií. "Táto otázka bude v zákone nanovo definovaná, pretože momentálne to nie je úplne presne taxatívne vymedzené a mohlo by to znamenať veľké finančné výpadky," potvrdila podpredsedníčka Národnej rady SR a súčasne podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková.
Ustanovenie o tom, že za každé dieťa si rodič môže svoje odvodové povinnosti znížiť o spomínaného pol percenta, presadilo do zákona KDH, ktoré by malo pri opätovnom prerokúvaní právnej normy pripraviť aj príslušný pozmeňujúci návrh. "Myslím, že kresťanskí demokrati by s takýmto spresnením nemali mať problém," uviedla Z. Martináková. Zákon by sa tak dal do súladu aj s ostatnými nástrojmi na podporu rodín s deťmi, ako napríklad prídavkami na deti alebo pripravovanými daňovými bonusmi, ktoré si takisto môže uplatňovať iba jeden z rodičov dieťaťa.
Podľa nového zákona by mali zamestnanci od januára na starobné poistenie platiť zo svojej hrubej mzdy 4 %, čo znamená, že rodič s 8 deťmi už do príslušného fondu SP neodvedie ani korunu, jeho dôchodkové nároky však nebudú nijako dotknuté. Podpredsedníčka informovala, že zákonodarný zbor počká na pravdepodobné vrátenie zákona o sociálnom poistení a následne ho v programe svojej prebiehajúcej schôdze zaradí ešte pred ďalší návrh dôchodkovej reformy, zavádzajúci sporenie na osobných účtoch.
Oba zákony, ktoré by mali byť účinné od januára budúceho roka, sú totiž tesne previazané, pričom aj návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení prináša so sebou ešte 64 novelizačných bodov sociálneho poistenia. Tie majú za cieľ napríklad zosúladiť odvodové povinnosti poistencov v oboch právnych normách, ale aj zaviesť nový fond príspevkov na dôchodkové sporenie v SP.
Z. Martináková je presvedčená, že oba spomínané zákony získajú dostatočnú podporu poslancov v pléne a dôchodkovú reformu tak bude možné odštartovať. Ako uviedla, zákon o sociálnom poistení pri prvom schvaľovaní získal 76 hlasov, ktoré sú potrebné aj na jeho opätovné prijatie, pričom ona sama predpokladá, že postoje jednotlivých zákonodarcov sa nezmenili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári