kedysi stáli rybári a usilovne ťahali ryby, je už len popraskaná pôda a v strede sa kľukatí malý potôčik. O tom, že toto suché údolie bolo kedysi rajom rybárov, svedčia len naviazané vrecúška na stromoch, ktoré v čase vody slúžia ako orienatačné body na nahadzovanie udíc. Ale, našťastie, nie celý Ružín je suchý. Ďalej sa už objavuje voda a v najhlbších miestach je ešte stále niekoľkometrová hĺbka. V Opátke pri moste však vidno v obnažených brehoch staré zaplavené pivnice. Napriek nízkej hladine sme na Ružíne zazreli rybárov na člnku. Prečo nie, veď logicky by rýb malo byť viac, keďže sú koncentrované v menšom objeme vody.
I keď nás nízky stav Ružína prestrašil, vodohospodári nás upokojili. "Voda v Ružíne logicky klesá, pretože neprší. A bude klesať aj naďalej, ak bude trvať suché počasie," zdôvodnil nám nízky stav, vedúci dispečer Povodia Bodrogu a Hornádu Ing. Ondrej Handzok. "Od začiatku septembra, klesla hladina skoro o 7 metrov. Presnejšie o 6,8 metra. Minimálna prevádzková kóta je 295 metrov nad morom a teraz sme na kóte 319,88 m. n. m. čiže ešte stále sme 25 metrov nad minimálnou prevádzkovou hladinou."
Doteraz najnižšiu hladinu mal Ružín 23. marca 1987, kedy dosiahla kótu 304,08 m. n. m. "Možné je, že aj na budúcu jar bude takýto nízky stav. Ale i keby klesla hladina pod minimálnu prevádzkovú hladinu, netreba mať obavy. Pod ňou je ešte stále mokrý priestor so šiestimi milionmi kubíkov vody. Zima by terajší stav mala napraviť, pretože prítoky zo Slovenského Raja a Hnilec sú v zime výdatnejšie kvôli snehu. Horšie je to s Domašou, kde je hladina dole o 9 metrov," dodal O. Handzok.
Keďže je sucho, do Ružína pritečú 2 až 3 metre kubické za sekundu, ale vypúšťa sa dvojnásobok, čiže 6 kubíkov za sekundu. "Tento stav musí byť zachovaný, kvôli vylepšovaniu prietoku Hornádu. Pod vyrovnávacou priehradou Lodina je totiž elektráreň na Ružíne I. A k svojej činnosti potrebuje tých šesť kubíkov za sekundu."
Vodohospodárom by síce veľmi pomohol dážď, ale ako vraví O. Handzok, nesmie to byť prudký dážď: "Keby bol veľmi silný dážď, museli by sme napúšťanie Ružína regulovať. Podľa bezpečnostného predpisu, môže hladina stúpnuť len jeden meter za deň. Je to kvôli zaťaženiu hrádze. Samotná hrádza sa presušila a síce nehrozí jej prasknutie, ale pri rýchlejšom napúšťaní by sa mohlo poškodiť tesniace jadro. Čiže napúšťanie musí byť postupné. Pri napúšťaní sa po piatich dňoch a piatich metroch musí urobiť na päť dní prestávka a až potom opäť zvyšovať hladina vody."
Reguláciu napúšťania vodohospodári robia tak, že sa zvýši prietok. Kapacitné možnosti výpustných zariadení sú až 130 kubíkov za sekundu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári