kraji (KSK) to konkrétne znamená, že novozriadenej Správe ciest KSK pribudne povinnosť postarať sa o vyše 2000 kilometrov ciest, na ktorých je postavených 609 mostov. Hoci niektoré z nich prešli v poslednej dobe rekonštrukciou, väčšina je v podobnom stave ako košický futbal a na šiestich sa dokonca neodporúča jazdiť ani cyklistom... V podobnom stave sú aj cesty, ktoré sú pri v celoslovenskom porovnaní jedny z najhorších. A hoci sa minulý rok na ich správu a "sanáciu" použilo takmer 270 miliónov korún, výsledky po nedávnej kalamitnej zime takmer nevidno. Ďalším veľkým problémom je aj to, že pozemky pod týmito cestami nie sú a tak skoro zrejme ani nebudú majetkovo vysporiadané. Zhruba 850 miliónov korún je pre rozpočet KSK nezvládnuteľná suma. Štát ako doterajší vlastník sa o to príliš netrhá, čo prekáža poslancom krajského zastupiteľstva, ktorí by boli najradšej, keby sa tieto záväzky vysporiadali ešte do prechodu ciest na KSK...
"Tieto majetkové vzťahy nevznikli zo dňa na deň, pretrvávajú už desaťročia. My sa nebránime, že to môže urobiť aj náš úrad, avšak potrebujeme v tom mať legislatívnu oporu. Ak však parlament budúci týždeň prijme vládou predložený návrh, je možné, že túto povinnosť bude centrálne vykonávať štát," povedal nám vedúci odboru dopravy KSK Antonín Reisinger (na snímke).
Krajskí poslanci na pondelkovom rokovaní zastupiteľstva rozhodli o zriadení Správy ciest KSK, ktorá sa bude zaoberař aj údržbou, modernizáciou, rekonštrukciou a výstavbou ciest. Predsedu KSK Rudolfa Bauera mrzí, že ministerstvo dopravy neakceptovalo ich návrh, aby na kraj prešlo aj stredisko Slovenskej správy ciest -Správy a údržby Košice - okolie na Magnezitárskej 2. To zostáva v majetku štátu pre potreby údržby budúcich rýchlostných ciest R2 a R4 Košice a okolie. "Mali sme oňho záujem, avšak ministerstvo to neakceptovalo. Preto sme museli hľadať iné riešenie. Poslanci napokon prijali, že pre Košice-okolie je potrebné vytvoriť samostatné stredisko pre údržbu ciest druhej a tretej triedy. Je to náhradné, no horšie riešenie...," myslí si R. Bauer.
Správy ciest KSK bude disponovať piatimi strediskami a 16 cestmajsterských obvodmi. Jedno z nich bude aj v Moldave nad Bodvou, kam budú patriť obvody v Košickom Klečenove a Čani aj s technikou, ktorá bude zo štátu delimitovaná na kraj. Celá organizačná štruktúra uvažuje so 490 pracovníkmi. Kraj je pripravený prevziať všetkých zamestnancov, ktorí sú teraz v pracovnom pomere Slovenskej správy ciest. So zimnou údržbou by vraj nemal byť ani po zmene vlastníka ciest problém... "Z pohľadu motoristov, ak nedôjde k výnimočným kalamitným situáciám, môžu sa nás spoľahnúť. V súčasnosti sa pripravujú mandátne zmluvy medzi Slovenskou správou ciest a KSK. Na ich základe zabezpečíme aj údržbu ciest 1. triedy, ktoré naďalej zostávajú v majetku štátu. To znamená, že s touto technikou, ktorou teraz disponuje štát a prejde na nás budú naďalej zabezpečovať ich údržbu," tvrdí A. Reidinger.
V prípade dier na košických miestnych komunikáciách môžu motoristi aj naďalej nadávať na mesto, ktoré zostáva vlastníkom prejazdných ciest druhej a tretej triedy. Prejazdné úseky 1. triedy v okrese bude v Košiciach aj na okolí zabezpečovať štát prostredníctvom Správy a údržby ciest na spomínanej Magnezitárskej ulici. Z úsekov, ktoré Košičania často používajú a prejdú pod KSK, bude zrejme najproblematickejší úsek II. triedy od Alpinky na Jahodnú, ktorého najmä horná "dvojpruhová" časť pod Jahodnou vyzerá ako zachovalejšia cesta na zvážanie dreva. Rovnakou "kvalitou" sa môže popýšiť aj cesta z Myslavy na Bukovec, no tá sa našťastie počas zimy až tak často ako v lete nepoužíva. Ak všetko dobre pôjde, zlepšenie terajšieho stavu ciest v pôsobnosti KSK odhaduje R. Bauer na tri až štyri roky. Dovtedy sa kvôli obmedzeným finančným zdrojom budú zrejme iba plátať najväčšie výtlky...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári