Popradské baliarne podali trestné oznámenie na svojho konkurenta
Poprad Popradská akciová spoločnosť Baliarne obchodu Poprad (BOP), jeden z najväčších slovenských producentov praženej kávy na tunajšom trhu, má
Oliver Ondráš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
podozrenie, že napodobeninu ochrannej známky niekoľkých druhov kávy, ktorú spoločnosť vyrába už dlhší čas, zneužíva firma Klember z Dunajskej Stredy.
Popradská spoločnosť dodáva na trh kávu v 100 gramovom červenom balení so šálkou kávy na tanieriku s lyžičkou na červenom podklade pod názvom Extra špeciál. S rovnako označenou kávou sa na trhu snažia uspieť aj podnikatelia z južného Slovenska. Problém je však v tom, že sa ich obal čoraz viac podobá na obal, pod ktorým predávajú kávu BOP.
Posledným vylepšením dunajskostredčanov bolo doplnenie obalu o žltý znak v pravom hornom rohu o pečať s nápisom 100 % arabica, originálna receptúra. Podobnú, ale kruhovú pečať majú na obale aj Popradčania. Pečať doplnili nápisom "originál". Podľa slov generálneho riaditeľa Viliama Matušeka si práve takto chceli odlíšiť svoj výrobok od tých, ktoré kopírujú ich obal. "Počínanie tejto firmy sledujeme už dlhší čas. Myslíme si, že spoločnosť zámerne kopíruje obal nášho produktu, aby získala časť trhu, ktorý ovládame my," uviedol generálny riaditeľ.
O tom, že menej všímavý zákazník sa môže veľmi ľahko pomýliť, dokumentuje aj naša skúsenosť s predajne potravín v centre mesta. Dôchodkyňa si pomýlila kávu Klember s Popradskou kávou. Nečudo, veď oba sáčky ležali vedľa seba a na prvý pohľad boli na nerozoznanie. Ako sme sa mali možnosť presvedčiť, vo väčšine predajní nie sú balíčky oboch káv v regáli tesne vedľa seba. "To viete, neukladáme ich vedľa seba, aby si ich ľudia nepomýlili," povedala nám jedna z obsluhujúcich predavačiek.
Podľa V. Matušeka Extra špeciál nie je jediným produktom firmy z Dunajskej Stredy, ktorého obal sa nápadne podobá. Rovnako, i keď na prvý pohľad nie až tak detailne, vyzerá 250-gramová káva štandard zmes. Oba prípady prinútili BOP k tomu, aby na firmu podala trestné oznámenie pre porušovanie práv k ochrannej známke, obchodnému menu a chránenému označeniu pôvodu.
Generálny riaditeľ BOP pre náš denník uviedol, že k podobným praktikám sa uchýlili aj zahraniční výrobcovia kávy. "V čase, keď sa u nás trh iba rozbiehal, sa firmy snažili preniknúť na trh. Traja výrobcovia okopírovali obaly našich produktov. Po našom upozornení, že obaly máme zaregistrované na Úrade priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky, sa ospravedlnili a viac ich nepoužívali," konštatoval V. Matušek.
Podľa výpisu z obchodného registra dostupného na internete sú konateľmi spoločnosti Klember Pavel Berceli a Miloš Klement. Posledne menovaný založil novú spoločnosť, konateľom v Klemberi ostal iba P. Berceli. Ten pre náš denník uviedol, že pokiaľ ide o 100-gramovú kávu Extra špeciál, Klember má riadne zaregistrovanú ochrannú známku. "S popradskými baliarňami sme sa súdili a súd sme vyhrali. Pokiaľ ide o štandard zmes a to, či sme porušili zákon, alebo nie, rozhodne súd," konštatoval konateľ. Podľa slov P. Berceliho boli BOP až do roku 1994 štátnou firmou a registráciou známok sa začali zaoberať až v čase, keď sa stali akciovou spoločnosťou. "Klember vznikol v roku 1991 a predajom kávy sme sa začali zaoberať v roku 1992. Vtedy sme si dali zaregistrovať viacero obalov," povedal nám konateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári