Zasadačka praskala vo švíkoch a rodičia žiakov i učitelia zo ZŠ Čordákova boli nad poslancami v mnohonásobnej prevahe. Niet divu, veď jediným bodom programu mimoriadneho zastupiteľstva bol osud tejto ZŠ. Poslanci mali rozhodnúť, či táto škola bude na návrh mesta vyradená zo siete škôl Ministerstva školstva SR k 30. júnu 2004.
Ide o to, že Magistrát mesta vytypoval v rámci racionalizačných zámerov práve túto školu (ako jedinú z piatich na Sídlisku KVP) ako vhodný objekt pre cirkevnú základnú školu. S takýmto krokom nesúhlasia rodičia a ani pedagógovia.
V búrlivej a emotívnej atmosfére zastupiteľstva dostal ako prvý priestor, zástupca rodičov Alexander Hudák: "Nechápeme výber našej školy. Do rekonštrukcie sa už vrazilo 3 a pol milióna korún a 660-tisíc dali rodičia na dovybudovanie učební i počítačovej techniky. Teraz, keď je táto škola v poriadku, nám ju chcete vziať? Robili sme prieskum na škole a zo 450 detí má len 38 z nich navštevovať cirkevnú školu. Ak cirkev hľadá vhodný objekt na zriadenie cirkevnej školy, tak nech ju zriadi vo svojej budove na Kováčskej ulici."
Podľa vyjadrenia mesta je však potrebné jednu školu zrušiť. K tomuto kroku núti mesto ako zriaďovateľa základných škôl neustály pokles počtu detí. Kapacita piatich ZŠ na KVP predstavuje 3 690 žiakov a v súčasnosti ich navštevuje 2 679 žiakov. Školu vyberali podľa týchto kritérií - vyťaženosť zariadení, demografický vývoj, čerpanie bežných výdavkov, poloha školy v rámci MČ a špecifické vlastnosti objektu.
A práve tieto kritériá spochybnila zástupkyňa Rady školy učiteľka Magdaléna Vidová: "Vyťaženosť nášho zariadenia nie je najnižšia na KVP. Máme 63,1-percentnú vyťaženosť. Podľa demografického vývoja sa len pri našej škole začala výstavba nových domov. Argument, že naša škola je stratová, tiež neobstojí, pretože momentálne máme ziskový rozpočet."
Napriek týmto argumentom bolo jasné, že poslanci o osude tejto školy rozhodnú hneď, aj keď poslankyňa Mária Gamcová z DS apelovala na poslancov slovami: "Navrhujem prijať uznesenie, aby sa doplnili kritériá na výber školy. Tieto sú nedostačujúce. Treba vziať do úvahy aj výchovno-vzdelávacie hodnoty. Až po doplnení týchto údajov nech sa tento materiál prerokuje na MZ v prvej polovici roku 2004. Zatiaľ nech sa stiahne z rokovania. Ja nemôžem súhlasiť s tým, aby 48 učiteľov prišlo o prácu hlasovaním jedného zastupiteľstva."
Rodičia tento návrh podporili aplauzom, ale o osude materiálu na zastupiteľstve vždy rozhodujú poslanci, i keď boli včera v menšine. A tí nakoniec rozhodli, že ZŠ Čordákova sa v budúcom školskom roku stane cirkevnou.
Ako povedal A. Hudák, rodičia a učitelia sa chystajú aj na mestské zastupiteľstvo, ktoré bude 30. októbra a tam by osud ich školy mal spečatiť celomestský parlament. "Ak ani tam neobstojíme, obrátime sa na Ústavný súd SR a možno aj do Štrasburgu," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári