Slovenska v EÚ v Aule maxima na Technickej univerzite. Následne sa stretol so šéfom U. S. Steelu Christopherom J. Navettom, s ktorým diskutovali najmä o spoločnom postupe pri rokovaniach s Európskou komisiou (EK).
Ako je známe, úradníkom v Bruseli najviac vadí porušovanie pravidiel voľnej súťaže prekračovaním produkčných kvót U. S. Steelom a daňovými úľavami, ktoré Američanom poskytla naša vláda. Slovensko sa ešte v máji dohodlo s EK na pokračovaní daňových prázdnin pre U. S. Steel do roku 2009 ako aj obmedzení produkcie niektorých druhov výrobkov na úroveň z roku 2001, ktorých objem sa každý rok "valorizuje" o tri percentá a taktiež aj na možnom náraste predaja valcovaných výrobkov v EÚ zvýšenom každoročne maximálne o dve percentá.
Problém je však podľa E. Kukana (na snímke) v tom, že kým EK chce, aby U. S. Steel dodržiaval tieto vyjednané kvóty už teraz, Slovensko má záujem, aby sa tak stalo až k dátumu nášho vstupu do únie, teda 1. mája 2003. "Hoci sú kvôli tomu isté problémy, verím, že aj v tomto smere dospejeme k dohode," myslí si, no zároveň nevylúčil, že pokiaľ sa tento spor nevyrieši, môžeme kvôli nemu dostať v nasledujúcej hodnotiacej správe EK žltú kartu...
Okrem kvót pre U. S. Steel nám pritom ďalšie varovania hrozia kvôli slabému čerpaniu eurofondov, zákone o verejnom obstarávaní, ako aj nepripravenosťou niektorých bitúnkov a výrobní potravín na hygienické predpisy EÚ.
V súčasnosti prebieha dosť veľká diskusia o budúcej podobe a charaktere Európskej únie. Slovensko ako jej budúca krajina má pri rokovaniach medzivládnej konferencie o európskej zmluve päť základných priorít: jeden štát a jeden komisár, možnosť veta pri rozhodovaní o zásadných dokumentoch, ako sú napríklad dane a sociálna politika, zmienka o kresťanských tradíciách v zmluve. Takisto by sme boli radi, keby sa hovorilo o ústavnej zmluve a nie Ústave EÚ a želáme si aj tímové predsedníctvo v sektorových radách, kde by ich neriadila len zástupca jednej krajiny, ale 4 štáty vo vedení by sa striedali každé dva roky.
"Netrúfam si odhadovať, koľko z nich sa nám podarí presadiť. Rozdiely v pozíciách všetkých 25 štátov sú veľmi široké. Každá krajina má svoje priority, a preto bude potrebný kompromisný prístup a záujem na tom, aby sa rokovania nezablokovali a text zmluvy bol dobrým základom pre efektívne fungovanie EÚ," uviedol minister.
Definitívny podpis očakáva E. Kukan najneskôr k dátumu nášho vstupu do únie a dúfa, že sa volieb do Európskeho parlamentu zúčastníme už ako občania členskej krajiny EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári