služby od januára budúceho roku. Kosit žiada zvýšenie tarify za zber odpadu o 20 percent. V prípade spracovania odpadu navrhuje cenu od 1440 do 2100 Sk za tonu, pričom v súčasnosti mesto platí 1400 Sk za tonu. Informoval o tom včera prezident Kositu Vander Maranini.
Viceprezident spoločnosti a zároveň poslanec mestského zastupiteľstva (MZ) Igor Laskovský doplnil, že otázka zvýšenia poplatkov nie je uzavretá. Zdôraznil, že obyvatelia nemajú priamy vzťah s Kositom, ich partnerom je mesto Košice. V súčasnosti sa podľa neho hľadajú vnútorné rezervy v samotnej spoločnosti ako aj na úrovni magistrátu. O zvýšení poplatkov v konečnom dôsledku rozhodnú poslanci MZ. V súčasnosti Košičania ročne zaplatia 650 Sk za osobu.
Prezident Kositu zdôvodnil návrh na úpravu taríf zvýšením cien energií, infláciou, ako aj tým, že v budúcom roku sa zvýši daň z pridanej hodnoty zo 14 na 19 percent.
MEDZITITUL: Investície dosiahnu do konca roku 2003 vyše 500 miliónov Sk
Investície spoločného slovensko-talianskeho podniku Kosit, ktorý zabezpečuje zber a likvidáciu odpadu na území mesta Košice, údržbu ulíc a prevádzkuje mestskú spaľovňu, dosiahnu od jeho vzniku v auguste 2001 do konca tohto roku vyše 500 miliónov Sk. V tejto sume je zahrnutých i 200 miliónov Sk, ktoré spoločnosť vynaložila na kúpu spaľovne.
Najvýznamnejšou investíciou Kositu je zariadenie na čistenie spalín, ktoré si vyžiada zhruba 110 miliónov Sk. Zariadenie sa v súčasnosti kompletizuje, spustiť do prevádzky by sa malo v priebehu niekoľkých mesiacov. Spustením zariadenia bude košická spaľovňa spĺňať požiadavky Európskej únie. Navyše bez zariadenia na čistenie spalín by Kosit nemohol realizovať plánovaný projekt - inštaláciu turbíny na výrobu elektriny.
Ďalších 140 miliónov Sk spoločnosť investovala do rekonštrukcie a kompletizácie spaľovne. Ďalšie investície sa napríklad týkali zariadení pre separovaný zber a nákupu dopravných prostriedkov.
Spaľovňa má dve linky, každá s kapacitou asi 80 000 ton odpadov ročne. V súčasnosti sa likviduje zhruba 70-tisíc ton ročne, pričom v plnej prevádzke je iba jedna linka. Spoločnosť uvažuje aj o tretej linke, ktorá by spracovávala špeciálny odpad.
Kosit predložil kompetentným orgánom projekt súčasného fungovania obidvoch liniek, pri dodržiavaní európskych noriem, pričom spolu s treťou linkou by pomocou turbíny produkoval elektrickú energiu, a to práve vďaka pare získavanej spaľovaním. Realizácia tohto plánu by podľa Maraniniho umožnila Košiciam stať sa prirodzeným centrom systému zneškodnenia odpadov pre celé východné Slovensko, vrátane prešovského regiónu.
Generálny riaditeľ Kositu Gian Galeazzo Giunta očakáva, že spoločnosť ukončí rok 2003 so ziskom 7 miliónov Sk pred zdanením. V predchádzajúcom roku vykázala zisk 1,6 milióna Sk, vo vlaňajšom výsledku sa podľa neho ešte prejavili náklady súvisiace s rozbehom činnosti podniku.
Spoločnosť Kosit začala svoju činnosť v auguste 2001. Jej majoritným vlastníkom je talianska spoločnosť 4 Italy s.p.a, ktorej patrí 51-% podiel. Mesto vlastní 34 % a firma HOOCH 15 % akcií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári